האזינו: מורה לנהיגה מציע לתלמיד לקנות רישיון נהיגה

תלמיד לנהיגה חשד כי המורה שלו מנסה לסחוט ממנו כספים והקליט אותו בסתר. בהקלטה נשמע המורה מציע לתלמיד לרכוש רישיון נהיגה תמורת 4,000 שקלים. "ארבע אלף תמורת רישיון ביד", אמר. המורה לנהיגה טען להגנתו: "מדובר בהקלטה מפוברקת, בכוונתי להגיש תביעה נגד התלמיד"

הקלטה של מורה לנהיגה מאזור המרכז, שהגיעה לידי חדשות ערוץ 2, חושפת חשד לניסיון של המורה לסחוט כסף מהתלמיד וחשד להתנהלות פלילית של המורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השיחה נערכה כמה ימים לפני חג הפסח, זמן קצר לאחר שהתלמיד ביצע את מבחן הנהיגה המעשי. בשיחה שהוקלטה על ידי התלמיד טען המורה כי שמו של התלמיד לא הופיע ברשימת הנבחנים שעברו את הטסט, ולכן אינו זכאי לקבל רישיון נהיגה. המורה הציע לתלמיד להעביר לידיו תשלום בסך 4,000 שקלים בתמורה לכך שהבוחן יוסיף את שמו לרשימת העוברים.

בסופו של יום עבר התלמיד את מבחן הנהיגה המעשי למרות שדחה את הצעת המורה. על פי החשד של התלמיד, המורה שהוקלט ידע כי הוא עבר בהצלחה את המבחן אך ניסה לסחוט ממנו כספים במסווה של שוחד לבוחן.

"רישיון נהיגה מוכן ביד"

"אני רוצה שתבין משהו. זה קורה לי פעם ב... שאני בכלל יכול לעשות את זה", נשמע המורה לנהיגה בהקלטה, "זה לא אני. אני לא לוקח שקל". "אתה מביא לי רישיון מוכן?", חקר התלמיד בתגובה להצעה. "מוכן ביד", השיב המורה.

מהשיחה שהוקלטה עולה כי לטענת המורה הוספת שם התלמיד לרשימת אלו שעברו בהצלחה את המבחן התאפשרה משום שהטופס שלו אבד. בהקלטה הסביר המורה לתלמיד: "אמרו לי, לך תשחזר טופס. באתי לחבר שלי שם בפנים ואמרתי לו 'בחייאת אבוכ, הלך לאיבוד, תגיד עבר. קח כסף'".

בהמשך השיחה מתעקש הנבחן כי לתחושתו הוא עבר את הטסט בהצלחה. "אני אומר לך שעברתי", טען התלמיד. בתגובה שאל אותו המורה "תגיד לי אתה מפגר? אתה עושה את עצמך? אני אצלם לך את הרשימה של העוברים ואתה תראה שהשם שלך לא מופיע ברשימה". כשהתלמיד מנסה לברר מתי יקבל לידיו את הרישיון משיב לו המורה: "לפני החג אני מביא לך את זה. אני עובד על זה שזה יהיה מחר".

4,000 שקלים תמורת חותמת "עבר"

המורה, כאמור, דרש תשלום בסך 4,000 שקלים בתמורה לקבלת רישיון הנהיגה אך טען כי התשלום אינו מיועד אליו. בתגובה לניסיון התלמיד להוריד מהמחיר אמר המורה כי "אתה אומר תעשה לי הנחה. אני לא לוקח שקל". "אתה לא מכיר אותו? אתה לא יכול להוריד אותו?", תהה התלמיד. "4 [אלף שקלים] הוא לוקח. 4 בשביל לחתום 'עבר'", השיב המורה.

ההקלטה של המורה לנהיגה הגיע לפעיל בתחום וזה העביר בעקבותיה תלונה נגד המורה למשרד התחבורה. "ההקלטה וכל השמועות סביב הנושא יוצרים למורים לנהיגה ולבוחנים דימוי שלילי בקרב הציבור הרחב", טוען הפעיל בתלונתו ומוסיף: "משיחות שקימתי עם בוחנים ניתן ללמוד שתופעה דומה מתרחשת במקומות נוספים".

המורה טוען: "התלמיד סילף את הדברים"

בשיחה עמו טען המורה שהוקלט כי מדובר בהקלטה מפוברקת. "ההקלטה הזו מזויפת. הנושא נמצא בטיפול עורך הדין שלי ואני צפוי להגיש תביעת דיבה נגד התלמיד", סיפר.

המורה לנהיגה הסביר כי "ביום הטסט השם של התלמיד אומנם לא הופיע ברשימת העוברים למרות שהוא עבר בהצלחה את הטסט. לאחר יומיים איתרו את הטופס והודיעו לי שהוא עבר את המבחן. אותו תלמיד פנה באופן עצמאי לרישוי ועלה על זה שהוא עבר. לכן הוא חשב שניסיתי לסחוט ממנו כסף. ההקלטה הזו היא בכלל במועד אחר. התלמיד הוא סילף את הדברים", טען.

מוועד בוחני הנהיגה נמסר בתגובה כי "הוועד דוחה כל ניסיון לקשור בין מעשיו הפליליים לכאורה של המורה שהוקלט ובין ניקיון כפיו של הבוחן אשר בחן את תלמידיו. אי הופעת שמו של אחד הנבחנים ברשימת העוברים יכולה לנבוע משגיאה תמת לב. אין די בטעות תמימה של הבוחן כדי לקשור אותו למעשה הפלילי".

"יחד עם זאת, אם יוכח חלילה מעבר לכל ספק כי למי מהבוחנים יש קשר כלשהו למעשה פלילי נהיה הראשונים להוקיעו ונתבע כי יוענש בכל חומרת הדין. מעילה באמון של בוחן מעבר להיותה חמורה מהנסיבות מובנות מאליהן, פוגעת בשמם הטוב של כלל הבוחנים".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "למשרד התחבורה לא הגיעה כל תלונה רשמית על שוחד לכאורה שהציע מורה נהיגה לתלמידו, בתמורה להצלחה במבחן המעשי (טסט) של אגף הרישוי.
בהקלטה לא ניתן לקבוע כלל אם מדובר במקרה אמיתי או במורה נהיגה מתחזה. אם אכן מדובר בקלטת אותנטית, הרי שתלמיד הנהיגה מחויב להעבירה מיידית למשטרה. מדובר בשמועות בלתי מבוססות שמעולם לא הוכחו וצר לנו כי המתלונן נותן יד להכפשה חסרת אחריות של ציבור מורי הנהיגה ובוחני הרישוי.
יתרה מכך, המתלונן מציין במכתבו כי משיחות שקיים עם בוחנים, ניתן ללמוד כי תופעה דומה מתרחשת במקומות נוספים. אם אכן הדברים נכונים, המתלונן מוטלת החובה לפנות מיידית למשטרת ישראל ולתבוע את חקירת הנושא.
מבדיקה שנערכה במחוז תל אביב והמרכז עולה, כי המבחן המדובר 'שנקנה' לכאורה באמצעות שוחד, נעשה כדת וכדין ולא נמצא כל דופי בהתנהגותו של הטסטר.
תוצאת המבחן הוזנה בזמן אמת לאתר האינטרנט של המשרד ומופיעה על צג המחשב של משרדינו כ'עבר'. בטעות נשמט שמו של התלמיד שעבר מהרשימה, אולם נזכיר כי רשימה זו אינה הרשימה המחייבת אלא תוצאות המבחן המצוינים במחשב".