התשובה לפעולות ה"תג מחיר": שיפוץ בית כנסת עתיק בשפרעם

כ-100 תלמידי חטיבות ביניים ותיכון נטלו יוזמה ופתחו במבצע לשיפוץ בית הכנסת העתיק בעיר המעורבת. התלמידים מספרים כי המחווה המיוחדת מהווה תשובה לגורמים הקיצוניים, שמבצעים מעשי השחתה ברחבי הארץ נגד אזרחים ערבים

שיפוץ בית הכנסת בשפרעם (חדשות2)

בחודשים האחרונים נרשמה עלייה חדה במספר מעשי ההשחתה המכונים "תג מחיר" ברחבי הארץ, כשרק בשבוע האחרון אירעו שמונה מקרים שונים בהם נזק נגרם למכוניות ולרכוש של אזרחים ערבים. למרות זאת, נראה כי יש מי שבחרו להילחם בתופעה הפסולה בדרך ההפוכה: כמאה תלמידי תיכון ערבים בשפרעם פתחו היום (א') ביוזמה חדשה - במסגרתה הם משפצים בית כנסת עתיק בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי מארגני פרויקט השיפוץ, חידוש בית הכנסת הוא תשובה לכל פשעי השנאה שמבוצעים על ידי גורמים קיצוניים. "אני קורא לאותם משחיתים לבוא לשפרעם ולראות את בית הכנסת העתיק שנשאר קיים ועומד", סיפר מוראד חדאד, תושב שפרעם ואחד ממארגני היוזמה.

"למרות שהמחבל היהודי נתן זאדה ביצע פה רצח, אף אחד לא העז לפגוע בבית הכנסת", טען חדאד. גם ראש עיריית שפרעם, אמין ענבתאוי, בירך על היוזמה המקומית ואמר כי "זוהי התשובה שלנו לקיצוניים שמנסים לחבל במרקם היחסים בין היהודים לערבים במדינה".

ענבתאוי הדגיש כי ראשי המועצות הערביות פנו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכוונה לדון איתו בסוגיית מעשי ה"תג מחיר" המתגברים. לדבריו, ראשי המועצות עדיין ממתינים לתשובתו בעניין. ראש העיר הוסיף כי יש גם כוונה לכנס את כל ראשי המועצות הערבים והיהודים בעקבות התופעה.

התלמידים משפצים (חדשות2)

"אנחנו מאמינים בדיאלוג עם האחר", הדגיש. "שני העמים חיים באותה המדינה וניתן לפתור את הבעיות והקיצוניות באמצעות השותפות שלנו. אנחנו שותפים נגד המעשים השפלים האלה בתקווה שהשב"כ והמשטרה ישמו את ידיהם על המבצעים. אנחנו נמשיך לקרוא לדו קיום. בעירייה כבר יזמנו פרויקט שנקרא 'שביל הדתות', שמסמל את המרקם המיוחד בעירנו. אצלנו יש בית כנסת, כנסיות ומסגדים ויש בית תפילה לדרוזים. אנחנו מקווים שכולם ינהגו כך".

בשיחה עם אחת התלמידות, המשתתפות בשיפוץ, היא סיפרה כי "זאת התשובה שלי ושל חבריי לכיתה לתג המחיר. זהו הקול השפוי להגיד לכולם שאפשר להילחם בקיצוניות ובאלימות רק בדרך הזאת, של הבנה, אהדה ולכבד את האחר".

יש לציין כי אותו בית כנסת שוכן בקרבת ביתו של תושב העיר, ערבי מוסלמי, ששומר במשך שנים על בית הכנסת ואף מחזיק במפתחות של השער הראשי של המקום.