מאבק האבות לחזור הביתה לילדים

אין כמעט אבא שלא מכיר את התחושה הזאת - כשחוזרים הביתה מהעבודה הילדים כבר ישנים. קבוצה של אבות החליטה להתאגד ולנסות לגרום לשינוי. הם דורשים מהמעסיקים לאפשר להם לצאת מוקדם יותר הביתה וגם לקבל ימי חופש כשהילד נשאר חולה בבית

אבות עובדים רבים מרגישים שהם מגדלים את ילדיהם רק בסוף השבוע. החוק כיום לא מעודד את המעסיקים לתת לאבות לצאת מהעבודה יותר מוקדם, וההורים תלויים ברצון הטוב של המעסיק. כמה אבות התאגדו בקריאה להכיר בזכויות ההוריות שלהם ולהפסיק את הבחירה בין להביא הביתה פרנסה לבין לראות את הילדים גם בשעות האור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם אני אבקש לצאת הביתה מוקדם לראות את הילדים זה לא דבר שמקבלים אותו", אומר ברק שטרית, אבא לשלושה ילדים. "לעומת זאת אם אשתי תבקש את זה, זה דבר מקובל בשוק העבודה".

גבריאל ויינמן, אבא לילד, מסביר איך הוא נראה מול המעסיק: "אין שום גמישות מצד אחד, ומצד שני מבקשים שתהיה זמין כל הזמן".

'פרלמנט האבות' של XNET מאגד באינטרנט אבות ישראליים עובדים שהחליטו לצאת למאבק להחזיר את אבא הביתה בשעה שבה הילדים עוד ערים. עמרי אימבר חלפין, מייסד הפורום, מסביר מהי המטרה: "אנחנו צריכים להתחיל להתייחס לאבות ולאימהות כהורים ולא כיישות מגדרית".

"גם אנחנו הורים". מאבק האבות (חדשות 2)

אבל, יש מקומות עבודה שמנסים לפעול אחרת. באינטל אפשר להירשם לתכנית עבודה להורים, שמאפשרת לצאת הביתה בצהריים ולחזור לעבוד מהבית בערב. המדינה מצידה לא מעודדת את השילוב בין הבית לעבודה, ופערי השכר לא מאפשרים לאבות לקחת צעד אחורה.

"האבא צריך לבחור - או להיות עם המשפחה שלו, או להפסיק להאכיל את המשפחה שלו", אומר אימבר-חלפין. "זאת לא בחירה אמיתית".

לגברים היום, למשל, אין אפילו יום חופש אחד אחרי שנולד להם ילד. עד שיהיה שינוי בחקיקה, הכדור נמצא בידיים של המעסיקים.