שוביניזם בביטוח הלאומי בי-ם, בחסות ההנהלה: "נשים זה כמו מטען חבלה"

סמנכ"ל הביטוח הלאומי החליט לאפשר לחוקרים של הארגון בירושלים לא לעבוד עם נשים בלי שום סיבה עניינית, זולת עובדת היותן נשים. ההחלטה התקבלה אחרי מסכת השפלות שעברו החוקרות מצד הגברים ביחידה, שסירבו לעבוד איתן בטענה שהן לא יכולות לעשות מה שגבר יכול לעשות

שוביניזם מכוער בחסות הארגון שאחראי על רווחה חברתית: הנהלת הביטוח הלאומי קיבלה את דרישתם של ארבעה חוקרים מסניף הארגון בירושלים שלא לעבוד עם נשים. בהקלטות נשמעים שניים מהם מדברים בגסות ובסקסיזם בוטה נגד הנשים ואומרים להן שהן לא מסוגלות לעשות מה שגבר יכול לעשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בקבוצת חוקרים שאחראים לחשוף אנשים שמקבלים קצבה מהביטוח הלאומי, אבל בפועל הם בריאים ולמעשה הם מרמים את המדינה ומקבלים כסף ציבורי שלא כדין. ארבעת החוקרים  סירבו לצאת למשימות עם הנשים שעובדות איתם ביחידה, מסיבות שוביניסטיות בלבד.

בהקלטה נשמע אחד החוקרים אומר לנשים בזלזול ובבוטות "אתן מסוגלות לעשות משימה לבד?". לאחר שבקשתם בהתחלה שלא לעבוד עם הנשים לא התקבלה, החוקרות דיווחו על שורת מעשים מעליבים ומשפילים שנועדו לגרום להן לעזוב את היחידה ולהתפטר מתפקידן. אחת מהחוקרות אפילו ננטשה בשטח במהלך משימה על ידי אחד החוקרים. בכל מהלך ההעסקה, הגברים התנהגו כפטרונים שלהם למרות שהם היו בתפקיד במעמד שווה.

"שמתם לנו מטען חבלה"

בשיחה עם המנהל שלהם, אחד החוקרים אמר: "שמתם מטען חבלה באוטו", בהתייחסו לאחת החוקרות ביחידה. באופן מפתיע, החוקרים קיבלו גיבוי מסמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, שכתב כי החליט לאפשר לעובדים שלא לעבוד בזוגות מעורבים, כל עוד זה בניגוד לאמונתם או מסיבות הלכתיות.

החוקרות עתרו לבית הדין לעבודה בירושלים בדרישה להסיר את המגבלות שהוטלו עליהן רק על רקע מגדרן.

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה: "ההנחייה באה לפתור בעיה מקומית ביחידה והיא אינה גורפת, לא הייתה כוונה לעשות אבחנה בין עובד לעובדת, המנכ"ל יזמין את שתי העובדות, ישמע אותן ויקבל החלטה בהתאם".