תקלה בטיסת "ישראייר" מאילת - בגלל עודף משקל מסוכן

רענון נהלים, השעיית איש צוות וחקירה – כך הסתיימה טיסת ישראייר מאילת לתל אביב אתמול, שהועמסו עליה יותר מדי מזוודות. התקלה התגלתה רק במהלך הטיסה. המקרה הוגדר חמור ביותר, ובמזל הטיסה עברה בשלום. ישראייר: "פעולת ההעמסה בוצעה בניגוד לנהלי החברה"

עוד תקלה באוויר - הפעם בחברת ישראייר: במשרד התחבורה פתחו בחקירה לאחר שמטוס החברה שיצא אתמול (ג') מאילת לכיוון שדה דב בתל אביב, ועליו 73 נוסעים, המריא עם יותר מדי מזוודות, מה שיכול היה לגרום לסכנה של ממש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כל מטוס צריך להמריא בשיווי משקל, כלומר שהמזוודות יפוזרו בצורה שווה בבטן המטוס כך שהוא לא ייטה לאף כיוון. אלא שהנוסעים הגיעו עם יותר מזוודות מהרגיל, וכמה מהן היו כבדות מאוד.

מיד אחרי ההמראה צוות המטוס הבין שהייתה תקלה בדיווח. כדי לעזור באיזון המשקל, צוות האוויר החליט להעביר איש צוות שישב בחלק הקדמי של המטוס אל חלקו האחורי.

הטיסה עברה בשלום, אבל במכתב פנימי שנשלח לעובדי ישראייר המקרה הוגדר כחמור ביותר, ואחד מאנשי הצוות אף הושעה מתפקידו. בנוסף, הוצא ריענון נהלים ונפתחה חקירה פנימית בישראייר וחקירה חיצונית על ידי החוקר הראשי במשרד התחבורה.

גורמים בענף התעופה הסבירו שהמטוסים מאילת (ATR‏) הם קטנים ובעלי רגישות מיוחדת לשינוי מרכז הכובד. על פי הגורמים, זהו אחד העניינים הבסיסיים ביותר שחייבים לבדוק לפני המראה, וכל שינוי בפרמטר הזה יכול לגרום לבעיות חמורות בנחיתה.

מישראייר נמסר בתגובה: "פעולת ההעמסה בוצעה בניגוד לנהלי החברה ויצרה חריגה מינורית של כ-70 ק"ג, לא נשקפה סכנה בטיחותית לנוסעי הטיסה. הנושא דווח מיידית לקברניט הטיסה שפעל לתיקון הטעות. התקרית דווחה גם לחוקר הראשי . ישראייר רואה בבטיחות הנוסעים ערך עליון".