אשליית החלומות: "הבטיחו להפוך אותי לכוכבת"

כמעט כל נער או נערה רוצים להיות מפורסמים, ויש לא מעט אנשים שבוחרים לנצל את השאיפה הזו. תעשייה שלמה התפתחה סביב אשליית החלומות, שהופכת ליקרה יותר ויותר עבור ההורים. הצצה מיוחדת אל מאחורי הקלעים של חברות הליהוק שמפתות לפתוח את הארנק - ומשאירות ילדים והורים עם מפח נפש גדול

תעשיית החלומות נחשפת במערומיה: כמו ילדים רבים, גם נויה חלמה להיות מפורסמת. היא לא תכננה לעשות משהו לגבי זה, אבל אז נקרתה בדרכה ההזדמנות: אמה קיבלה הודעת דואר אלקטרוני מסוכנות ייצוג שחקנים שמזמין אותה ואת בתה לפגישה. "קיבלה אותנו יועצת וכשהיא ראתה את בתי היא ישר אמרה שהיא מחפשת ילדה עם מראה כזה בדיוק", מספרת ויולט, האם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כתבות קודמות בסדרה:

כך מרמה סוכנות ליהוק צעירים

סוכנות ליהוק לאודישנים מרמה ילדים

נויה הייתה מאושרת. נציגת חברת "גו-מנג'מנט" סיפרה לה שהם עובדים עם התוכניות האהובות עליה ואם אמה רק תחתום על המסמכים הנדרשים - היא תקבל הזדמנות להיבחן אליהם. "בתור הורה, כשאתה רואה שהילד מתלהב, אתה בעצם חסר אונים", אומרת האם. מפח הנפש התחיל כמה ימים אחר כך, הנציגה הבטיחה לשלוח לילדה טקסט לפני אודישן חשוב וזה לא הגיע מעולם. "הם הבטיחו לעשות ממני כוכבת, בסוף כלום לא יצא מזה", אומרת הילדה בצער.

עובדת לשעבר בחברת הליהוק, חושפת בפני חדשות 2 לראשונה את דרכי הפעולה חסרות הבושה של אנשיה. "מבצעים את המכירה דרך הילד, הם יעשו הכל כדי לתת לו את מה שהוא רוצה. יש את אלה שחיים מקצבה של ביטוח לאומי וזה החלום של הילדים שלהם, אז הם עושים את זה", מספרת האישה, שעד לא מזמן הייתה חלק מהמנגנון המשומן הזה.

חברת "גו מנג'מנט" שגם עמדה במרכז תחקיר חדשות 2 לפני מספר חודשים, שינתה את שמה ל"גלובוס" וזו המשיכה לפעול בדיוק באותה השיטה. אחרי כתבה נוספת ששודרה במהדורה המרכזית, גם חברת "גלובוס" בתל אביב נסגרה, אבל התלונות המשיכו להגיע והתייחסו הפעם לחברה בעלת שם חדש - "תעשייה - פרסום וטלוויזיה בע"מ".

כמו קודמותיה, גם היא משכה לקוחות כשהיא נוקבת בשמן של הסדרות הנחשקות ביותר. "החברות האלה לא באמת מלהקות. הן מציגות את עצמן כמלהקות, אנחנו לא עובדים ככה, לנו יש מלהקות שלנו שעובדות עבור הסדרות והסרטים שלנו, הן במקרה הטוב נותנות ניצבים ליום או ליומיים", אומרת מלהקת בכירה.

"הבטיחו שאהיה כוכבת" (חדשות 2)

מיילים, באנרים והודעות קופצות: "מבטיחים אודישן לסדרה שהסתיימה"

כעת, שיטת הפעולה של החברות הללו נחשפת: החברות מפתות את הילדים להגיע באמצעות מסרון שמגיע ישירות לנייד שלהם, באמצעות מיילים או באנרים שמבטיחים להם הזדמנות להשתתף בהפקות המבוקשות ביותר. "הילדים מקבלים לאינטרנט הודעה קופצת על המסך להגיע לאודישנים. לפעמים היו מקרים שמדובר בסדרה שבאמת היו בה אודישנים ולפעמים היה מדובר בסדרה שכבר הסתיימה", חושפת עובדת לשעבר.

החברות האלה קשורות כולן לאדם אחד - אורן כהן, מי שעמד בשנים האחרונות במרכז שורה ארוכה של תחקירים. במסגרת הכנת הכתבה ניסה צוות חדשות 2 לשוחח עמו, אך הוא תקף את התחקירנית, חטף את המצלמה הנסתרת וברח. "הוא אומר שכל מי שמגיע - לא יוצא בלי לשלם סכום, כל סכום. גם אם יש לו בארנק 50 שקלים הוא צריך לשים את הכסף הזה", אומרת העובדת שמתארת את הלחץ שהפעיל עליה כהן.

האיש שמאחורי האשליה (חדשות 2)

אזרחים יוצאים למאבק: "פועלים באופן מניפולטיבי"

אחרי פרסום הכתבות והשיח שנוצר ברשת היו גם כאלה שהעזו ללכת עם זה עד הסוף - כך היה עם אופיר כהן ששילם אלפי שקלים למלהקת ששכנעה אותו שיחזיר את ההשקעה תוך זמן קצר. "הם ידעו לכסות את עצמם מאוד טוב, הם כתבו בחוזה שכל דבר שהם הבטיחו - הכל בטל ומבוטל וכל הדברים שהיו קיימים הם רק אלה שרשומים בחוזה בפועל", הוא אומר.

השופטת פסקה לטובתו של אופיר וחייבה את אורן כהן לפצות אותו ב-14 אלף שקלים. "מצאתי כי הנתבעים פעלו באופן מניפולטיבי ומתוחכם, מתוך הפעלת לחץ על הורים וילדים תמימים, לחתום על הסכם התקשרות שתוכנו רחוק שנות אור משהובטח להם קודם לכן בעל פה", קבעה.

יש לציין כי חברת "תעשייה" שולחת חלק מהמיוצגים שלה לעבוד כניצבים בלבד, אך מתלונות רבות שהגיעו לידי חדשות 2 עולה כי הם לא תמיד מקבלים תשלום, וודאי שלא מכסים את ההשקעה הכספית. בשורה התחתונה כוכבים גדולים לא יצאו מהחברות האלה- עוגמת נפש גדולה דווקא כן.

פרקליטו של אורן כהן מסר בתגובה: "מרשי הוא הבעלים של חברת גו מנג'מנט בלבד. מבדיקה שביצענו במסמכי החברה עולה שהחברה סיפקה בשנתיים האחרונות כ-3,500 ימי ניצב וביט בהפקות שונות. החברה מוסרת לידי המעוניינים לשכור את שרותיה, את מסמכי ההסכם המכילים את מלוא תנאי ההתקשרות בינם לבין החברה".

עוד ציין עורך הדין, כי "אין כל חובה לחתום על ההסכם ולמיטב ידעת מרשנו, אין גורם כלשהו בחברה שמפעיל לחץ כלשהו כדי שההסכם ייכרת. הניסיון מלמד כי בדרך כלל ההורים הם אלה אשר דוחפים את ילדיהם לתחום הפרסום ולא ההפך. ביטול עסקה התבצע ומתבצע על-ידי החברה באופן מידי למעט במקרים בהם הושקעו משאבי החברה. באשר לאירוע התקיפה- הוגשה מטעם מרשי תלונה".