לא רואים ממטר: עיוורת נדרשה לשלם אגרת טלוויזיה, המבקר הורה לפצותה

רשות השידור אינה בוחלת באמצעים העומדים לרשותה כדי לגבות את אגרת הטלוויזיה - גם אם מדובר בעיוורים הפטורים מתשלום. באחרונה חייב מבקר המדינה את הרשות לפצות כבדת ראייה ב-3,000 שקלים לאחר שזו הטילה עיקול על חשבון הבנק שלה, תוך שהיא רומסת את תקנותיה שלה

מפעילה גבייה אגרסיבית. רשות השידור (יוסי זילברמן)

רשות השידור חויבה לפצות אישה עיוורת ב-3,000 שקלים, לאחר שהפרה את תקנותיה שלה כשניסתה לגבות ממנה תשלום אגרת טלוויזיה בסך אלפי שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תקנת רשות השידור אמנם פוטרת אדם עיוור מתשלום אגרה על טלוויזיה המצויה בביתו או בעסק שברשותו, אך זה לא מנע ממנה לפעול בכל האמצעים כדי לגבות 5,500 שקלים מאישה עיוורת. ניסיונותיה של כבדת הראייה להבהיר את הטעות נענו בהגברת פעולות האכיפה נגדה מצד אגף הגבייה ברשות השידור, שהטיל עיקולים על רכוש ועל חשבון הבנק שלה.

בצעד נואש פנתה האישה לנציב תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה. מבדיקת המבקר יוסף שפירא עלה, כי מתוקף היות האישה עיוורת המחזיקה בתעודת עיוור מטעם משרד הרווחה היא פטורה לחלוטין מתשלום דמי אגרת טלוויזיה, וביטל את דרישת התשלום ממנה בהתאם לחוק.

בנוסף פסק המבקר כי על רשות השידור לפצות את האישה בסכום של 3,000 שקלים על כך שלא בדק כלל את תקנות הרשות בנושא טרם נקיטת צעדי האכיפה נגד האישה, שפגעו ביכולתה להתקיים. כמו כן הטיל המבקר על רשות השידור את שכר טרחת עו"ד של האישה.

זו אינה התלונה הראשונה נגד רשות השידור, שבה נמצא כי היא קיפחה עיוורים מזכויותיהם ומנעה מהם הקלות שלהן הם זכאים. בחודש אפריל האחרון, חייב מבקר המדינה על רשות השידור לפצות מתלונן עיוור בסכום של 5,000 שקלים, לאחר שהציגה לו דרישה דומה.