צפו: האופניים המרוסקים וה-SMS האחרון

קמפיין חדש של משרד התחבורה מזהיר את הנהגים משליחת מסרונים בזמן נהיגה. על פי הנתונים, נהג ששולח הודעות טקסט בעת נהיגה ברכב מגדיל פי 23 את סיכוייו להיות מעורב בתאונת דרכים. כך זה נראה

האופניים מרוסקים לגמרי, בקבוק השתייה עוד מטפטף, וכל חלקי הרכב מפוזרים על הכביש. ואז, נראה הטלפון של הנהג, ששלח הודעות טקסט תוך כדי נהיגה מה שהביא לתאונה הקשה. זהו חלק מסרטון שאותו השיקו היום (ד') במשרד התחבורה כחלק מקמפיין תחת הכותרת "מילים יכולות להרוג - אם נוהגים לא מסמסים". בין היתר, הם יעשו שימוש גם במערכון של ארץ נהדרת שעוסק בנהיגה, כדי להגביר את המודעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר במסע הסברה של המשרד יחד עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, במטרה להעלות לסדר היום הציבורי את הסכנה הממשית לחיי אדם בשליחת סמסים בזמן נהיגה, ולנסות לגרום לשינוי אמיתי בקרב הציבור בכל הגילאים. כבר בתכנית העבודה לשנת 2014 שר התחבורה שם בראש סדרי העדיפויות את המלחמה בהקלדת מסרונים בנהיגה.

על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, היסח דעת בעקבות שימוש בטלפון נייד הוא הנפוץ והמסוכן ביותר. השימוש פוגע בביצועי הנהיגה, מעלה את זמן התגובה, מפחית את היכולת לגלות ולזהות סכנות בזמן, מגדיל את מספר הסטיות מנתיב הנסיעה ופוגע ביכולת לשמור מרחק מכלי רכב אחרים.

עוד צוין כי נהג ששולח הודעות טקסט בעת נהיגה ברכב מגדיל פי 23 את סיכוייו להיות מעורב בתאונת דרכים. בנוסף, מחקרים אחרים מראים כי בזמן שליחה של הודעת sms הסירו נהגים את מבטם מהכביש במשך 40% מזמן הנהיגה וכי מספר הסטיות שלהם מהנתיב גדל ב-28% בהשוואה לנהיגה ללא התעסקות בכך.

"הטלפון החכם הפך לחלק בלתי נפרד מחיינו, ואנחנו מתקשים להיפרד ממנו גם בזמן הנהיגה", ציין שר התחבורה, ישראל כץ. "מדובר באחת הסכנות הגדולות בנהיגה: גלישה, קריאת ושליחת מסרונים בזמן נהיגה, שוות ערך לכך שהנהג לא נמצא באותן שניות באמת ברכב משום שהוא מתנתק ממשימת הנהיגה. עלינו להכיר בעובדה שאנחנו מכורים לסלולרי ושהליך הגמילה חייב להתחיל עכשיו".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv