"מזל שתפסו אותו. הבניין היה מתפוצץ ואנשים היו עפים באוויר"

לאחר שהבוקר הותר לפרסום כי תושב מזרח ירושלים שביצע בעבר פיגוע באמצעות גרזן הוא זה שחיבל במערכות גז בבנייני מגורים בבירה, השכנים מגיבים: "היה יכול לקרות כאן אסון גדול. אנשים היו עפים באוויר", סיפרה אחת השכנות. "אנחנו מרוצים כאן שתפסו אותו ומקווים שיוטל עליו עונש ראוי"

לאחר שהבוקר (ד') הותר לפרסום כי עזיז מוסא סאלם, תושב מזרח ירושלים בן 48, נעצר בחשד שחתך צינורות גז של בניינים בבירה על מנת לגרום להרג של חפים מפשע ממניעים לאומניים, מספרים תושבי השכונה על תחושת ההקלה שאחזה בהם לאחר היוודע דבר התפיסה. עם זאת, הם גם הביעו חשש מהאסון שעלול היה להתרחש אילולא היה נתפס. לפני כשנתיים, החשוד גם תקף בגרזן חרדי תושב העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפרה תושבת השכונה, אסנת חזן, המתגוררת בבניין בו נחתכו צינורות הגז. "אני ובעלי יצאנו החוצה ביחד. הרחנו דליפה ופתאום זיהיתי אש". בעלה, ניסים, נזכר בזמן בו גילה את הדליפה המסוכנת: "זה היה מאוד מסוכן. ראיתי שחתכו צינור מתחת לברז הגז והדליקו נר מעל לבלונים כדי שיהיו יותר אדים - מה שעלול היה לגרום לפיצוץ מהר יותר. מיהרנו לכבות את הנר ופינינו את כל השכנים מהבניין. יש פה אנשים מבוגרים וחפים מפשע, לא רוצה לדעת מה היה כאן אם הבלונים היו מתפוצצים".

עם הבשורה על תפיסתו של החשוד בחיתוך צינורות הגז, הביעו השכנים שמחה וסיפוק, אך הם חיים בפחד גם היום: "אני שמחה מאוד שהאחראי למעשה הזה נתפס, כי אם לא - אנשים היו עפים באוויר. כל הבלוק היה עף", הוסיפה חזן.

מאז המקרה, התקינו השכנים אינטרקום בכניסה לבניין על מנת למנוע מזרים להיכנס אליו - זאת לאחר ששמעו משכנים אחרים על ניסיונות של אדם לפרוץ לכניסות של בניינים בתקופה האחרונה, ככל הנראה אותו חשוד שנעצר, זאת כדי לחבל במערכת הגז - ולגרום לפיצוץ.

האינטרקום שהתקינו השכנים בבניין עקב המקר (יוסי זילברמן)

גם נחום וייצפיש, האזרח הירושלמי שהותקף בגרזן על ידי החשוד, התייחס היום לתפיסתו של סאלם בשיחה עם חדשות 2 Online ואמר כי הוא לא מופתע מכך שהוא לא הביע חרטה על מעשיו. "שמחתי לשמוע שתפסו אותו. מצבי הבריאותי השתפר, אני ממשיך לפקוד את הכותל ומגיע למקום דרך אותו ציר בו קרה האירוע"

ספג השראה מהפיצוץ בגילה - וחשוד שחתך צינורות גז במטרה לרצוח

הבוקר הותר לפרסום כי עזיז מוסא סאלם, תושב מזרח ירושלים בן 48 ואב לשישה מג'בל מוכאבר, נעצר בשבוע שעבר בחשד שהוא העומד מאחורי חיתוך צינורות הגז בשכונות ארמון הנציב וגילה בבירה בשבועיים האחרונים. בחקירתו הוא הודה במעשיו ואמר כי חיבל בצינורות על רקע לאומני על מנת לגרום לפיצוץ בדומה לזה שהתרחש בשכונת גילה בינואר האחרון - והביא אז למותם של ארבעה בני אדם.

הוא טען בחקירתו כי ביצע את המעשים לבדו, זאת על רקע כניסת יהודים להר הבית ובשל מה שהגדיר כ"פגיעה בחפים מפשע ברצועת עזה". הוא ניסה לטשטש את עקבותיו לאחר ביצוע המעשים ואף הגיע לשכונת גילה לאחר שנסע בשני אוטובוסים. בעברו, החשוד היה מוכר כפעיל חמאס שאף נקשר לפיגוע שאירע בבירה באפריל לפני כשנתיים. בחקירתו הביע "אכזבה" מכך שלא הצליח להרוג יהודי חרדי שנפצע כתוצאה ממכת גרזן שהנחית עליו.

ארון הגז בבניין בירושלים (אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)

"יחידות מיוחדות בשיתוף השב"כ עצרו אותו בביתו לאחר איתורו", אמר הבוקר פקד יניב פיאמנטה, קצין קישור בימ"ר ירושלים. "הוא הודה בכל המעשים, הן בפיגוע הדקירה והן בכלל הזירות שבהן חיבל בצינורות הגז בשכונות ארמון הנציב וגילה. הוא מציין שאת חיתוך הצינורות עשה בהשראת האירוע שהתרחש בינואר בגילה". "לפעולת כוחות ההצלה שפינו את הדיירים במהרה מהבניינים הייתה חשיבות עצומה כיוון שבכל בניין ישנה כמות אדירה של דיירים", הוסיף פקד פיאמנטה וקרא לציבור לשמור על עירנות.