"השטחים הציבוריים שייכים גם לכם"

בשבועות האחרונים פולשים פעילים חברתיים בתל אביב למתחמים הירוקים שמול מגדלי היוקרה בעיר, ומזכירים לציבור הרחב שהשטחים הפתוחים שם שייכים גם להם, למרות שדיירי המגדלים דואגים שהאזור יראה לא מזמין וסגור רק לדיירים. צפו: כך זה נראה בשטח

פעילים ציבוריים החליטו לעורר מחדש את מודעות הציבור לכך שהשטחים הפתוחים במגדלי היוקרה שייכים לכל הציבור, ולא רק לדיירים. תושבי המקום לעומת זאת, לא תמיד מקבלים את האורחים הלא קרואים בסבר פנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כל יזם שמקים מגדל צריך לבנות שטח פתוח לציבור, מה שנקרא 'זיקת הנאה'", אומרת נעמה ריבה, יוזמת המסע הציבורי. "למרות ההגדרה כשטח פתוח, הוא נבנה בצורה שמראה לציבור שהשטח לא זמין, שייך רק לדיירים ולכן הוא לא שייך לנו".

בנווה צדק למשל, השטח שאמור להיות פתוח במגדל נחושתן מוקף בגדר גבוהה ובשער סגור, והתוצאה היא שבעוד שהשכונה עצמה שוקקת חיים אזור המגדל נטוש. כדי להילחם במצב הזה, החליטו כמה מתושבי תל אביב לערוך ארוחות צהריים ביום שישי, כל שבוע במגדל אחר.

הקבוצה, 'הנאה בזיקה, נועדה להראות לציבור הרחב שהשטח של המגדלים פתוח ולא פרטי. לעתים המפגשים הללו נעשים למורת רוחם של אנשי הביטחון והדיירים, שהזמינו משטרה בזמן שהדיירים ערכו פיקניק במקום. מבדיקה עולה כי האזורים הפתוחים במגדלי היוקרה עמוסים הרבה פחות מהרחובות והגינות הסמוכות.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מסבירה את המטרה: "כשמדברים על מצוקת הדיור, אנחנו פה כדי לוודא שהבנייה החדשה לא תהיה כזאת שמסוגרת לציבור, אלא בנייה שנועדה למען כל התושבים ותשלב במרחב העירוני כמתוכנן".