"האח הגדול" - גרסת משרד התחבורה

במרכז הבקרה החדש שהוקם באור יהודה מתועדים כל כבישי הארץ בשידור חי, והמוקדנים רואים ומדווחים על כל תאונה או עומס. בעתיד, מאות המצלמות המרושתות בכל כבישי הארץ ישמשו כהוכחה לכל עבירת תנועה שיבצעו הנהגים

מאות מצלמות מתעדות את כבישי הארץ בכל רגע, ומזהות כל תאונה או עומס: מרכז הבקרה של משרד התחבורה, שנבנה בעלות של שישה מיליוני שקלים באור יהודה, מרשת את הארץ במצלמות כדי לעקוב אחרי כל תאונה או עומס בכבישים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש כאן 125 מצלמות שמאפשרות לנו לראות מה קורה בכבישי הארץ שבעה ימים בשבוע 24 שעות ביממה", הסביר מיכה קופולובסקי, משנה למנכ"ל נתיבי ישראל.

בעדשת המצלמה מתועדות עשרות תאונות ברגעי האמת. כך למשל תועד כיצד סמוך לצומת נחל חדרה רכב לקח את הפנייה מהר מדי והתנגש בעמוד, ובצומת עכו קלטו המצלמות כיצד רכב פונה שמאלה ומתנגש בעוצמה ברכב שמגיע ממול.

(מצלמות אבטחה של משרד התחבורה)

הדוחות בדרך

גם התנהגות הנהגים תועדה בכל רגע: כשאירעה תאונת שרשרת במחלף פולג, הנהגים פשוט המשיכו בנסיעה רגע אחרי ששלוש מכוניות התנגשו זו בזו על הכביש המהיר. "בממוצע נכנסים לפה כ-400-500 אירועים ליום", העריך ניר בן שמעון, נציג במרכז הבקרה.

שר התחבורה ישראל כ"ץ בירך על הקמת המרכז: "המערכת הזו היא מאוד קריטית, כי היא משמשת גם להכוונה של פעילות סיוע, וגם לפנייה של אזרחים. יש לזה גם חשיבות בטיחותית וגם חשיבות בהזרמת והכוונת התנועה". בעוד כשנה מספר המצלמות אמור להגיע ל-160 שיתפרסו מצפון הארץ ועד לדרומה. 

שר התחבורה לא שולל את האפשרות שכשרישות הארץ במצלמות יסתיים, חדר הבקרה הזה יהיה זרוע אכיפה נוספת: אם יזהו מכונית שעוברת עבירה, או במקרה של תאונה - תיעוד המצלמות יוכל לשמש כראיה. אם כך הטכנולוגיה משתלטת על חלק נוסף בחיינו, בדרך לחיים במעגל מצלמות סגור.