חבלה בצינור הגז: "הבניין יכול היה להתפוצץ, זה נס"

שלושה בניינים בשכונת ארמון הנציב פונו מדייריהם עקב חבלה חמורה שהתגלתה בצינור הגז הראשי של אחד הבניינים. "ניסו להבעיר את כל הבניין, צריך להציב פה שמירה", אמר אחד הדיירים המודאגים. במשטרה מתחזקת ההערכה כי הרקע לאירוע הוא לאומני. גורמים בחברת הגז מסרו כי מדובר בניסיון החבלה השביעי בשכונה בתוך עשרה ימים

המשטרה ממשיכה גם הערב (ג') בחקירת החבלה בצינור הגז בשכונת ארמון הנציב בירושלים ומתחזקת ההערכה כי הרקע למעשה הוא לאומני. 50 הדיירים שפונו עקב הדליפה כבר שבו לבתיהם, אך הם חוששים מפני ניסיון חבלה נוסף: "זה נס גדול, כל הבניין יכול היה להתפוצץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש פה 18 דירות, 50 נפשות. מזל שאשתי והבת שלי הריחו את הגז ויצאו", סיפר לחדשות 2 Online אחד מהדיירים בבניין. "כנראה שניסו להבעיר את הבניין כולו. לא צריך חומר נפץ ולא מטעני חבלה, יש להם חבלה מוכנה. כל מה שהם צריכים זה לבוא, לחתוך, להדליק וללכת".

החבלה בצינור הגז (אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)

גורמים בחברת הגז המטפלת באירוע סיפרו כי מדובר בניסיון השביעי לפגוע בתשתיות הגז בשכונה בתוך עשרה ימים בלבד. "בדרך כלל מדובר בחיתוך של צינור קטן, שמוביל לבית אחד או למספר בתים, אך הפעם נחתך צינור גז ראשי, בעל פוטנציאל נפיצות גבוה מאוד", אמר גורם בחברת הגז. גם בשכונת גילה, שבה נהרגו ארבעה בני אדם מפיצוץ גז לפני כחודש וחצי, התגלו מקרים דומים של ניסיונות חבלה בתשתיות הגז.

"שלושה בניינים כמעט עלו באוויר"

"כשהגענו למקום הבחנו בריח חריף מאוד של גז", סיפר רב סמל שלומי הרוש, מפקד צוות כיבוי וחומרים מסוכנים שהגיע למקום. "הגלאים שלנו הראו על אחוז גבוה מאוד של גז בבניינים. הדליפה הייתה במרחק של דקה או שתיים מפיצוץ שהיה גורם לשלושה בניינים לעלות באוויר".

ארון הגז בבניין בירושלים (אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)

אחר הצהריים הוזעקו כוחות כיבוי והצלה בעקבות דיווח על דליפת גז בשלושה בניינים ברחוב רבינוביץ' וברחוב בן יוסף בעיר. הכוחות פינו את תושבי הבניינים מבתיהם ופעלו לעצירת הדליפה. כוחות הכיבוי שהגיעו למקום סגרו את ברזי הצוברים בבניינים וגילו גם מקורות הצתה בוערים, שנועדו כפי הנראה לגרום לפיצוץ.

הכבאים שהוזעקו לרחוב רבינוביץ' ולרחוב בן יוסף בשכונה סגרו את ברזי הצוברים בבניינים וגילו גם מקורות הצתה בוערים, שנועדו כפי הנראה לגרום לפיצוץ. 50 מדיירי הבניינים פונו והכוחות החלו לאוורר את המקום. לאחר דקות ארוכות של מתח, ולאחר שהוסר החשש מפיצוץ, הוחזרו הדיירים לבתיהם.

בשבוע שעבר עצרה המשטרה שלושה חשודים בגרימת פיצוץ בלון הגז בעכו, פיצוץ שגרם למותם של חמישה בני אדם. על פי אחת הסברות, השלושה פעלו בעקבות סכסוך מקומי, ככל הנראה על רקע מאבק בין התושבים על הצבת אנטנות סלולאריות על גג המבנה. תחילה העריכה המשטרה כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מדליפת גז, אך עד מהרה התעורר החשד כי הרקע לאירוע פלילי.