עדויות למפץ הגדול? "הקדוש ברוך הוא ברא את הסלעים"

בעקבות התגלית המאששת, לטענת מדענים, את תיאוריית המפץ הגדול, הרבנים דוד סתיו, דניאל הרשקוביץ' וניסים זאב והפיזיקאי נתן אביעזר נדרשים לסוגיית המתח בין דת ומדע. מי מאמין בהרמוניה מלאה בין הסיפור התורני והתיאוריה המדעית? ומי סבור שהמאובנים "הושתלו" על ידי בורא עולם?

גילוי מדעי מרעיש (רויטרס)

התגלית המרעישה של חוקרים מאוניברסיטת הרווארד, לפיה נחשפו עדויות מדעיות חותכות להתרחשות המפץ הגדול, הציתה היום מחדש את הוויכוח הנושן בדבר היחס בין דת ומדע.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגילוי מהווה לטעמי הוכחה מדעית לסיפור הבריאה התורני, לא פחות", כך טען נתן אביעזר, פרופסור לפיזיקה מאוניברסיטת בר אילן ואדם דתי. "יש הרמוניה מוחלטת בין התיאוריה המדעית של המפץ הגדול ובין הסיפור כפי שהוא מובא בספר בראשית", ציין.

לדברי פרופ' אביעזר, שאף כתב ספר בנושא, אילו היה עליו לחבר תיאוריה בעלת יסודות מדעיים שתתאים לסיפור הבריאה הוא היה הוגה את תיאוריית המפץ הגדול: "עבורי התגלית היא בהחלט בגדר חיזוק דתי".

שלא כמו פרופ' אביעזר, הרב דוד סתיו, יו"ר רבני צוהר, אינו יוצא מגדרו. "אי אפשר לנהוג כמנהג צבועים", הוא סבור. "באותו אופן שאיני מתרגש מתגליות שלכאורה סותרות את יסודות האמונה, אני גם לא מלא התפעלות כשבאה תגלית אחרת שמאששת אותה. יסודות התורה שלנו בנויים על רבדים שהם מעבר לרבדים המדעיים".

"התיאוריה והתורה משתלבות". הרב סתיו (חדשות 2)

עם זאת, סתיו רואה בתגלית חיזוק מסוים לאמונתו. "הוכחה שהיה מפץ גדול מהווה ראיה לאירוע בריאה של העולם ולכן התיאוריה בעיני בהחלט משתלבת עם הסיפור התורני", ציין.

נראה שאין מתאים יותר מהרב דניאל הרשקוביץ' כדי לשקף את היחס בין דת ומדע. הרשקוביץ', פרופסור למתמטיקה כיהן כשר המדע והטכנולוגיה בכנסת ה-18 וכיום הוא משמש כנשיאה של אוניברסיטת בר אילן. "מבחינתי, התגלית לא מעלה ולא מורידה מאום מאמונתי הדתית. בעיניי אין כל סתירה בין הדת ובין המדע", הדגיש הרשקוביץ'.

לא מתרגש מהתגלית. ח"כ זאב (ערוץ 7)

"בלי אמונה לא ניתן להבין את הטבע"

"תפקידו של המדע הוא לפרש את חוקי הטבע. הוא אינו מתיימר לספק תשובה באשר למי עומד מאחורי החוקים הללו. מי שטוען שיש סתירה בין התורה ובין המדע אינו מבין את התורה, המדע או שניהם גם יחד", אומר הרשקוביץ', ומוסיף כי סיפור הבריאה התורני הוא מטאפורי, ולכן אין טעם לנסות הבין אותו במונחים מדעיים. "בסיפור הבריאה התורה יותר סתמה מאשר פירשה. לתפיסתי, מדובר במשלים ולא בעובדות גיאולוגיות", סיכם.

מי שחולק על השלושה הוא ח"כ ניסים זאב מש"ס. "אני לא מקבל את כל המפצים ששומעים עליהם חדשות לבקרים", הוא מצהיר. "הקדוש ברוך הוא הוא שברא את העולם ואני לא רואה כל קשר לתיאוריות מדעיות".

לפי ח"כ זאב, האמונה קודמת למדע והוא מטיל ספק בכך שהעולם נברא לפני 14 מיליארד שנה. "אני מסתכל על המדע דרך משקפיים דתיות. אני לא חולק על כך שיש בעולם דברים הנחזים כאילו הם בני מיליוני שנים, אך אני טוען שכך הקדוש ברוך הוא ברא אותם. לטעמי, בלי אמונה לא ניתן כלל להבין את הטבע".