סיר לחץ: המלחמה של השף רפי כהן בעובדיו

לפני שבוע נפל דבר בעשירון העליון של ישראל: מסעדת הפאר רפאל של השף המפורסם רפי כהן נסגרה. העובדים טענו שכהן ירד מהפסים - מאיים על עובדים, צורח ומפטר טבחים בקצב שבו הוא מגיש מנות. השף מצדו טען שאנשים שהעסיק ביצעו הונאת ענק וגנבו ממנו מיליונים

משהו נורא עובר על השף רפי כהן בזמן האחרון, בזה לאיש אין ספק. בסוף השבוע הוא שבר את הכלים וסגר את מסעדת רפאל, שכבר שנים ידועה כאחת הטובות בארץ, וההסלמה הפכה למלחמת עולם מתוקשרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כהן טוען שגילה שקבוצה של מלצרים ומנהלי משמרת הקימו מאחורי גבו מערכת כספית מקבילה שנועדה לגנוב ממנו כסף, קונספירציה שמקיפה גם אנשי כספים שעובדים אצלו ואת חברת המחשוב. "זו מאפייה עבריינית שהקיפה אותי, הם גנבו ממני מיליוני שקלים", מאשים השף.

החשד שלו התעורר לפני חודש וחצי, כשבדק דו"ח של ביטולי הזמנות, ופתאום הבחין כי אחד השולחנות ביטל לא פחות מ-30 הזמנות. "הזמינו פעמיים קפה הפוך, החזירו פעמיים הפוך. הזמינו עוד הפוך, החזירו הפוך. הזמינו פעמיים מים רותחים עם נענע, ביטלו גם את זה", הסביר כהן. "קראתי למלצר ושאלתי: 'מה היה שם? הם החזירו מים רותחים עם נענע?' הוא אמר לי: 'לא, מה פתאום, הם לא שתו בכלל תה. הם מיהרו'".

אחר כך, כל הזמנה שביקש לבדוק הדליקה אצלו עוד ועוד נורות אדומות. "ראיתי שולחן גדול של 19 אנשים בחדר הפרטי, שלא החזירו אף מנה. החשבון שלהם עמד על 3,781 שקל. ואז, תוך כדי שאני מדבר מדפדף למטה ורואה בדו"ח את השולחן הזה, ב-19:38 בערב הם הזמינו מנות ושתייה, וממש באותה דקה הם ביטלו הזמנות בגובה 3,600 שקל! אני לא מאמין. קראתי מיד למלצר של השולחן הזה, ומיד אמרתי לו: 'תגיד, השולחן של אתמול בערב, איך הם היו? נהנו?' הוא אמר לי: 'מאוד'. אמרתי לו: 'באמת? והם החזירו משהו?' הוא אמר לי: 'רק שלוש לימונדות, היה להם חמוץ מדי'".

העובדים רואים את השף הנערץ מסתגר יותר ויותר במשרד שלו. שם הוא בודק שוב ושוב דו"חות וחשבונות, מבקש מחברת המחשוב עוד ועוד נתונים. כל נתון העלה הגביר אצלו עוד יותר את החשדות, והוא הכניס לסוד העניין חברת חקירות כלכליות, ובמקביל מנהל חקירה בלשית בעצמו. הלחץ נותן בו סימנים. מסביבו מספרים על התנהגות שהולכת ומקצינה, על התפרצויות, על פיטורים אימפולסיביים.

"הייתי כולא אותם לכל החיים"

הוא עצמו תיאר התקפי חרדה בלילות. "זה לא נורמלי, כי בכל לילה כשהגעתי הביתה, אמרתי: 'יופי, סוף סוף הבנת את הסיפור רפי'. תירגע, מחר תתחיל לטפל בזה סוף סוף. ובכל לילה כזה פתאום נחנקתי, היו מקרים גם שהתחלתי להקיא, בחיים לא קרה לי דבר כזה, אני בבית יושב ופשוט יש לי בחילה".

"מאפיה עבריינית הקיפה אותי" (חדשות 2)

בכל בוקר הוא קם והולך למסעדה, מסתגר במשרד שעות בניסיון להבין את המנגנון שהולך וסוגר עליו. "זה הופך לסוג של אובססיה, אתה רוצה לדעת איפה זה", הסביר כהן. "בכל יום שעובר אתה חושב שאתה יודע, ואז אתה מבין שאתה עוד לא יודע. וכל זה ביחד מביא אותך למצב של חצי שיתוק. אני רציתי ללכוד אותם אישית, ואם החוק היה מאפשר לי את זה, גם הייתי עושה עוד כמה דברים איתם. הייתי סוגר אותם בבית סוהר לכל החיים, כי מעבר לגניבה, מה שהכי העליב אותי זה איך הוליכו אותי שולל".

עובדים לשעבר מספרים על אווירה קשה והטחת האשמות, על פיטורים והתפטרויות שהולכים ותוכפים. "רפי הוא אחד השפים הכי מדהימים במדינה, אבל הוא מאיים על כולם, ולא משלם לאנשים את המשכורות שלהם", סיפר עובד לשעבר במסעדת "רפאל". הוא פיטר בפומבי והשפיל עובדים. יום בהיר אחד הוא עלה למעלה ואמר לכל עובדי המשרד שלו: 'אתם גונבים ממני', ופיטר את כולם".

בשלב הזה שכר רפי כהן חוקרים, ששחזרו לבקשתו מידע שנמחק ממערכת המחשבים. הם מצאו אי-התאמות. לרפי אין ספק שמדובר במעילת ענק.

"הרגע שהחלטתי לסגור את המסעדה היה ביום שישי בערב, כשפשוט נעלמה מנה, פונקציה של מנה של צלעות טלה מהמסך, ולא היה איך לחייב סועדים על מנה של צלעות טלה", סיפר כהן. "ואז הבנתי מה קרה. באותו ערב, גורם בלתי ידוע יצר קשר וביקש להפוך את המנה הזאת ל'פריט פתוח', זו הפעם ראשונה שאני שומע את המונח הזה".

עובד לשעבר: "כהן הוא שגנב מהעובדים"

לעובדים יש סיפור שונה לגמרי על הסיבות למשבר של יום שישי. באותו ערב, 12 עובדים - מלצרים, קופאים ומנהלי משמרת - הודיעו שלא יבואו לעבודה. מרד בספינה. "הם פשוט ברחו. חזרתי אליהם בהודעה: 'למי הודעתם שאתם לא מגיעים?' הם ענו: 'לממונים עלי'. אני ממונה עליהם! חלקם שיתפו פעולה וקיבלו תגמול עבור הדבר הזה וידעו מראש, וביודעין, שהם עושים מעשה לא חוקי".

ההודעות שנשלחו באותו ערב מתעדים את הניסיון של השף לאייש את המסעדה, אפילו במתלמדים. "תודיע לכל הברמנים מהבר פלור להגיע ולכל המתלמדים, ובשמי. אם אתם אוהבים ואכפת לכם ממקום העבודה שלכם, אז זוהי שעת חירום, ואני לא אשם שהעסק עובר שוד אלים ומנוהל עם שכירי חרב בשטח", כתב רפי.

"אמרו שהסתבכתי בהימורים ושאני מסומם" (חדשות 2)

מנגד, העובדים האשימו כי דווקא כהן הוא שגונב מהם. "מה שפוצץ את הפרשה זה שבתלוש המשכורת של המלצרים מופיעה הפרשה לפנסיה, וכשהם התקשרו לקופת פנסיה, אמרו להם שלא היתה הפרשה", סיפר עובד לשעבר. "בעצם לפי מה שנראה לי, הוא זה שמעלים ולא הם. העובדים החליטו פה אחד לא להגיע למשמרת ביום שישי בערב. רוב השולחנות יצאו, קמו והלכו בלי לקבל את האוכל, או שהם יצאו אחרי שאכלו ולא נגבה מהם חשבון".

במקביל התחילו דיבורים ושמועות. רפי אומר שהכול מתוזמר על ידי אותה קבוצת עובדים. "חברת טמפו וספקים אחרים התקשרו ואמרו שהם קיבלו הודעות ומיילים שאני הסתבכתי בהימורים", סיפר כהן. "מישהו שלח מכתב אנונימי שאני מסתובב בין השולחנות במסעדה שיכור ומסומם כשאני לא הסתובבתי בין האורחים במסעדה חודשים ארוכים".

כבר שבוע ש"רפאל" סגורה. רק עמדת ההזמנות מאוישת, לוקחת הזמנות לחודש מאי. ההפוגה מנוצלת עכשיו על ידי כל הצדדים להיערכות משפטית. רפי כהן הגיש תלונה במשטרה. "אנשים יילכו לכלא", הוא אומר. חברת המחשוב שאותה הוא מאשים, מתכננת גם היא לתבוע. קבוצה של 30 עובדים מתארגנת בינתיים לתביעה נגדית. השף הנערץ יושב עכשיו ליד הבר הארוך, הריק, עצבני וקופצני ונסער. פרנואיד או קורבן, או שניהם במקביל, את זה כנראה יקבע בית המשפט.