לאחר שנים: מצבור נשק נחשף בסליק בקיבוץ בצפון

הימים ימי הקמת המדינה, ובסליק שנחפר על ידי חברי ההגנה בקיבוץ מסילות שבבקעת הירדן, הוחבאו עשרות כלי נשק ששימשו את אנשי הארגון. היום, יותר מ-65 שנה לאחר שהוטמנו, נמצאו כלי הנשק במצב מצוין על ידי פועלים במקום. חבלני משטרה שהוזעקו לקיבוץ בדקו את התגלית, והעבירו את הנשקים לתחנת המשטרה הקרובה

הנשקים נבדקו והועברו לתחנת המשטרה (חטיבת דובר המשטרה)

בימים האחרונים פעלו במרץ פועלים בקיבוץ מסילות שבבקעת בית שאן. הבוקר הם נאלצו להפסיק את עבודתם לאחר שבמהלך חפירות בשטח המיועד לבנייה בקיבוץ הם נתקלו באוצר היסטורי - סליק המכיל כלי נשק מתקופת ההגנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הם מיהרו להזעיק את כוחות המשטרה, שיחד עם חבלנים אספו מהמקום כ-60 כלי נשק מסוגים שונים, שהיו באריזתם המקורית במשך עשרות שנים מתחת לאדמת הקיבוץ השלווה. משם הועברו לאחסון בתחנת המשטרה, עד שיוחלט במהשך מה לעשות עימם.

אוצר היסטורי, הסליק (חטיבת דובר המשטרה)

גם השוטרים שהגיעו למקום הופתעו מהתגלית ההיסטורית שעל פי הערכה ראשונית, נשמרה במקום מתקופת קום המדינה על ידי חברי ההגנה, הארגון הצבאי המרכזי של היישוב היהודי באותם ימים. מפקד תחנת בית-שאן, סנ"צ עמוס שמעוני, ציין כי חלק מהם נארזו ונשמרו באופן שהביא לשימורם בזהה לנשקים חדשים.

הנשקים נבדקו על ידי חבלני המשטרה (חטיבת דובר המשטרה)

מחר צפוי להגיע לתחנה מומחה ממערך החבלה המשטרתי שיזהה את הנשקים לצורך קטלוגם. מבדיקה ראשונית עולה כי בסליק אותרו נשקים מסוג "סטן, בר"נ, טומיגן, לי-אונפילד" , מטולים, פגז נ"ט, 2 מרגמות 52 מ"מ ודורגלים, וכן כלי נשק שסוגם טרם זוהה.