חתונה מאוחרת: מאבק הצעירים הבוכרים בדרך לחופה

בני הדור הצעיר של העדה הבוכרית נאלצים בשנים האחרונות להיקרע בין רצון משפחתם להביא אותם אל מתחת לחופה, לבין הנורמה בתל אביב, שם גיל הנישאים עומד על 40 בממוצע. עדשות המצלמה ליוו במשך חודשים ארוכים את התמודדותו של זוג צעיר מקרב העדה, החל מהשיחות המלחיצות עם הוריהם ועד ליל הכלולות

הרבה זוגות צעירים מקרב העדה הבוכרית מכירים את הרגע הזה, בו ההורים מתחילים לרמוז להם בעדינות שאולי כבר כדאי למסד את הקשר. במקרה של רונן ואורית לא היה מדובר ברמיזות והמסרים גם לא הועברו בעדינות. במקרה שלהם, ההורים יוצאי בוכרה התעקשו: אחרי ארבע שנים של זוגיות - או חתונה, או פרידה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשך שנתיים ליוו מצלמות הסדרה התיעודית "זוגות" את ההתלבטויות של רונן אם להתחתן או לא. דילמות של צעיר שרק רוצה לחיות את החיים - לצאת מהבועה הבוכרית לסצנה התל אביבית. רונן הלך הכי רחוק שאפשר ולמד משחק בבית הספר "ניסן נתיב".

את הטלנובלה של החיים שלו, רונן מביא לבמה ויחד עם חי, אחיו הגדול, הקימו את תיאטרון "חנדה חנדה". מדי ערב מופיעים השניים בשפה הבוכרית מול קהל בוכרי, שאותו מעניין בעיקר דבר אחד - חתונה.

המציאות והדמיון התערבבו. רונן וחי (חדשות 2)

"הבוכרים חיים בשביל חתונה"

"הבוכרים חיים בשביל זה", מסביר חי. "הם לא מבלים יותר מדי ולא מבזבזים כסף על כל דבר. הם שמים כסף בצד כך שמחר, כשהילדים יתחתנו, יהיה מה לתת להם. כל שקל ושקל הם שומרים לחתונה של הילדים".

"בהצגה ישנה סצנה שבה רואים אותי יושב ואוכל, ואת אמא יושבת מעליי ושואלת אותי מה לגבי החתונה", אומר רונן. "בתגובה, אני עונה לה שתיתן לי לאכול בשקט אך היא לא הרפתה. בסדרה 'זוגות' רואים סצנה אמיתית לחלוטין, שם אמא שלי אומרת לי עד כמה היא הייתה רוצה שאתחתן עם אורית. באותו רגע אתה לא מבין כבר מה המציאות ומה הצגה".

לבסוף רונן ואורית התחתנו לשמחת הוריהם, אך בהסתכלות לאחור אורית אינה סבורה שאביה הפעיל עליה לחץ מוגזם. "היו כמה רגעים לא הוגנים מצדם", מסבירה אורית. "אבל כשאבא אומר משהו עושים בלי להתווכח. זה כבוד לאבא ואין דבר שאני יותר אוהבת ממנו בעולם אחרי רונן".

מסע הלחצים לא הסתיים בחופה (חדשות 2)

"אצל החברים התל אביבים שלי אני נחשב עוף מוזר", מציין רונן. "שואלים אותי למה אני מאוד ממהר להתחתן בגיל 24, הרי מתחתנים רק בגיל 40. אצל הבוכרים, אורית דווקא נחשבת עוף מוזר כשהתחתנה בגיל 23. היא כבר נחשבה זקנה".

למרות שכבר התחתנו, גם הזוג הצעיר הזה יודע שמסע הלחצים לא באמת הסתיים וכי עכשיו מתחילים הלחצים הנוגעים להבאת ילדים לעולם. "תמיד שואלים אותי איך אתה תהיה עם הילדים שלך ואני מקווה שזה לא יהיה ככה", אומר רונן. "מצד שני אני מבין שההורים שלי באמת דואגים לי".