זוכרים גם את החללים שננטשו

עשרות חיילים חרדים נקברו בבתי עלמין אזרחיים ולא צבאיים, ככל הנראה בעקבות בושת המשפחות. השנה החליטו בני ישיבת הסדר לפקוד את קבריהם ולהגיד עליהם "קדיש", ולא להותיר את הקברים מיותמים. "מסדר הנופלים על הגנת הארץ אינו אמור להבחין בין דם לדם", הסביר ראש הישיבה

קברי חיילים, אילוסטרציה (AP)

כבוד אחרון - גם לחללים שננטשו: בכל שנה, ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, עשרות קברים של חיילים שנפלו במהלך מילוי תפקידם אינם זוכים לאמירת "קדיש". השנה יקיימו בני ישיבת ההסדר "מאיר הראל" טקס לזכרם של החללים החרדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הערכות, במרבית המקרים המשפחות חשות בושה על גיוס בניהם ועל מותם, ועל כן קברי החללים - שלעתים לא נקברים בטקס צבאי ונקברים בבתי קברות אזרחיים ולא צבאיים - נותרים מיותמים. 

תלמידי הישיבה החלו במיפוי וחיפוש אחר חללים חרדים בבתי הקברות בבני ברק ובירושלים, כדי שיוכלו לפקוד את קבריהם ביום הזיכרון. ראש ישיבת ההסדר 'מאיר הראל', הרב אל"מ (מיל) אליעזר שנוולד, הסביר כי "מסדר הנופלים על הגנת הארץ אינו אמור להבחין בין דם לדם".

"מסר הנופלים לא מפלה בין דם לדם" (מאור רוזנשטיין, חדשות 2)

"נחשפנו לתופעה שלא הכרנו, בהם משפחות הנופלים מהציבור החרדי העדיפו לקבור את הנופלים בבתי קברות רגילים ולא בבתי קברות צבאיים. בקרב רבים מהמשפחות יש עניין להצניע את העובדה שהנופל היה חייל צה"ל ועל כן הם לא עולים לקבר ביום הזיכרון וגם הציבור אינו מתייחס אליהם כמו לשאר הנופלים", הוסיף שנוולד.

בישיבה הדגישו כי הם רואים "חובה גדולה לפקוד את קברם ביום הזיכרון ולהביע הוקרה לנופלים, כולם, מתוך תחושה ציבורית של הצורך להוקיר גם את הנופלים מהציבור החרדי".