משקל עם עודף: אימפריית ההרזייה של חלי ממן

יותר ממחצית מהישראלים סובלים מעודף משקל. רק 5% מאלו שעשו דיאטה, הצליחו לשמור על המשקל הנמוך. לכן, לאנשים כמו חלי ממן, תמיד תהיה פרנסה. היא אימפרית הרזיה שמגלגלת מיליונים, למרות שאת המתכונים שלה היא מפרסמת בחינם. ליווינו השבוע את ממן, שקיבלה לאחרונה את החותמת האולטימטיבית להצלחה - דמות ב"ארץ נהדרת"

חלי ממן בדרך לעוד לקוח מרוצה. כבר די הרבה זמן שהשם שלה עולה בכל פעם שמישהו 'מתעגל' יותר מידי. כוהנת ההרזיה מעכו, גורו הדיאטות, מביאה את הבשורה ל-400 קבוצות ברחבי הארץ. ככל שהן מרזות, ככה משמין חשבון הבנק שלה. מחזור של 60 מיליון שקל בשנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באוטו, זה הזמן שלה לחשוב על משפטי מחץ, כמו כל גורו היא מחלקת מנטרות. "לפני כל ביס, תחשבי על הג'ינס. מה שיישאר בצלחת לא יגיע לתחת", היא מנסה את מזלה בחיבור משפטים קליטים.

היא לא דיאטנית ולא תזונאית. היא פשוט מתבססת על דיאטה שהצליחה לה בקבוצה, ומאז היא משכפלת את הרעיון לפיו לבד אי אפשר. בצירוף עקרונות של קואצ'ינג, חשיבה חיובית ופסיכולוגיה עממית.

"מה זה לרזות? מה זה אומר לרזות? אצל אחד זה אומר להיפטר מכדורים, אצל אחד להניח רגל על רגל, אצל אחת זה לשבת על הריצפה לשחק עם הנכדים. להצליח לשבת על הרצפה", סיפרה ממן בעוד אחת מקבוצות ההרזייה שהיא מדריכה. "הרבה פעמים כשאנחנו יורדים במשקל, ורק באנו לרזות, משהו שם עדיין לא שלם כי אנחנו לא זוכרים מה היה בהתחלה".

המגף לא נסגר, המהפך יצא לדרך

לפני עשרים שנה הגיע הרגע המכונן, כמו אצל סינדרלה, רק בגרסה של האחיות החורגות מאותה אגדה. המגף שהמוכר שהביא לה למדוד, פשוט לא עלה עליה. "ואז הוא מתחיל לסגור, והוא מחזיק לי כאן, והוא תופס ומכניס. ופתאום הריץ'-רץ' נקרע באמצע הדרך. מרוב לחץ התחלתי להזיע, כל החנות הייתה עליי ואי אפשר היה לשחרר את המגף והביאו מספרים וגזרו אותם. גזרו את המגף", שחזרה ממן.

סוד ההצלחה שמור, המתכונים באינטרנט (חדשות 2)


כשהיא שבה ומסתובבת בקניון היום, היא זוכה להערצה: "בטח שאני מכירה אותה, איך אני לא אכיר אותה, אני אצלה בסדנה. רזיתי שש עשרה קילו", העידה אישה אחת. "ירדתי 48 קילו", סיפרה אחרת. "אני רוצה עוד קצת, ואי אפשר להפסיק".

בקריות ובעכו היא לא יכולה ללכת מטר בלי שיעצרו אותה. הגיבורה המקומית שעלתה לגדולה והגיעה בעבר למשקל של מעל שלוש ספרות, קיבלה את אות ההצטיינות הלאומית - דמות "בארץ נהדרת".

הכל התחיל בסלון של אמא

חלי הצטרפה לקבוצת הרזייה, ירדה שלושים קילו וכל קריית מוצקין התחילה לשאול אותה שאלה אחת: "איך עשית את זה?" גם אמא שלה שאלה.
"באתי לחלי ואמרתי לה, תקשיבי, אני מאוד רוצה לרדת במשקל. מה עושים? היא אומרת לי, אמא, קבוצה. אמרתי לה תקשיבי, אבל מה קבוצה, מה אני אלך לשלם כסף לאנשים? נו באמת", סיפרה אמה של ממן, אהובה, שמשמשת כיום כאחת המדריכות ברשת.

"אני אגיד את זה אחרת. אמרתי לה: פולנייה שלא משלמת, גם לא עושה. לכי תשלמי, תרדי במשקל, אני לא עוזרת לך לרזות", סיפרה ממן. וככה התחילה הקבוצה הראשונה, שש בנות בסלון של אמא.

"אותן שש בנות שהתחילו בערב הראשון, כל אחת מהן התחילה לרזות. וכל פעם הביאה עוד חברה ועוד חברה. מקבוצה אחת בשמונה בערב, הייתה עוד קבוצה בשש בערב, ופתאום בארבע אחר הצהריים ופתאום הכיסאות נשארו כבר לקבוצת בוקר. ואז הגיעו חבר'ה מעכו שפתאום הגיעו ואמרו, רגע אבל את גרה בעכו, למה אנחנו צריכים להגיע לקריות? אז פתחנו בעכו".

מקריית שמונה עד באר שבע: "חלי היא הגורו שלנו"

והיום, אימפריית חלי ממן חולשת מקרית שמונה ועדבאר שבע. והיד עוד נטויה. "מעל 350 קבוצות בכל הארץ. 18 אלף אנשים משתתפים בזמן נתון", היא מספרת.

לחלי אין נוסחת קסם או תרכובת סודית. למעשה, את התפריטים המדויקים היא מפרסמת באתר בחינם. הדיאטה עצמה היא גם לא העניין המרכזי. מה שהיא מציעה זה את עצמה כמודל. גם היא הייתה שמנה, גם היא נלחמה. גם היא מכירה את מה שהם עוברים, וגם היום היא לא ממש רזה.

משש בנות בסלון - לאימפריה כלכלית (חדשות 2)

"אני יכולה, אני יכולה כי אני לא שונה מאף אחד. אם היא מסוגלת והיא מסוגלת אז למה אני לא", מספרת חני קורצי, מדריכת הרזייה בשיטת חלי ממן מאשקלון. "יש איזושהי שפה משותפת בתוך הקבוצה שמאוד אופיינית לחלי ממן, ומבחינתי כן, היא הגורו", הוסיפה אסנת גלילי מקריית שמונה.

"הם מדברים חלי, הם פשוט מעבירים את התורה. במעמד הר סיני, כשקיבלנו את התורה, קיבלנו תורה אחת. אבל קיבלו אותה תימנים, וקיבלנו אותה הפולנים וקיבלו אותה הרומנים. כל אחד מהמנחים מביא אותה בדרך שלו. כל המסר השבועי, הוא אותו מסר בכל הקבוצות שלנו", מעידה ממן.

עסק דל בקלוריות - ועתיר ברווחים

ממחסן קטן בקריית מוצקין, עובדת מערכת משומנת של מיתוג והפצה. גולת הכותרת היא "אוכל חלי": פיתות, לחמים קלים ואפילו חטיפים ממותגים, דלים בקלוריות, אבל עתירי רווחים. על כל זה מנצח אבא של חלי, גבי קשטנובסקי. "מהבוקר יצאו כבר ארבעה מכוניות, יוצאים כל הזמן", הוא מספר.

חלי הופכת את ארוחות הצהריים שהיא מבשלת לארבע הבנות שלה בבית בעכו לספר מתכונים בהשראתה, אותו תכתוב הבת הבכורה לי. הבעל מיקו, אגב, מנהל את הכספים בחברה והם הכירו כשחלי עוד הייתה בגרסה המלאה שלה.

"בפספורט כנראה זאת הייתה תמונת פנים, אז הוא לא הבין. הוא ראה רק את היופי - וכשהגעתי הוא ראה את הגודל. דפקתי בדלת ואני נכנסת, הוא פותח את הדלת, הוא מסתכל והוא אומר לי. "כמה את יפה, ככה את שמנה, את חייבת לעשות דיאטה". "זה מה שאמרתי לחלי, אבל תראי אותה היום. אני קלטתי את הפוטנציאל", מספר מיקו.

בארץ, שני שליש מהישראלים הם לקוחות פוטנציאלים, כלומר סובלים מעודף משקל. אנחנו מעדיפים לרוץ לחלי ממן ומתחריה, מאשר באמת לרוץ. מתלוננים שאין כסף לדירות, שיוקר המחייה חונק. לא בשוק שמגלגל 150 מיליון שקל בשנה. כל עוד יש קיץ ויש ים וצריך להיכנס לביקיני, כהני הדיאטה ישמינו, מנחת.