גם בן גוריון הגיע: חגיגות העצמאות של פעם

כל הארץ דגלים: בשנים הראשונות למדינה היה מקובל לערוך תהלוכות ביום העצמאות - צבאיות ואזרחיות, ששיאן אחרי מלחמת ששת הימים. בנגב המערבי התפתח פיקניק מסורתי, וגם בן גוריון קפץ לביקור בעיר החדשה לוד. צפו בתמונות

בן גוריון בלוד (ארגון "יד ביד" מתוך אתר פיקיוויקי)

טקסים של ימי זיכרון לחללי מערכות ישראל וחגיגות יום העצמאות הם כבר מסורת ארוכת שנים - ובתמונות ההיסטוריות ניתן לראות את מצעדי צה"ל שהיו מקובלים בשנים הראשונות אחרי קום המדינה, ושיאם במצעד צה"ל הגדול בירושלים לאחר הניצחון במלחמת ששת הימים.

בנגב המערבי התפתחה מסורת שנשמרת עד היום - פיקניק משותף של יום העצמאות לתושבי קיבוץ בארי ומושב כפר מימון. אמנם המשפחות כבר לא מגיעות עם הטרקטורים כמו שנראה בתמונות, אך הפיקניק מתקיים כמו תמיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעיר לוד, את כל האירועים ליווה במצלמתו והנציח צלם העיר מיכאל אלמגור שהגיע אליה מרומניה דרך מחנה המעצר לעולים בקפריסין עם קום המדינה.מיכאל אלמגור חיפש עיר בלי צלם וקבע את מושבו בלוד בה הוא חי ופועל כבר מעל 65 שנים. בימים אלה חוגג מיכאל אלמגור יום הולדת 90 וכאות הוקרה לפועלו - מציג מאגר פיקיוויקי את צילומיו ההיסטוריים מאירועי יום העצמאות בעיר.

בתמונות אפשר לראות את טקסי הנפת דגל המדינה לראש התורן עם תום יום הזיכרון ותחילת יום העצמאות. ביום העצמאות עצמו תיעדה מצלמתו של אלמגור בשנות ה-60 את התפילה החגיגית בבית הכנסת, את מצעדי הצבא ברחובות העיר, וגם תהלוכה של בתי ספר בלוד. בשנת 1961 הגיע לביקור בעיר ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון, שנראה בתמונה כשהוא יוצא מבניין עיריית לוד.

מצעד צה"ל בלוד (ארגון "יד ביד" מתוך אתר פיקיוויקי)

צילומים נוספים ניתן למצוא במאגר פיקיוויקי, שהוקם ע"י איגוד האינטרנט הישראלי, כדי להעמיד לרשות הציבור צילומים מתועדים של ישראל לשימוש חופשי.