אחרי 35 שנה - האחות האבודה נמצאה

לפני 35 שנים עשתה משפחת לגסה את הדרך הארוכה מאתיופיה לישראל. בצעדה הארוכה ובמהומה שנוצרה הלכה לאיבוד הבת סנקה. 35 שנים לא ראתה אותה המשפחה – עד שהתאחדו שוב במפגש מרגש בנמל התעופה בן גוריון. "עכשיו נולדתי", אמרה הנערה שהפכה בינתיים לאישה בת 50

במשך יותר משש שעות מורטות עצבים המתינו אתמול (ג') בני משפחת לגסה בציפייה ובהתרגשות בנמל התעופה בן גוריון לשובה של סנקה - בת המשפחה שעקבותיה אבדו במדבר לפני 35 שנים. ההמתנה הייתה קשה במיוחד עבור אלאמיהו, שציפה לאיחוד המרגש עם האחות האבודה במשך מחצית מחייו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם כניסתה של סנקה לאולם מקבלי הפנים בנמל התעופה, פרץ אלאמיהו בבכי עז ורץ לחבק את אחותו האבודה. "אח שלי, סוף סוף מצאתי אותך", היא אומרת לו בבכי.

הפעם האחרונה שבה ראו בני המשפחה את סנקה הייתה במדבריות סודן, אז עזבה המשפחה את הכפר באתיופיה והחלה לצעוד. למשפחה נאמר שבסודן מחכים להים יהודים שייקחו אותם לישראל, ואכן חלק מבני המשפחה עלו ארצה - אבל עקבותיהן של שתי בנות אבדו.

מאז שנעלמו האחיות, אלאמיהו בן ה-76 ואמו הקשישה לא הפסיקו לחפש אותן לרגע. הם ביקרו באתיופיה עשרות פעמים ושלחו שליחים לסודן בתקווה לקבל רמז או אות חיים. "שמענו שיש לו אחות שהלכה לאיבוד", סיפרה אמירה, בתו של אלאמיהו. "סבתא הייתה מדברת עליה הרבה".

האיחוד המרגש בבית המשפחה באשקלון (חדשות 2)

"עכשיו נולדתי" 

בחלוף השנים הם התייאשו, אך התפנית הדרמטית בסיפור אירעה לפני חודשיים. יעקב מלקמו, דמות מוכרת בקהילה האתיופית, הגיע ובפיו בשורה: אישה בשם סנקה, פליטה אתיופית מקנדה, יצרה עמו קשר בפייסבוק. "קיבלתי משהו מצמרר", הוא סיפר. "היא אמרה לי שהלכה לאיבוד בדרך לארץ ואין מי שיקשיב לה".

המשפחה עירבה בסיפור את ח"כ פנינה טמנו-שטה, שקיצרה את הליכי הבירוקרטיה, וכך הגיעה לבסוף האחות האבודה לישראל. בתום מפגש אמוציונלי ורווי דמעות, סיפרה סנקה לבני משפחתה סיפור עצוב: כשהייתה נערה בסודן נחטפה על ידי חיילים בגבול. במשך כל השנים חייתה בזהות בדויה עד שהצליחה להגר לטורונטו - ומאותו הרגע לא הפסיקה לחפש את משפחתה.

"חיפשתי את המשפחה ומצאתי אותם בפייסבוק", מספרת סנקה, "עכשיו נולדתי". למשפחה עדיין אין קצה חוט לגבי גורלה של האחות השנייה שאבדה, אך האיחוד המרגש עם סנקה מעלה תקווה שאולי יגיע יום וגם היא תצליח ליצור עמם קשר.