פעיל השלום רון פונדק הלך לעולמו בגיל 59

פונדק כיהן במשך שנים כמנכ"ל מרכז פרס לשלום ובמהלך שנות ה-90 ניהל מגעים בין אש"ף לישראל במסגרת הסכמי אוסלו. הוא נפטר לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן

נאבק בסרטן. פונדק (פלאש 90)

פעיל השלום ד"ר רון פונדק, מאדריכלי הסכם אוסלו, הלך לעולמו בגיל 59 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. במהלך שנות ה-90 היה פונדק מעורב בגיבוש ההסכמים המדיניים בין ישראל לאש"ף ושימש מנכ"ל מרכז פרס לשלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מצד אחד הידיעה על מותו של רון היא הלם ועצב נורא, אך מצד שני זה לא היה בלתי צפוי משום שאנחנו מתמודדים עם מחלתו כבר ארבע שנים", סיפר לחדשות 2 Online חברו הקרוב של פונדק ד"ר יוסי ביילין, שהיה אף ממתכנני הסכמי אוסלו. "בשנים האחרונות כל יום שרון היה חי הייתה עבורנו מתנה".

"רון הצליח להוציא עוד שני ספרים, הוא עבד, הופיע באירועים, השתתף בסמינרים ועמד בראש ארגוני השלום הישראלים והפלסטינים", ציין ביילין. "הוא ידע שחייו לא יהיו ארוכים. זה היה מאבק בכל יום, עם טיפולים רבים וקשים, אך מצד שני רון ניצל את החיים שנותרו לו כדי לעשות דברים בכיוון שכה האמין בו - התהליך המדיני ושלום עם שכנינו".

"הוא היה איש ערכים נקי מאינטרסים זרים", הוסיף ביילין. "לא עניינה אותו תהילה ולא כסף אלא הערכים שבהם האמין. הוא היה איש נדיר מאוד. לא פגשתי הרבה אנשים כמוהו".

"היה לוחם שלום" (מרכז פרס לשלום)

"אופטימיסט חסר תקנה, חכם ומסור"

נשיא המדינה שמעון פרס ספד גם הוא לפונדק:"הוא היה לוחם שלום עד נשימתו האחרונה, איש של ערכים, אינטלקטואל בתפיסתו. הקדיש את כל חייו הבוגרים במאמץ להשיג שלום בינינו לבין שכנינו. למען השלום היה מוכן לעשות הכל, להקריב את חייו ולהקדיש כל רגע מחייו. בעניין השלום הוא לא ידע פשרות".

"קשה לתאר את ההידברות ביננו לבין שכנינו הפלסטינאים ללא תרומתו המתמדת", הוסיף הנשיא. "הוא מעולם לא אמר נואש גם מול קשיי המצב, הוא היה בטוח שבוא יבוא היום שאנחנו ושכנינו נדע שלום וניצור צדק לעמינו ולבנינו". רון היה מלח הארץ, נשמה גדולה, איש משפחה. הוא יחסר לכולנו."

יריב אופנהיימר, מזכ"ל תנועת "שלום עכשיו", ספד לפונדק ואמר כי "בעיניים דומעות אנחנו נפרדים מרון פונדק שהלך הבוקר לעולמו". אופנהיימר הוסיף כי "פונדק היה איש נדיר, אופטימיסט חסר תקנה, חכם ומסור, חבר לדרך וחבר".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) ספדה אף היא לפונדק ואמרה כי "רון פונדק הוא אבדן נוראי למדינת ישראל ולחברה הישראלית". מיכאלי ציינה כי "הוא היה כל מה שאין בהנהגה שלנו היום: חכמה, ראיה מפוכחת, הבנה עמוקה של המציאות, טוב לב ואהבת אדם. פונדק היה מסור למדינת ישראל וניסה להציל אותה מעצמה, הוא נפטר בטרם הצליח אבל דרכו עוד תציל אותנו".

שרת המשפטים והממונה על השיחות עם הפלסטינים, ציפי לבני, התייחסה לבשורה על מותו של פונדק ואמרה כי "יש גיבורי מלחמה ורון היה גיבור השלום". השרה לבני ציינה כי "רון היה איש ציוני, שהאמין בשלום וחתר אליו. עד יומו האחרון, ביקש לתרום ולרתום כדי להשיג שלום, מבלי להירתע מהקיצונים, מהציניקנים ומהמיואשים".

מנכ"ל יוזמת ז'נבה גדי בלטיאנסקי ספד גם הוא לפונדק: "אני כואב את מותו של אדם וחבר ערכי, ישר דרך ונקי כפיים שהיה מראשי היוזמה וממפקדיו הבכירים של מחנה השלום. רון האמין, דיבר ועשה למען ארצו ולמען עמו ותרומתו תישאר איתנו ותדריך אותנו עוד שנים ארוכות".

במרכז פרס לשלום קיבלו בכאב את ההודעה על מותו של פונדק, שכיהן כמנכ"ל המרכז בין השנים 2001-2012. "אנו אבלים היום על רון, חבר ומוביל דרך, ממקימי ובוני מרכז פרס לשלום ומי שעמד בראשו למעלה מעשור", ספד לו מנכ"ל המרכז, עידו שריר. "במהלך שנות כהונתו כמנכ"ל הוביל רון פעילויות ופרויקטים משמעותיים ופורצי דרך, במטרה לקדם את ההכרה, ההבנה והדיאלוג בין עמי האזור. למדתי ממנו המון".

פונדק בכנס ירושלים: "צריך לדעת לעשות פשרות"

לפני כחודשיים פרס פונדק את משנתו הפוליטית בכנס ירושלים ה-11. במהלך הכנס קרא פעיל השלום לעקור את ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון וטען כי מדובר באינטרס ישראלי בלבד.

"עם כל ההערכה והאהבה שיש לי לכל חלק בארץ ישראל בשאלה בין מדינה ליהודים לבין ארץ ישראל, צריך לדעת לעשות פשרות כואבות כדי לקיים את מדינת העם היהודי", אמר פונדק.

לדבריו, אילולא הפלסטינים, היה שמח לראות את מדינת ישראל מנהר הירדן ועד הים התיכון. "אבל לאור העובדה שאנו חיים במציאות ריאלית - כיבוש הגדה המערבית יהרוס את המדינה הישראלית", אמר. "עם כל הכאב על היציאה מעזה זה היה אינטרס ישראלי וכך גם היציאה מהגדה המערבית - אינטרס ישראלי בלבד ולא ערבי".