צפו: ג'קו הלחין שיר לניצולת שואה - והגשים לה חלום

ז'ני רוזנשטיין הייתה ילדה מוזיקאית, אך זוועות השואה גרמו לה להפסיק לשיר. אחרי עשרות שנים, היא רצתה להגשים את החלום - להלחין את השירים שכתבה. הזמר ג'קו אייזנברג נרתם למשימה והשניים נפגשו, התרגשו ושרו

המילים מהגטו מקבלות חיים. ז'ני רוזנשטיין הייתה בת 6 בלבד, כשחייל נאצי רוצץ את הגולגולת של אחותה במחנה העבודה מול עיניה. הילדה עם השיער הבהיר שניגנה בפסנתר ושרה בקולי קולות התקשתה לדבר אחר כך במשך שנים. אתמול היא הגשימה את החלום שלה, כשזוכה כוכב נולד ג'קו אייזנברג הלחין את אחד מהשירים שכתבה על תקופת השואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ז'ני נולדה בשנת 1935 למשפחה יהודית אריסטוקרטית בברית המועצות ובגיל 3 הוריה הביאו לה מטפלת צמודה, שלימדה אותה לשיר ולנגן בפסנתר. כשהייתה בת 6, הנאצים פרצו לביתה ולקחו אותה למחנה עבודה. שנים לאחר סיום המלחמה ובעקבות טיפולים פסיכולוגים ופסיכיאטריים במוסד שיקומי, חזרה ז'ני לתקשר עם הסביבה, אך מעולם היא לא שבה לשיר.

לפני מספר שבועות, ז'ני הייתה אורחת הכבוד בטקס השנתי של עמותת "שורשים של נתינה - למען ניצולי השואה". במהלך הטקס הופיע הזמר ג'קו אייזנברג. כאשר ג'קו ירד מהבמה, פנתה אליו ז'ני וסיפרה לו שהחלום שלה היה להיות זמרת, אבל הנאצים רצחו לה את הנפש - והיא מעולם לא זכתה להגשים אותו.

ג'קו וז'ני עם השירים שכתבה

"באתי לחזק ובסוף יצאתי מחוזק"

ז'ני סיפרה שיש לה שירים שהיא כתבה והיא פנתה כבר למספר מלחינים וזמרים, אך אף אחד לא מצא זמן להגיע אליה ולראות את עבודתה. הבקשה היחידה של ניצולת השואה הייתה למצוא מישהו שיפיח חיים בשיריה ובכך יצליח לסגור לה מעגל ולהגשים לה חלום. ג'קו נענה לבקשתה של ז'ני והשניים נפגשו אתמול בביתה, קראו יחדו את השירים והלחינו אותם.

"ישבתי עם ז'ני, היא הגישה לי את קלסר השירים שהיא כתבה לאורך השנים ולא יכולתי להפסיק לקרוא", הוא סיפר אחרי הפגישה המרגשת. "באתי לחזק ובסוף יצאתי מחוזק. היא אישה לבבית, חמה, רהוטה, מצחיקה ומעוררת השראה. מעולם לא יצא לי לשבת מול ניצולת שואה ולשמוע את הסיפור האישי באחד על אחד. אני שמח שנפלה בחלקי הזכות לשמוע את הסיפור של ז'ני המקסימה ולהעביר אותו הלאה".

ז'ני עצמה התרגשה מאוד כשג'קו הגיע לביתה, והודתה לו על היחס החם והרצון הטוב שלו לשבת עמה ולהגשים לה את החלום.

הנה אחד מהשירים שכתבה - מריבת אוהבים:

ריב של בוקר, ריב של ערב
מתי נגמור עם השטויות
נגמר לי הכוח, נשבר לי המוח
שמאלץ אותי לשמוע
את כל הצרות הזורמות שאותי מחלישות.

רוצה לחיות בשקט
אולי קצת לצייר
להפיק טיפה תועלת
לצאת מהצרות
להיות בצל אחר

נגמר לי הכוח שממריץ אותי לשמוח
אני רוצה לצאת
מכל הצרות שאלי זורמות
ואותי מרגיזות.

היכן נמצא השקט
כי אני מתפרקת
תנו לי לצאת מהבוץ
אני רוצה לצאת ולהתחיל לרוץ
כדי לתפוס שלווה
שאותה אני צריכה 

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv