נציב כבאות לכבאים: "אתם מיותרים"

במהלך טקס סיום קורס מפקדי צוותים אמר רב טפסר שחר איילון: "אם הייתי יכול הייתי מפטר את כולכם". בתגובה שלח ועד עובדי תחנה אזורית רחובות מכתב חריף לאיילון הקורא לו לחזור בו מדבריו. העתק של המכתב נשלח גם לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'

אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה (דובר שרותי הכבאות חולון בת ים אזור)

קבוצת כבאים מהתחנה האזורית רחובות שלחה אחר הצהריים (רביעי) מכתב נזעם לנציב כבאות והצלה, רב טפסר שחר איילון, ובו הם מאשימים אותו בהתבטאות מחפירה ומבישה כלפי לוחמי האש. לדבריהם, במהלך מפגש עם כבאים אמר איילון לנוכחים: "אתם מיותרים, אם הייתי יכול הייתי מפטר את כולכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי הכבאים, רב טפסר איילון אמר את הדברים במהלך טקס סיום קורס מפקדי צוותים שנערך היום. "מבחינה סטטיסטית אתם לא מורידים את מספר ההרוגים בשנה", אמר. "הדבר היחיד שחשוב זה מערך מניעת הדליקות. מבחינה עסקית אתם מיותרים".

"מי שלא חווה את הלהבות חורכות בבשרו, מי שלא נשם עשן רעיל בנחיריו כדי להציל חיים, לא יוכל באמת להבין מהי חשיבותו וייחודו של לוחם האש", נכתב במכתב עליו חתום אבי אנקורי, יושב ראש ארגון הכבאים הארצי.

"דע לך כי בפזיזות לשונך ובאמירתך הנמהרת הטלת דופי במערך שלם של אנשים", הוסיף. "מערך הכבאות ומורשתו קיים הרבה לפני הגעתך אליו וככל הנראה הוא ימשיך להוביל ולספק שירות מצוין לאזרחים בישראל הרבה אחרי לכתך".

העתק של המכתב, שכותרתו "פגיעה בכבוד הכבאים", נשלח גם לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. הכבאים קראו לנציב לקחת דוגמה מצה"ל ומהמשטרה, שם לטענתם נוהגים המפקדים לגבות ולתמוך באנשיהם. ועד העובדים בתחנת רחובות קרא לאיילון לחזור בו מדבריו.

דובר נציבות כבאות והצלה יורם לוי מסר בתגובה: "דברי הנציב נאמרו במהלך שיחת הסיכום עם חניכי קורס מפקדי צוותים ועסקו בי היתר בתחומי העבודה המקצועית של לוחמי האש. הנציב נותן גיבוי מלא ללוחמי האש ויש לו את מלוא ההערכה למקצועיותם ולהיותם שליחי ציבור נאמנים".

בהכנת הידיעה השתתפו עמרי ארנטל ומיכאל סיווקוב.