פצצה מתקתקת בבתי הקפה

בשירותי הכיבוי מזהירים מפני פטריות החימום הנפוצות בעיקר במסעדות ובבתי קפה. חלק מהן מחוברות באופן פיראטי, אחרות דולפות ולא מתוחזקות כראוי. מספיק נר או סיגריה כדי להצית אסון

סכנת השימוש בגז הפכה להיות ממשית במיוחד בחודשים האחרונים, נוכח אירועים קטלניים בהם קיפחו מספר בני אדם את חייהם בעקבות פיצוץ, מכוון או לא, של גז. אך הסכנה לא טמונה רק בבלוני הגז וצוברי הגז הביתיים - גם פטריות הגז שנועדו לחימום חיצוני, שבתי עסק רבים משתמשים בהן, יכולות לסכן את היושבים במקום. חלק מהעסקים אף מציב את פטריות הגז באופן פיראטי, ללא ידיעת הלקוחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החורף אמנם כבר מאחורינו, אבל בירושלים פטריות החימום עדיין נפוצות במקומות רבים עקב הקור ששורר בבירה בערבים. "ראיתי את הפטריות האלה במספר מקומות במרכז העיר, כשבלון הגז מחובר אליהן ישירות", סיפר ינון בן שושן, כתב "רדיו ירושלים", לחדשות 2 Online. "חלק מהאנשים עישנו לידן, ובפעמים אחרות אפשר היה להריח ריח גז חריף".

פטריות הגז הן אופציה סבירה ויחסית זולה לחימום, דבר המעודד מקומות רבים, בעיקר מסעדות ובתי קפה, לחמם בעזרתן. בשירותי כיבוי האש עוקבים בדאגה אחרי התופעה. סמל אודי גל, דובר כבאות והצלה ירושלים, התריע בשיחה עם חדשות 2 Online על הסכנה: "הסכנה קיימת אם מדובר בהדלקה של נר או סיגריה, ואנחנו מדברים על להבה חשופה שקרובה לאנשים. הפטריות האלה הן בעצם בלון גז עם וסת כמו כיריים של גז עם להבה חשופה". 

"לפעמים יש בעיות בחיבורים" (ינון בן שושן)

סמל גל הדגיש כי יש סכנה בחיבורים לא מאושרים, גם בשטח הפתוח. "במקומות סגורים אנחנו לא מאשרים להציב את הפטרייה, אבל לעיתים מוסדות או מסעדות מסתירים אותן במהלך בדיקות שלנו", אמר. "עצם העובדה שמדובר בגז טומנת בחובה הרבה תקלות אפשריות. לפעמים ישנן בעיות בחיבורים מכיוון שמדובר בציוד שמטלטלים אותו דרך קבע". 

בכיבוי האש מספרים על מקרים רבים שבהם הם נתקלים בפעילות לא מוסדרת בתחום כמו אלתורים מסוכנים שנעשים על ידי אנשים שאינם מוסמכים לכך. בשירותי הכיבוי מדגישים שכל הפעלה של מתקן שכזה מחויבת בטכנאי המוסמך לטפל במכשור גז.