נקבת נשר בלעה כדור עופרת ואושפזה

פקחים מצאו את הנשר ממין נקבה בת ה-11 בשמורה בגמלא כשראשה שמוט והיא מחוסרת הכרה. היא הובהלה לבית החולים לחיות בר בספארי - שם עברה שטיפת קיבה, חוברה לעירוי וקיבלה משככי כאבים. מה הוביל להרעלה האכזרית?

נקבת הנשר אושפזה (בית החולים לחיות בר)

נשר ממין נקבה, בת 11 מאושפזת בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים, לאחר שככל הנראה בלעה כדורית עופרת. צוות בית החולים הצליח להוציא את הכדורית מקיבתה, אך היא עדיין חלשה מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פקחים של רשות הטבע והגנים מצאו את נקבת הנשר באזור האכלת הנשרים בגמלא שברמת הגולן. ראשה היה שמוט והיא הייתה מחוסרת הכרה. הנקבה הובהלה במהירות לבית החולים, שם קיבלה טיפול ראשוני, ואז הוכנסה לחדר הרנטגן.

בצילום שפוענח לאחר מכן, התגלתה כדורית עופרת בתוך קיבתה. לא ברור אם היא בלעה אותה, משום שחשבה שמדובר בעצם, או שאכלה בעל חיים שנורה וניצוד ובתוכו הייתה הכדורית.
נקבת הנשר הורדמה וצוות המטפלים של בית החולים, מיהר לשטוף את קיבתה והצליח להוציא את הכדורית.

כדורית העופרת בצילום רנטגן (בית החולים לחיות בר)

יורים על נשרים

היא עדיין סובלת מהרעלת עופרת ומקבלת טיפול מיוחד לספיחת העופרת בדם, עם עירוי קבוע דרכו מוחדרים לגופה נוזלים ותרופות. בין היתר, מקבלת נקבת הנשר משככי כאבים ואנטיביוטיקה כדי למנוע זיהום ולסייע לה להתגבר על הכאב, במידה והכדורית גרמה גם לפציעה פנימית.

לא מעט כדוריות עופרת נמצאות באזורים שונים בארץ. לעיתים הן נורות לכיוונם של הנשרים ופוגעות בהם באופן ישיר אך לא פעם, גם אם לא נורו לעברם, הן עלולות לפגוע בהם או בבעלי כנף אחרים באופן עקיף - כמו במקרה הזה.