מנכ"ל ההתאחדות הצביע בשם עמותות לא קיימות

איך קורה שמנכ"ל התאחדות הטאקוונדו, ענף ספורט אולימפי, מצביע באספות בשם מועדונים שחלקם בכלל לא קיימים? כך הוא מבטיח את בחירתו לתפקיד שוב ושוב, כבר 27 שנים

הטאקוונדו היא אומנות לחימה קוריאנית שהפכה לפופולרית גם בישראל. האיש החזק בענף מזה 27 שנים הוא מישל מדר, מנכ"ל ההתאחדות והאיש שהקים את עמותת "הוארנג" הנהנת מתקצוב של כספי ציבור מארגון הטוטו. מדר הצביע בשמם של עשרות מועדונים ברחבי הארץ על זהות המנכ"ל והנשיא של התאחדות הטאייקוונדו בישראל, מה שהקנה לו כוח עצום - אך כעת מתברר כי חלק מן המועדונים כלל אינם קיימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדר הצביע בשם מועדון הפועל בשכונת הר נוף שבירושלים, רק ששם לא שמעו על חוג כזה. בשיחת טלפון עם מתנ"ס הר-נוף, הם לא ידעו כלל על מה מדובר. נשיא ההתאחדות, שמשון חי-יוסף הצביע באסיפות בשם מועדון בקיבוץ צרעה. בבירור עמו נמסר כי כלל לא קיים שם אולם אימונים. נשיא ההתאחדות הצביע באסיפות גם בשם המועדון בנתיב הל"ה, וגם להם לא היה ברור כיצד דבר כזה קרה.

הכוח נמצא בידיהם של מעטים

מועדוני הטאקוונדו היריבים טוענים כי ההצבעות בהתאחדות הן פארודיה. הרוב שמשיגה ההנהלה הנוכחית בהצבעות, טמון בשיטה לפיה לכל מועדון יש קול אחד, אך חלק מהמועדונים קיימים רק בהצבעות. "זה מסתכם בשניים-שלושה אנשים שמחזיקים את כל הקלפים אצלם בידיים" אמר ארז אהרוני, מאמן ונציג עמותת הטאקוונדו.

רשם העמותות החל בבדיקה וגם בכנסת בודקים את הממצאים."תמיד בודקים את הענפים הגדולים כמו כדורגל וכדורסל אבל יש לא מעט ענפים קטנים שמתנהלים באופן לא תקין. אני חושב שמדובר כאן בהתנהלות פסולה ואנחנו צריכים לחסל את התופעה הזאת", טען ח"כ יואל רזבוזוב, המטפל בסוגיה. 

התאחדות הטאקוונדו מסרה בתגובה: ישנם מקרים שבהם עמותות המפעילות מספר מועדונים, סוגרות או פותחות מועדון אך אין זה מעיד על עצם קיומה של העמותה, שממשיכה להתקיים ולהיות חברה בהתאחדות. התאחדות הטאקוונדו עמדה בהצלחה בביקורת עומק של מנהל הספורט אשר לא מצא כל דופי בפעילותה.