הסב שניצל העניק דרגות לנכד הצנחן: "זה הניצחון האישי שלי"

שמואל ז'לבסקי בן ה-81, ששרד את אושוויץ ואת גטו לודז', הוזמן לנאום בפני חיילים ולספר את סיפורו האישי. בתום נאומו הוא התבקש להעניק דרגות לנכדו - קצין צנחנים בגדוד 890. "לא האמנתי ולא ציפיתי להרגשה כל כך נעימה", סיפר לחדשות 2 Online, "זה הניצחון האישי שלי"

הסב הנרגש שמואל והנכד אביב (דובר צה"ל)

מחווה מרגשת לסב הגאה: שמואל ז'לבסקי, ניצול שואה בן 81, הגיע הבוקר (ב') ליחידה הצבאית שבה משרת נכדו על מנת להרצות ולספר על חייו והישרדותו בזמן מלחמת העולם השנייה בפני החיילים, אך הוא לא ידע שההרצאה תסתיים בטקס מרגש שבו יזכה להעניק דרגות לנכד, קצין בגדוד 890 של הצנחנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסב הנרגש סיפר לחיילים ולקצינים הרבים על סיפורו האישי: הוא נולד בלודז' שבפולין, והיה בן שבע כשהוקם גטו לודז'. משפחתו הקימה מפעל לייצור עורות שסיפק מוצרים עבור הגרמנים. כבר בהיותו בן תשע הוא התחיל לעבוד במפעל, שבזכותו לא גורשה המשפחה למחנות ההשמדה, עד לפירוק הגטו.

סיפור ההישרדות המדהים של שמואל המשיך גם באושוויץ, כאשר קצין לו סיפק מוצרים סייע לבני המשפחה לעקוף את הסלקציה. "הם הצליחו לשרוד תוך שהם מתחבאים במשך כשישה חודשים, עד שהרוסים הגיעו לשחרר את המחנה", סיפר חזי, בנו של שמואל. הסב הצליח לברוח פעם אחר פעם מצעדות המוות, התאחד עם משפחתו וניסה לעלות לארץ באנייה "אקסודוס", שגורשה מחופי ישראל. הוא הצליח לעלות לבסוף ב-1948.

לאחר שסיפר את סיפורו, ואף הציג סרט שצילמו הרוסים בשנת 1945 שבו הוא תועד עם אחיו, הציע מפקד הגדוד לשמואל לענוד את הדרגות החדשות לנכדו הצעיר אביב. "לא ציפיתי לזה כלל", סיפר שמואל בשיחה עם חדשות 2 Online. "זו הייתה הרגשה מאוד נעימה לענוד את הדרגות לנכד שלי ולהיות בטקס מול כל החיילים".

הסב שרד גם את זוועות אושוויץ (רויטרס)

"הענקת הדרגות - הניצחון האישי שלי"

קצין הצנחנים הצעיר סיפר שמרגע ששמע כי עומד להתקיים בגדוד טקס לכבוד יום השואה, ידע שבכוונתו להביא את סבו על מנת שיספר על הישרדותו. "זה היה מאוד מרגש - מצד אחד מפקד הגדוד, ומצד שני סבא שלי", תיאר אביב את המעמד המרגש. "החיילים מאוד התרגשו, גם מהסיפור וגם מעצם המעמד שהוא הגיע לשם. זה מעמד מיוחד, כשמגיע ניצול שואה שיש לו קשר אישי לאחד החיילים".

"הוא אמר שבשבילו להעניק דרגת קצונה, זה הניצחון האישי שלו - הרבה מעבר למה שהוא חלם בתקופת השואה", סיפר בנו של שמואל. "בשנים האחרונות הוא מדבר יותר על השואה, וגם הדליק משואה ונאם נאום בטקס עירוני. זה היה מאוד מרגש, והוא אוהב לספר ומרגיש צורך להעביר את הידע שצבר".