שולמית אלוני נטמנה: "הייתה לוחמת צדק"

השרה לשעבר וכלת פרס ישראל, שהלכה לעולמה בגיל 85, הובאה למנוחות בבית העלמין בכפר שמריהו. הנשיא פרס ספד: "נפרדים ממנה, אך לא מדרכה". בניה: " הישירה מבט אל המוות, הייתה גיבורה לפניו ואחריו"

בבית העלמין בכפר שמריהו הובאה למנוחות אחר הצהריים (א') חברת הכנסת והשרה לשעבר, שולמית אלוני. מאות מוקיריה, ביניהם נבחרי ציבור רבים, הגיעו לחלוק לה כבוד אחרון. אלוני, אחת הדמויות הבולטות והמזוהות ביותר עם השמאל הישראלי, כלת פרס ישראל וחברה בכנסת ישראל במשך עשרים 28 שנים, שימשה בין היתר בתפקיד שרת החינוך והתרבות ושרת התקשורת והמדע. היא הלכה לעולמה ביום שישי בביתה בגיל 85. בשנת 2000 זכתה שולמית אלוני בפרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. את טקס ההלוויה העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לנו, לבנים ולנכדים, היא תמיד אמרה: 'היו אתם עצמכם נאמנים לדרככם'", ספד לה בנה של אלוני, נמרוד. "כך היא האמינה גם לגבי מערכת החינוך הישראלית. היא הישירה מבט אל המוות, לא שגתה באשליות שווא. היא הייתה גיבורה לפני ואחרי המוות. שלום, אמא אהובה. באנו המשפחה וישראלים נוספים לחלוק לך כבוד כסמל לגבורה וליושרה".

"כולכם שבאתם, מקרוב ומרחוק, לחלוק לאמי כבוד אחרון - כולכם עדים למלחמתה לצדק", פנה בנה, אודי אלוני, לקהל הנוכחים בהלוויה. "עדותכם תעזור לשמר את התכנים של שולמית אלוני, ולא רק את שמה. כל זמן שניתן עדות למעשיה, היא תמשיך לחיות בקרבנו".

בנאומו הביע נשיא המדינה שמעון פרס, את התרגשותו מדבריהם של בניה של שולמית אלוני בטקס ההלוויה. "אני נרגש מהעומק, הצלילות והיושר שאפיינו גם את אמם, שולה", ציין פרס. "אנחנו נפרדים משולה, אך לא מדרכה".

פרס אף הוסיף והתייחס ליחסים הקרובים בין שולמית אלוני לרעייתו המנוחה סוניה פרס ז"ל. "סוניה ושולה היו חברות בנפש", אמר. "שתיהן היו נשים מאוד צנועות ומאוד רגישות, המראה הציבורי החיצוני עושה עוול לשולה. היא לא דמתה לאף אחד אחר".

"אנו זקוקים לקול הזה של אלוני", המשיך פרס. "דעותיה בנושאי דת קוממו רבים, גם אותי. אבל בסופו של דבר היא אמרה שהיהדות היא אמונה ולא ממסד, לא כנסייה אלא אמונה שאי אפשר למוטט אותה".

"אני נפרדת היום מהאישה שהכתיבה את מסלול חיי", סיפרה ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מעל דוכן ההספדים. "שמעתי אותה כשהייתי בת 15. היא דיברה על זכויות אדם, שוויון, מילים שהיו עבורי כמו אכילה מפרי עץ הדעת".

"עשתה הרבה יותר מרוב הפוליטיקאים"

בנה, דרור אלוני, ספד לה בסוף השבוע בשיחה עם חדשות 2 Online: "אמא שלי עשתה הרבה יותר מרוב הפוליטיקאים ב-65 שנות קיומה של המדינה". אלוני, המכהן כראש המועצה המקומית של כפר שמריהו, אמר כי "התחושה היא תחושה של אובדן. תרומתה של אמי למדינה וחברה בישראל גדולה מאוד".

"נלחמה על פניה של המדינה" (אתר הכנסת)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח ביום שישי האחרון עם פרופ' נמרוד אלוני, בנה של אלוני, וביקש להביע את צערו על מות אמו. "אני שולח את תנחומיי למשפחת אלוני", אמר לו נתניהו. "על אף המחלוקות העמוקות שהיו בינינו לאורך השנים, הערכתי את תרומתה לציבוריות הישראלית ואת נחישותה של אלוני לעמוד בנחרצות על הדברים שהיא האמינה בהם".

נשיא המדינה, שמעון פרס, שיגר אף הוא את תנחומיו למשפחתה של אלוני בסוף השבוע. "שולמית הייתה לוחמת של שלום וזכויות האזרח בישראל", מסר פרס. "היא הטביעה חותם במאבקן של נשים, של מיעוטים ושל החלשים בחברה אשר נדחקו לשוליים. היא הייתה לוחמת דמוקרטית חברתית נועזת".

אלוני יחד עם ח"כ זהבה גלאון (יח"צ)

"נלחמה על פניה הצודקות של המדינה"

"לשולמית היה צירוף נדיר של אינטלקט חד, עוצמה אישית, דעה משל עצמה וכל זה יחד עם רגישות חברתית מרתקת", הוסיף פרס. "היא משכה אחריה ממיטב הנוער והדפה מליבה דעות קדומות. היא הייתה אישיות שהשאירה חותם בפינות שונות במפת הארץ ובדפים שונים של העגלה היהודית והישראלית, כלוחמת למען הגנת ישראל בפלמ"ח ובהגנה, כחברת כנסת וכשרה בממשלות ישראל- לכל שפנתה היא הלכה בקומה זקופה, בנפש חפצה וללא כניעה וללא ייאוש".

פרס ציין כי "היא ראתה בחיים מכלול אחד שיש לו חזיתות שונות: עת של חלוציות, עת של מלחמה ועת של שלום. עת של נטיעת שתילים ועת של עקירת עשבים שוטים".

כשעוד הייתה בפוליטיקה (רויטרס)

"מנהיגה ומורת דרך"

"אני שולחת בשמי ובשם כל מרצ את תנחומיי ואהבתי למשפחתה", אמרה ראשת מרצ ח"כ זהבה גלאון. "אלוני הייתה אישה אדירה, אמיצה ופורצת דרך, לוחמת צדק חסרת פחד, והיא לעולם תישאר דמות השראה חסרת תחליף לכל ישראלי שהשוויון וזכויות האדם בליבו. אלוני עמדה על משמר זכויות האדם, והכניסה את שיח זכויות האדם לתודעה הציבורית".

יחד עם רבין ז"ל (AP)

"במו ידיה היא הפכה את ישראל למקום שטוב יותר לחיות בו", הוסיפה גלאון. "היא מעולם לא הפסיקה להילחם על הערכים בהם האמינה ועמם תמיד תהיה מזוהה: שלום, שוויון מוחלט בין כל בני האדם ללא הבדל דת, מין, גזע ומגדר וחופש מלא מכפיה וניצול".

יוסי שריד שהיה גם הוא שר מטעם מרצ, אמר כי "אלוני הייתה מנהיגה ומורה גדולה". שריד הוסיף כי "היא הייתה חד פעמית, בוודאי יחידה בדורה. אני לא בטוח שקמו לא יורשים. היא הייתה חלוצה ופורצת דרך כבר לפני עשרות רבות של שנים. היא גילתה לנו מחוזות עלומים שלא ידענו על קיומם".

חיים אורון ויוסי שריד בהלוויית אלוני (חדשות 2)