מגדל העמק: 8 ילדים נפגעו מארס של זחל

ילדים בגילאי 8-10 מבית ספר יסודי במגדל העמק שיחקו עם זחל "טוואי התהלוכה", שהפריש ארס שגרם לתגובה אלרגית. הילדים פונו כשהם סובלים מפריחה וצריבה. מצבם מוגדר קל, והם ישוחררו לביתם בתום הטיפול

סכנה - זחל. אילוסטרציה (רויטרס)

משחק מסוכן: שמונה תלמידים בבית ספר יסודי במגדל העמק פונו לבית החולים "העמק" לאחר ששיחקו עם זחל שהפריש ארס. הילדים, בגילאי 8-10, סבלו מתגובה אלרגית בעקבות המגע עם זחל "טוואי התהלוכה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התלמידים פונו לחדר מיון ילדים, כשהם סובלים מפריחה וצריבה בצוואר ובחזה העליון. בבית החולים טיפלו בילדים באמצעות תרופות נוגדות אלרגיה וסטרואידים. מצבם מוגדר קל והם ישוחררו בתום הטיפול.

"שערותיו של טוואי התהלוכה מכילות ארס והמגע עמו גורם לצריבה ותגובה אלרגית בעור או בעיניים, גרד בעיניים ודמעות", הסביר ד"ר מנחם רתם, מנהל המרפאה לאלרגיה ואסתמה במרכז רפואי העמק. "כאשר שערות חודרות למערכת הנשימה ייגרם שיעול ואפילו קוצר נשימה או בחילות והרגשה כללית לא טובה".

"כשיש מגע עם הזחל, כדאי להסיר כמה שיותר מהר את השערות ולפנות לחדר המיון", הוסיף ד"ר רתם. "הטיפול הוא נוגד אלרגיה להפחתת התהליך האלרגי ולעיתים בשילוב סטרואידים. ההשפעה של הארס על הגוף יכולה להימשך מספר ימים ולעיתים גם שבוע שבועיים. כשיש קשיי נשימה חשוב להיות עירני כדי לקבל טיפול מתאים ולמנוע החמרה במצב".

מדובר בזחל ממשפחת התהלוכניים וניתן למצוא לא מעט ממנו בשטחים פתוחים בישראל. הוא מגיע לאורך של עד 30 ס"מ וניתן לזהותו בזכות השערות המקיפות את גופו. הזחילה האיטית של הזחל מטעה מאחר והוא רעיל במיוחד ונושא חומר ארסי המסתתר בשערותיו.

שני מקרים נרשמו בחודש שעבר

‬לפני כחודש, עשרה תלמידים בראשון לציון נעקצו על ידי זחל "תהלוכת האורן". מצבם של התלמידים מבית הספר "ישורון" בעיר הוגדר קל. הילדים, בני 6-10 שהיו בקרבת הזחל, התלוננו על תחושה של גירוד וצריבות בעיניים. צוותים של מגן דוד אדום הגיעו אל בית הספר והעניקו טיפול לשמונה ילדים שפיתחו תגובה אלרגית.

עיריית ראשון לציון שלחה לבית הספר צוותים שמצאו מספר קנים של תולעים בשני עצי אורן בחצר. בעירייה ציינו כי העצים עברו טיפול מונע של הדברה לפני כמה שבועות. לפי שעה, חצר בית הספר תישאר סגורה עד שהעייריה תגזום את ענפי העצים הנגועים בזחל.

יממה קודם לכן  28 תלמידי כיתה א' בבית הספר המקומי ביישוב אורנית מצאו אף הם את זחל "טוואי התהלוכה". התלמידים החלו לגעת בו ועד מהרה החלו לחוש ברע.  הם התלוננו כי הם סובלים מצריבות בעיניים ופונו לבתי החולים מאיר, שניידר ותל השומר במצב קל. בבית החולים הם הוכנסו מיד לחדר המיון, שם ביצעו בהם הרופאים והאחיות טיפול מונע והשאירו אותם להשגחה למשך מספר שעות.