אמה של אדל בדיון על מיגון: "אבן היא כלי נשק"

בדיון שנערך בכנסת בנושא תקציב מיגון מאבנים ביהודה ושומרון, הגיעה אמה של אדל הקטנה, שנפצעה אנושות מזריקת אבנים לפני כשנה כשנסעה ברכב לא ממוגן. "בעלי ישן בבית חולים כשנה ואני עזבתי את העבודה", היא סיפרה. נציגי משרד האוצר והביטחון הבטיחו להעביר תקציב לנושא

"בעלי קרוב לשנה ישן בבית חולים. אני עזבתי את העבודה". אדווה ביטון, אמה של אדל הקטנה, שנפצעה באורח אנוש כשפלסטינים זרקו אבנים על מכוניתה במרס 2013, דיברה היום בדיון בוועדת חוץ וביטחון לענייני יהודה ושומרון בנושא תקציב מיגון מאבנים. בחודש שעבר היא גם העידה במשפטו של אחד הנאשמים בידוי האבנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא צריכה להגיד לכם מה התחושות שאתה רואה ילד בן שנתיים וחצי מחובר לכ"כ הרבה צינורות", סיפרה ביטון שהסיעה את בתה ברכב לא ממוגן. "זו הייתה ילדה מלאת חיים, שמחה, דינמית, שמחה ובשנייה אחת זה מה שעשתה האבן - זה כלי נשק לכל דבר".

לדבריה, אם התופעה לא תמוגר, עוד בני אדם יאבדו את חייהם. "אנו עוברים קרוב לשנה מסכת ייסורים, החיים שלנו השתנו ב-180 מעלות. כל המרקם המשפחתי שלנו נפגע - לא רק הקריירה שלי. גם המשפחה המורחבת והזוגיות שלנו".

ידויי אבנים. ארכיון (רויטרס)

אדל, שעוד מעט תהייה בת 4, חטפה מכה חזקה בצד השמאלי של ראשה, וסבלה מפגיעה מוחית קשה, לאחר שהרכב בה נסעה נכנס מתחת למשאית, שספגה גם היא מטח סלעים. היא אושפזה במשך חמישה חודשים בבית החולים שניידר כשהיא מונשמת ומורדמת.

בדיון, בראשות ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), אמרו נציגי משרד הביטחון ומשרד האוצר שיעבירו התקציב למיגון אבנים. עם גרשון מסיקה ראש מועצת שומרון אמר בתגובה כי הוא שמח שסוף כל סוף הגיעו במשרד הביטחון להחלטות בנושא מיגון רכבים.

"עם זאת אי העברת כספים שיועדו למיגון הסעות תלמידים מזה 3 שנים היא שערורייה", הוא הדגיש. "יתכבדו משרד האוצר ומשרד הביטחון לפתור את המחלוקות ביניהם ולהעביר לאלתר את הכסף למיגון האוטובוסים כדי שנוכל להגן על חיי הילדים והתושבים ובכדי שלא נאלץ לראות עוד מקרים כואבים דוגמת המקרה של אדל ביטון היקרה".

בסוף חודש מאי האחרון הועברה אדל לבית לוינשטיין לצורך שיקום. זמן קצר לאחר פיגוע יידוי האבנים שבו נפצעה אדל ביטון, נעצרו חמישה חשודים, צעירים מהכפר חארס, בפעילות של שירות הביטחון הכללי בסיוע משטרת ישראל, מחוז ש"י וצה"ל. החשודים הודו בחקירתם בזריקות אבנים לעבר כלי רכב שנסעו בכביש חוצה שומרון בסמוך לכפרם.