ירושלים נערכת למצור: "מלחמת דת"

מאות אלפי מפגינים, רחובות חסומים, תחבורה ציבורית משותקת ובתי ספר שיקצרו את יום הלימודים – בבירה נערכים לקראת הפגנת הענק נגד חוק השוויון בנטל ביום ראשון הקרוב. בין הנפגעים: תלמידי החינוך המיוחד. ראשי כל הזרמים החרדיים: "זהו מרד במלכות שמיים, כפי שנעשה ע"י משטרים אפלים בהיסטוריה"

נערכים ל"הפגנת המיליון". ארכיון (יחידה אווירית)

במשטרת ישראל ממשיכים להיערך היום (ה') לקראת "הפגנת המיליון" שתיערך בירושלים ביום ראשון הקרוב בין השעות 16:00-17:30 - במחאה על חוק השוויון בנטל. במשטרה מצפים למאות אלפי מפגינים שיציפו את רחובות הבירה ומתכוננים לאירוע בסדר גודל זהה להלווייתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, ואולי אף מעבר לכך. רחובות ייסגרו, כבישים יחסמו ובחלק מבתי הספר יתקצר יום הלימודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת ההיערכות להפגנת הענק מבקשים באגף התנועה של המשטרה מציבור הנהגים להימנע מלהגיע לירושלים החל מהשעה 12:00 ועד לגמר העצרת. משתתפי העצרת מתבקשים להגיע לאירוע בתחבורה ציבורית ובאוטובוסים בלבד.

החל מהשעה 12:30 לא תותר נסיעת כלי רכב כבד בכביש 1 לכיוון ירושלים, למעט תחבורה ציבורית. תנועת כלי רכב כבדים תופנה לכביש 443. החל מהשעה 13:45 תיחסם תנועת רכבים פרטיים בכביש 1 לכיוון ירושלים - החל ממחלף בן שמן. תושבי האזור יופנו לכביש 395, דרך רמת רזיאל לעין כרם.  

התחבורה הציבורית בתוך ירושלים תופסק בשעה 13:00 ותנועת הרכבת הקלה תופסק שעה קודם לכן.

בתי ספר באזור העצרת - יסיימו ללמוד מוקדם

עיר במצור (חדשות 2)
גם מערכת החינוך תסבול מהשיבושים. תלמידים הלומדים בבתי הספר שאינם בלב העצרת יסיימו את יום הלימודים כרגיל, אולם בתי ספר הממוקמים באזור ההפגנה יסיימו את יום הלימודים בשעה 13:00.

עם בתי הספר האלה נמנים: ממד יסודי דוגמה לבנים, תיכון לבנות אוולינה דה רוטשילד ותיכון לבנות צביה. כמו כן, תלמידים המתגוררים ברחובות בהן תיערך המלאה וזקוקים לתחבורה ציבורית כדי להגיע לביתם יסיימו בשעה 13:00 את יום הלימודים.

הסעות החינוך המיוחד יפעלו בנוהל של יום שישי, ולכן האיסוף ממסדות החינוך יהיה מוקדם מכרגיל.

סיכום בין המשטרה להנהגה החרדית

במשטרה יעלו את רמת הפעילות המבצעית לדרגה ג', אלפי שוטרים יפרסו בעיר וכוחות גדולים של אגף התנועה יעמדו בצירים המובילים לירושלים. כמו כן, במטרה לשמור על הסדר שכרו מארגני ההפגנה את שירותיהם של מאות סדרנים.

המשטרה הגיעה לסיכום עם ההנהגה החרדית על כך שלא יוצבו פרשים ומכליות מים לפיזור הפגנות במעגל הראשון של ההפגנה, אלא במעגל השני בלבד - וזאת למקרה שיירשמו אירועים חריגים.

ההפגנה צפויה להתמקד בכל אזור הכניסה לעיר, כולל גשר המיתרים ובנייני האומה, ותתפרש לכיוון הרחובות אגריפס, שדרות בן צבי, שרי ישראל וכן למתחם התחנה המרכזית וקריית הלאום.

"מדובר בעצרת תפילה בלבד", הדגיש אחד ממארגני העצרת. "אנחנו לא מתכוננים למהומות, להפרות סדר, לקריאות גנאי, לשריפת פחים. ההפגנה הזאת תהיה מעמד של קידוש השם". לדבריו הצטרף ראש סיעת יהדות התורה בירושלים, אליעזר ראוכברגר: "זה הולך להיות האירוע הכי גדול שהיה אי פעם במדינת ישראל. לא יהיה יהודי חרדי אחד, מרמת הגולן ועד אילת, שלא יגיע לאירוע הזה".

"מרד במלכות שמיים" 

קול קורא של שלושת הזרמים החרדים
במקביל, באיחוד יוצא דופן התפרסם היום קול קורא מטעם ההנהגה המרכזית של שלושת הזרמים בציבור החרדי - הליטאי, החסידי והספרדי: "אנו רואים בדברים אלו הכרזת השלטון על מרד במלכות שמיים ועל מלחמת דת, כפי שנעשו ע"י משטרים אפלים בתולדות ההיסטוריה".

"נסערים ונרגשים מפני חילול שם שמיים ברבים, מאותה כוונת-זדון שלטונית בראשות ראש הממשלה, למנוע מלומדי תורה ללמוד בישיבות, לגייסם בכוח לצבא, ולאיים על אלו שלא יעשו כן שיידונו כעבריינים בעונשי כלא ומאסר", נכתב בהודעה.

"הננו קוראים לאחינו כל בית ישראל, בכל מקומות מושבותיהם, להשתתף כולם כאחד יחד, אנשים וטף ונשים שביכולתן, להשתתף בעצרת תפילה ומחאה המונית באופן הראוי לציבור יראי ה', מבלי להיגרר להתגרויות".

לבחון האבטחה סביב לפיד. ארכיון (חן גלילי, ShiloPro)

המפכ"ל: לבחון תגבור האבטחה סביב לפיד 

על רקע ההקצנה בהתבטאויות החרדים והקריאות נגד מובילי המאבק לשוויון בנטל, ובראשם שר האוצר יאיר לפיד, הנחה אתמול מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו את ראש אגף החקירות מני יצחק לפתוח בחקירה ולבחון אפשרות לתגבר את האבטחה סביב לפיד .

"בהמשך לפרסומים בכלי התקשורת השונים המבטאים הסלמה לכאורה במגזר החרדי על רקע חוק השוויון בנטל, מפכ"ל המשטרה ציין כי הוא רואה זאת בחומרה רבה ולאור זאת הנחה את ראש אח"מ ניצב מני יצחקי לפתוח לאלתר בחקירה האם הפרסומים או ההתבטאויות עולים לכדי ביצוע עבירה פלילית", נכתב בהודעת המשטרה. החקירה הוטלה על יחידת להב 433.

אתמול פורסם כי במהלך התוכנית "לא סותם ת'פה" ברדיו גלי ישראל השבוע, חשף העיתונאי ועורך הדין החרדי המוכר דב הלברטל כי הלך הרוח בעדה החרדית הלך והקצין. "היה אצלי בשבת אורח, אברך חשוב, והוא אמר לי דבר מדהים שאני חושב שיש בו הרבה מן האמת", סיפר לעמיתו בתכנית, העיתונאי אראל סג"ל. "הוא אמר לי 'תשמע, הולך להיות פה רצח רבין חדש, לפיד יירצח על ידי חרדי'".