בישיבות לא מתרגשים מבג"ץ: "רק יחזק אותנו"

החרדים לא ממש מוטרדים מההחלטה לעצור את המימון לישיבות שתלמידיהן לא מתגייסים. "זו פוליטיקה של החילונים שלא קשורה אלינו", אומר תושב מבני ברק. "העולם החרדי תמיד התקיים, גם בלי מימון". ח"כ ישי יוזם חוק: לא לסבסד מוסדות השכלה גבוהה ש-20% מהלומדים בהם משתמטים

יום אחרי החלטת בג"ץ, שקבעה כי יש לעצור את התשלומים לישיבות שבהן התלמידים לא מתגייסים לצה"ל עד להסדרת חוק הגיוס, ברחוב החרדי לא מתרגשים. רבים מקרב בני הישיבות סירבו להתייחס או לא ידעו כלל על ההחלטה, ואחרים הדגישו כי מה שהיה הוא שיהיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תמיד כשיש בחירות או שחושבים שיש בחירות כל מפלגה מנסה לסחוף אחריה באמצעות הנושא החרדי, זו פוליטיקה של החילונים שלא קשורה לחרדים", אמר לחדשות 2 Online אבי, תושב בני ברק. "עכשיו הממשלה עסוקה בלחץ מארה"ב בגלל השטחים, לכן מסיתים את האש לחרדים".

אבי הדגיש שהישיבות לא ייפגעו כלל מההחלטה: "העולם החרדי תמיד התקיים, גם בלי המימון. זה רק יחזק את הישיבות כי זה מוכיח שהדרך האמיתית היא פה".

אריאל שושן, תלמיד ישיבה, מתח ביקורת על ההחלטה. "אנחנו בחורי הישיבות מחזיקים את התורה ועושים הכול, תבוא לישיבה ותראה שאין מה לאכול. רק צריכים לתת לנו עוד מימון", אמר. אברך נוסף בן 17 הצהיר כי "אם כולם ילכו לישיבות - לא יהיה בכלל צורך בצבא". לדבריו, הוא מתכוון "להתגייס לצבא השם".

"כולם מבינים שגיוס בכפייה לא יצליח", העריך נ', תלמיד ישיבה בן 32 מירושלים. "יש חילוקי דעות קשים ובג"ץ יכול היה לתת עוד חודש, הרי יש תיקים שנסחבים חודשים ושנים. כשהולכים בכוח נגד אמונות של אנשים זה יוצר אנטי, ואותם אנשים שמתיימרים להוביל שינויים לא יביאו בשורה וזה לא יתרום לאחדות".

במקביל, חבר הכנסת אלי ישי מש"ס הגיש הבוקר, בעקבות החלטת בג"ץ, הצעת חוק שלדבריו נועדה ליצור מצב שוויוני. על פי ההצעה שהוגשה למזכירות הכנסת, ייעצר המימון של המועצה להשכלה גבוהה לאוניברסיטה או למכללה שאחוז הלומדים בה שלא שירתו בצבא לפי חוק שירות ביטחון עולה על 20%.

בדברי ההסבר להצעה נכתב בין השאר: "החלטת בג"ץ מיום 4.2.14, אשר פסק על אי העברת תקציבים למוסדות לימוד חרדיים, שחלק מתלמידיהם טרם התגייסו או נמנעו לעשות כן, וזאת כצעד שיוויוני ונכון, מחדדת את הצורך להצעת החוק הנ"ל שתחיל את החלטת בג"ץ אף על מוסדות אקדמאיים בישראל".