כשבוע לאחר תחקיר חדשות 2: שימוע לפני פיטורים לראשי ועדים בחברת החשמל

יעקב חי ואלי יעקובי, יושבי ראש ועדי המהנדסים הצפוני והדרומי בחברה, קיבלו זימון לשימוע לפני פיטורים. זאת, לאחר הכתבה ששודרה בחדשות סוף השבוע אודות מלחמת הוועדים בחברה והתנהלותם מול ההנהלה. הסיבה לשימוע: נסיעת המהנדסים לנופש באילת בזמן סערת החורף הגדולה של דצמבר 2013

ימים ספורים אחרי התחקיר ששודר בחדשות סוף השבוע, שסיפק הצצה אל נבכי חברת החשמל, התנהלות ראשי ועדי העובדים והמלחמות בינם לבין עצמם ומול ההנהלה, קיבלו היום (ה') יו"ר המהנדסים הצפוני בחברת החשמל יעקב חי ומקבילו הדרומי, אלי יעקובי, זימון לשימוע לפני פיטורים. סיבת השימוע היא יציאתם של המהנדסים לנופש בזמן הסערה הגדולה שאירעה בחודש דצמבר 2013.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר ועד העובדים מיקו צרפתי חתם על המכתבים שנשלחו לשני ראשים ועדי המהנדסים. מדובר בפעם הראשונה שבה הוא מסכים לנהל הליך לפיטורי ראשי ועד. שימוע בעל פה אמור היה להיערך אתמול, אבל הוא נדחה לאחר שעשרות מהנדסים חסמו פיזית את הכניסה לחדר הסמנכ"ל.

יו"ר המהנדסים הצפוני יעקב חי (חדשות 2)
יו"ר המהנדסים הצפוני יעקב חי התייחס גם הוא לדיווח וסיפר כי השניים זומנו אתמול לוועדת בירור ומשמעת בגין ארבעה סעיפים. אחד הסעיפים עסק בנסיעת המהנדסים לאילת. על פי סעיף נוסף, כך על פי חי, השניים איימו לכאורה על המהנדסים שישלמו דמי ביטול אם לא ייסעו לאילת. לדבריו, כשהגיעו השניים עם עורך דינם לבירור, חסמו 50 מהנדסים את דרכם ומנעו את כינוס הוועדה.

חי סיפר כי בעקבות המומה שלח סמנכ"ל משאבי אנוש מכתב למיקו צרפתי, ובו ביקש אישר לפטר את השניים. "לא ידוע לי לפי שעה אם הוא השיב, אבל אין לו סמכות לאשר פיטורי מהנדסים", מדגיש חי בשיחה עם חדשות 2 Online. "על פי חוקת ההסתדרות, רק לוועד המהנדסים והסתדרות המהנדסים יש את הסמכות לפטר אותנו", הוסיף. לדבריו, היו"ר יצחק רז מתנגד לפיטורים.

"מדובר בניסיון לפגוע בחופש ההתארגנות של המהנדסים", אמר חי. "הנהלת החברה ומיקו צרפתי רוצים, כל אחד מצידו, לפגוע בהתארגנות הזאת. צרפתי מעוניין לפגוע בנו כי קיבלנו מספר פסקי דין שמאפשרים לנו להיות עצמאיים בשטח. להנהלה מפריע שאנחנו יוצאים נגד הדרך שלה בכל הנוגע להתנהלותה היומיומית. אני מאמין שהדברים יתבררו בימים הקרובים בבית הדין.

בשיחה עם חדשות 2 Online אמר מיקו צרפתי: "אני מעדיף שלא להתייחס לזה. הם עדיין לא פוטרו, שניהם עובדי חברת החשמל. אני לא יכול לאשר לכאן או לכאן".

מהומה בטקס העובד המצטיין

רכב ביטחון של חברת החשמל (חדשות 2)

בתחילת השבוע כמעט ופרצה קטטה אלימה בין שני ראשי ועדים בחברת החשמל בטקס העובד המצטיין השנתי - זאת בעקבות התחקיר אודות מלחמות הוועדים בחברת החשמל.

בטקס שנערך בתחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה נשא דברים יו"ר המרחב הצפוני של חברת החשמל, יעקב דבידה, שהחל לבקר בחריפות את יו"ר ועד המהנדסים בחברה, יעקב חי. דבידה טען שהנהלת החברה חסרת אונים בשל חוסר היכולת לפטר את חי זה זמן רב - זאת למרות התנהלותו הבעייתית לכאורה.

בעקבות דבריו של דבידה, החלו חילופי האשמות בין השניים. חי, שישב בשורה הראשונה יחד עם בכירי החברה, עלה לבמה והחל לצעוק בחזרה לעבר דבידה. השניים החליפו ביניהם קללות וכמעט שפרצה ביניהם תגרת ידיים אלימה. התקרית האלימה נמנעה לאחר שכמה עובדים אחרים התערבו, עלו לבמה - והפרידו ביניהם.

הבכירים התבקשו להתפנות

במהלך ה"קרב" שניטש בין שני יושבי הראש, ביקש מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן מכמה מנציגי ההנהלה לעזוב את המקום במהרה. בעקבות המקרה, הטקס הופסק ונגרמה מבוכה רבה לעובד המצטיין והנרגש מדאליית אל-כרמל, שהגיע לקבל את הפרס יחד עם משפחתו - כך לטענת העובדים.

בעקבות המהומה, יו"ר הוועד הארצי של החברה, מיקו צרפתי, פרסם מכתב מיוחד לכל העובדים בו גינה את שני ראשי הוועדים על התנהגותם ועל אופן התנהלותם. "לצערי, דווקא בימים גורליים אלו בהם נדרשת אחדות וריכוז מאמץ משותף, יו"ר הועד הצפוני ויו"ר ועד המהנדסים ממשיכים ומתכתשים לנגד עינינו ועיני הציבור כולו על האינטרסים הפוליטיים או האישיים שלהם כאילו זה הדבר הכי חשוב עלי אדמות - ולא משנה מי צודק פחות או מי טועה יותר", כתב צרפתי במכתבו.

"אני מוצא לנכון להוקיע את שני הניצים ולבקש מהם לגלות אחריות ציבורית ולנהל את מאבקם האישי-פוליטי מחוץ לחברת החשמל", סיכם צרפתי.