עשרות הפגינו: "די לשואת החיות"

האם פעילים למען בעלי החיים הלכו צעד אחד רחוק מדי? כמה מהם השתתפו הערב בטקס זיכרון "לשואת בעלי החיים" וקוממו עליהם גם רבים מחבריהם. התומכים טוענים: "אנשים לא אוהבים את ההקבלה, אבל כולנו יצורים חיים ומרגישים". המתנגדים לא השתכנעו: "אסור להשוות בין רצח עם לבין רצח של בעלי חיים"

ההפגנה בתל אביב, הערב (הילארי חכמון)

טקס לגיטימי או פרובוקציה? כמה עשרות פעילים למען זכויות בעלי החיים קיימו טקס זיכרון לזכר בעלי החיים המשמשים את תעשיית המזון. "היה רצון לכבד גם את זכר הנספים בשואה ולמתוח חוט מקשר לשואת בעלי החיים", טוענים המשתתפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שחף ויסבין, מארגנת האירוע שהתקיים הערב בתל אביב, מסבירה את ההחלטה לקיימו דווקא ביום השואה: "כחלק מהזוועות של השואה, אנחנו צריכים להפסיק ולעצור את הזוועות שמתרחשות מדי יום לבעלי החיים". המפגינים עמדו בלבוש שחור, נשאו נרות ובין השאר הוקרא מכתב של ניצולת שואה שדיבר על הקשר, לכאורה, בין השואה לתעשיית המזון.

לשאלה האם הבחירה לקיים את הטקס דווקא ביום השואה לא תעורר זעם בקרב דעת הקהל ותוביל לתוצאה הפוכה מזאת לה מקווים המארגנים, אמרה ויסבין: "ככל שאנחנו נקביל את שואת בעלי החיים לשואת היהודים נקבל אנטגוניזם, אנשים לא אוהבים לשמוע את ההקבלה הזאת אבל כולנו יצורים חיים ומרגישים, לבני האדם אין זכות לשלוט על בעלי החיים. המטרה היא לדבר על לקחים, והלקח הוא שרצח בשם עליונות של גזע אחד על גזע אחר הוא הרסני וגובה קורבנות, ואנו פועלים נגד השואה שמתחוללת ברגעים אלו".

"בתור צמחוני אני חושב שזאת הגזמה וטעות"

למרות הטענות הללו, לא כולם ראו בעין יפה את החלטת המארגנים. פעילים אחרים למען זכויות בעלי החיים שאלו בעמוד הפייסבוק של ההפגנה האם לא מדובר בצעד אחד רחוק מדי. "בתור צמחוני שמאמין במטרה שלשמה העצרת אני חושב שזו הגזמה וטעות שגובלת בזילות השואה אסור להשוות בין רצח עם לבין הרצח השיטתי של בעלי חיים בתעשיות השונות, בשואה מטרת הרצח לא הייתה לנצל אלא להכחיד", כתב אחד המתנגדים לקיום ההפגנה.

"יש ברירה לערוך אותו במועד אחר אם ניצולי שואה ובני משפחותיהם יפגעו", כתבה משתתפת אחרת. "זה מעורר אנטיגוניזם. אני חושבת שטקס ביום השואה, לזכר בע"ח שנרצחים ומעונים , יהווה רק משהו שיעכב את קידום המטרה על ידי כך שאנשים שיראו מהצד, ביום קשה ורגיש כזה, את הטקס, יסתייגו מאוד מאוד, ולא יטרחו אפילו לשמוע מה הרעיון". קריאות אחרות לשינוי מועד ההפגנה נמחקו על ידי מנהלות העמוד. בסופו של דבר נרשמה השתתפות דלה יחסית להפגנות דומות למען זכויות בעלי החיים.