פרשת ההתעללות בבית החולים אלישע: מחלקת פגועי הראש תיסגר

כחצי שנה לאחר שהוגשו כתבי אישום נגד עובדים בבית החולים הפרטי בחיפה - הודיעה ההנהלה למשפחות המאושפזים כי המחלקה תיסגר: "בהתחשב במכלול הנתונים, הגיע דירקטוריון החברה למסקנה כי לא ניתן עוד להמשיך ולתפעל את המחלקה". המשפחות זועמות: "החולים הם לא 'קופה רושמת'"

בעקבות פרשת ההתעללות בחולים על ידי עובדים בבית החולים הפרטי אלישע שבחיפה, הודיעה הנהלת המוסד הרפואי למשפחות המאושפזים במחלקת פגועי הראש כי זו תיסגר בתוך חודשיים לכל היותר - כפי שנחשף לראשונה בחדשות 2 לפני כשבועיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לפני כחצי שנה, כולנו עברנו אירוע מצטער וטראומטי שבעקבותיו נעשו שינויים משמעותיים ומרחיקי לכת", לשון המכתב שנשלח למשפחות. "בהתחשב במכלול הנתונים, הגיע דירקטוריון החברה למסקנה כי לא ניתן עוד להמשיך ולתפעל את המחלקה במתכונתה הנוכחית והנחה את הנהלת החברה לנקוט צעדים הדרושים לסגירת המחלקה". 

בתגובה על ההחלטה, מחו משפחות המאושפזים, ואמרו כי "לא יעלה על הדעת שבית חולים אלישע יתייחס אל החולים כאל 'קופה רושמת'. אם החולה רווחי הוא יישאר באלישע ואם המיטה לא רווחית - סוגרים את המחלקה? צריך לעצור את בית חולים אלישע לפני שגם מוסדות אחרים ילכו בדרכו המבישה ויסגרו מחלקות לא רווחיות".

המשפחות זועמות: "בית החולים מתנהל באטימות"

אמיתי אימברמן, שאחותו בת ה-40 מאושפזת במחלקה בעקבות תאונת דרכים קשה שעברה, הגיב גם הוא על המכתב. "זה איום ונורא. בית החולים מתנהל כלפינו באטימות. אני קורא למשרד הבריאות ולמנכ"ל משרד הבריאות לא לאשר להם לסגור את המחלקה. לחולים חסרי הישע האלה אין אף מקום טיפול ראוי אחר בארץ שיכול לענות על הצרכים שלהם".

"אני מעריך שלהנהלת בית החולים יש שיקולים כלכליים", הוסיף אימברמן, "אבל הם בוחרים להשליך זאת עלינו ולהאשים אותנו".

דליה זיידן, אמה של מורן, בת 23, שמאושפזת מזה חמש שנים במחלקה ונפלה קורבן על פי החשד להתעללות, אמרה: "אי אפשר למדוד את גורל החולים בשקלים. הם לא מכונה להדפסת כסף. אני יודעת שמנכ"ל משרד הבריאות סירב עד כה לסגור כל מחלקה סיעודית ואני פונה אליו בתחינה שלא יאשר את סגירת המחלקה. אני לא אזוז מפה, גם אם איאלץ לקשור את עצמי בשלשלאות למיטתה של בתי".

חמישה עובדים הואשמו בהתעללות גופנית

לפני שבועות ספורים פנתה הנהלת בית החולים בבקשה רשמית למשרד הבריאות לסגירת המחלקה לפגועי הראש, שבה תועדה ההתעללות במטופלים חסרי ישע, לאחר שלפני כחצי שנה הוגש כתב אישום ראשון בפרשה, כשחמישה מעובדי בית החולים הואשמו בהתעללות גופנית ונפשית בשתי מטופלות - שכללה מכות, יריקות וקללות.

גורמים המעורים בפרטים טענו לפני כשבועיים כי הסיבה לכוונת ההנהלה לסגור את המחלקה איננה כספית אלא נובעת ממשבר האמון העמוק מול המשפחות, זאת גם לאחר שהצוות הוחלף מאז פרשת ההתעללות ובית החולים השקיע משאבים כדי לתקן את השירות למטופלים ולהרגיע את הרוחות. 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לא ניתן אישור משרד הבריאות לסגירת המחלקה לפגועי ראש בבית החולים אלישע. ראש מינהל רפואה נפגש עם נציגי המשפחות. כמו כן, בוצעה פנייה למועצה הלאומית לגריאטריה לקבל את המלצותיה. לאחר הגשת ההמלצות המקצועיות תגובש החלטת המשרד באשר לסגירת המחלקה".