סוף למאבק: יונפקו דרכונים לילדי הפונדקאים

שגריר ישראל לבנגקוק הודיע לרובי ישראלי-הלברייך, שמוביל את מאבק ההורים הפונדקאים שילדיהם נמצאים בתאילנד, כי ביום ב' הקרוב יונפקו עבורם דרכונים והם יוכלו להגיע לישראל. "זו ממש הקלה", אמר ישראלי-הלברייך לחדשות 2 Online

סוף למאבק. דותן ורובי (חדשות 2)

בשורות מרגשות להורי ילדי הפונדקאות בתאילנד: שגריר ישראל לבנגקוק, שמעון רודד, שוחח היום (ו') עם רובי ישראלי-הלברייך, שילדיו נמצאים יחד עם בן זוגו דותן כבר חודש וחצי יחד עשרות המשפחות שנמצאות בתאילנד, והודיע לו כי ביום ב' יונפקו הדרכונים עבורם והם יוכלו לצאת את הארץ ולהגיע לישראל. בתגובה, נעתר ישראלי-הלברייך להפסיק את שביתת הרעב שבה פתח במהלך המאבק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"השגריר התקשר אליי והבטיח לי שמיום שני הוא יתחיל לספק לנו דרכונים", אמר בהתרגשות ישראלי-הלברייך בשיחה עם חדשות 2 Online. "הפסקתי את שביתת הרעב. זו ממש הקלה".

רק לפני חודש וחצי הפך ישראלי-הלברייך לאב בפעם הראשונה, כשנולדו לו בתאילנד התאומים עילאי ועומר, בעזרת אם פונדקאית. מאז שנולדו, ישראלי ובן זוגו דותן מנסים להנפיק דרכונים ישראלים לתינוקות כדי שארבעתם יוכלו לחזור ארצה. בשבוע שעבר, לאחר שבועות ארוכים של מאבק, הוא הכריז על שביתת רעב.

ישראלי-הלברייך: "שמענו הבטחות במשך חודשים"

15 תינוקות נמצאים כעת בבנגקוק שבתאילנד, כולם נולדו בהליך פונדקאות, ולצידם 30 מבוגרים - הורים וקרובי משפחה. כיוון שחוק הפונדקאות אינו מוסדר בתאילנד, בישראל חוששים שאם ינפיקו לתינוקות דרכונים ויאפשרו להם להגיע לישראל, הם ייחשבו לתינוקות חטופים, מה שעלול להוביל למשבר דיפלומטי.

"אני שומע כבר חודשים הבטחות", אמר רובי ישראלי לחדשות 2 Online. "כל פעם נתנו מסמך, ועוד מסמך, ועוד מסמך, ובכל פעם לא קיבלו את המסמכים שלנו. נמאס לי מהתירוצים, 'רק צריך לעשות ככה וככה', אם זה כל כך פשוט, אז שייתנו לי את הדרכון ורק אז אני אלך מפה".

ישראלי פתח בשביתת הרעב מול ביתו של שר הפנים בשבוע שעבר, ומאז איש מטעם השר לא ביקר אותו או שוחח עמו. "הרבה זמן אנחנו מנסים לדבר עם שר הפנים, ולא מקבלים תשובה", טען ישראלי. "גם עכשיו אף אחד לא בא. אני גם לא מצפה שיבואו. אני כבר לא יודע למה לצפות. אנחנו ממתינים, אבל אני עושה את המחאה הזאת, כי אני לא מוצא עוד משהו שאני יכול לעשות".

ההורים: "הלחץ הציבורי עובד"

אתמול פורסם כי פורום הורי תינוקות הפונדקאות התקועים בתאילנד החליט לתת למשרדי הממשלה ארכה כדי להסדיר את מעמדם של התינוקות, זאת לאחר חודשים ארוכים שבהם סירבו הרשויות להעניק לילדים אזרחות ישראלית ולאפשר את הבאתם לארץ.

"התנהלות משרדי הממשלה שהתעלמו מאיתנו עד השבוע האחרון - מתחת לכל ביקורת", אמר רובי ישראלי-הלברייך, נציג המשפחות בארץ השובת רעב מול ביתו של סער. "אנו מצטערים שגורמי הממשל החליטו להתחיל לטפל בסוגיה רק לאחר שפתחנו במאבק ציבורי. אנו מלאי תקווה שבימים הקרובים נוכל לראות התקדמות אמיתית ושדרכונים ישראלים יונפקו לתינוקות. ההורים מותשים מהשהייה הממושכת וכולנו רוצים כבר להגיע הביתה וליהנות מחיים נורמליים עם ילדינו"‎.