את כל המשואות בטקס ידליקו נשים

ולתפארת מדינת ישראל: פורסמו רשימת מדליקות המשואות בטקס יום העצמאות בהר הרצל ב-5 במאי. בין היתר יזכו לכבוד כרמלה מנשה, גאולה כהן, שחר פאר והאלופה אורנה ברביבאי בטקס שיוקדש להישגי הנשים בחברה הישראלית. מי עוד ברשימה?

הטקס בשנה שעברה (חדשות 2)

יושבת ראש הוועדה לטקסים וסמלים שרת התרבות לימור לבנת אישרה היום (ג') את רשימת מדליקות המשואות בטקס הממלכתי לנעילת יום הזיכרון ולפתיחת אירועי יום העצמאות שיתקיים בהר הרצל בחמישה במאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הממשלה אישרה כי הטקס יעמוד השנה בסימן "זמן נשים"- הישגים ואתגרים, כהוקרה והצדעה לנשים בעלות תרומה משמעותית למדינת ישראל ולחברה הישראלית.

הראשונה שתדליק משואה תהיה מרים זוהר, שחקנית תיאטרון בית לסין בת ה-83, ששיחקה עשרות שנים בתיאטרון הבימה. "מרים זוהר היתה ילדה ניצולת שואה שבנתה קריירה מפוארת, היא דוגמה ומופת לדור הצעיר של שחקניות", נימקו חברי הוועדה.

דוקטור קירה רדינסקי, הצעירה ממנה ב-56 שנים, תדליק גם היא משואה. רדינסקי נולדה באוקראינה, שירתה בחיל המודיעין, וסומנה בכתב עת טכנולוגי של אוניברסיטת MIT היוקרתית כאחת מהממציאים המבטיחים בעולם.

השלישית ברשימה היא הכתבת הצבאית הוותיקה של "קול ישראל" כרמלה מנשה. "היא נחשבת לאמא של החיילים, אוזן קשבת לכל חייל וחיילת הנקלעים למצוקה, מוערכת בציבור ובצה"ל", הסבירו בוועדה.

מנכ"לית "אינטל ישראל" מקסין פסברג תדליק גם היא משואה בטקס. היא החלה את דרכה במפעל ייצור, התקדמה בסולם התפקידים עד שמונתה למנכ"לית. חברי הוועד כתבו כי "פסברג משמשת דוגמה לנשים השואפות להגיע לעמדות בכירות בכלכלה ובטכנולוגיה, היא הצליחה להפוך את מתחם אינטל בקרית גת למרכז הייטק ולתרום לחוסנו הכלכלי של האזור".

משואה תדליק גם מרים פרץ, אם לשישה ששניים מבניה נפלו במהלך שירותם הצבאי כקציני צה"ל. פרץ עוסקת בחינוך ומסייעת למשפחות שכולות ולפצועים. "פרץ היא סמל לגבורת הרוח היהודית והישראלית", כתבו חברי הוועדה. לכבוד תזכה גם הינדיה סלימן, תושבת בועיינה נוג'ידאת שארבעה מבניה שירתו בצבא והקימה את "פנינת העמק" - מרכז לעבודות יד ואמנות עממית.

השגרירה הישראלית הראשונה בת העדה האתיופית, בליינש זבדיה המייצגת את ישראל באדיס אבבה, תדליק משואה, וגם מנהלת מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בגליל ובגולן, טלי פרץ-כהן. "פרץ-כהן עושה עבודת קודש הדורשת תעצומות נפש אדירות", נכתב בנימוקי הבחירה.

לכבוד תזכה גם האלופה אורנה ברביבאי, ראש אגף כוח האדם בצה"ל והאישה הראשונה שהוענקה לה דרגת אלוף. חברי הוועדה כתבו: "היא מייצגת את האפשרויות הקיימות בפני חיילות וקצינות להעפיל ולהגיע לצמרת צה"ל".

בין הוותיקות שבמדליקות המשואה תהיה גם חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן, לוחמת באצ"ל ובלח"י נגד הבריטים ששימשה גם כסגנית שר מטעם הליכוד. צעירת הנבחרות היא גל יוסף, תלמידת כיתה י"א בתיכון בפתח תקווה ויושבת ראש מועצת התלמידים הארצית.

שתי הנבחרות האחרונות מגיעות מתחום הספורט - הטניסאית שחר פאר שדורגה במקום ה-11 בעולם בשיאה, ופסקל ברקוביץ', חותרת שייצגה את ישראל במשחקים הפראלימפיים וזכתה במקום השני בגביע העולם בחתירה בשנת 2008.