בנה של שולמית אלוני: "עשתה יותר מרוב הפוליטיקאים"

דרור אלוני, בנה של שולמית אלוני שהלכה הבוקר לעולמה בגיל 85, ספד לה ואמר שתרומתה למדינה ולחברה בישראל גדולה ביותר. ראש הממשלה נתניהו: "על אף המחלוקות, הערכתי אותה". היא תובא למנוחות ביום ראשון הקרוב

"תרומתה למדינה גדולה". אלוני (אורי לנץ, פלאש 90)

"אמא שלי עשתה הרבה יותר מרוב הפוליטיקאים ב-65 שנות קיומה של המדינה" - כך אמר היום (ו') לחדשות 2 Online דרור אלוני, בנה של השרה וחברת הכנסת לשעבר שולמית אלוני שהלכה הבוקר לעולמה בגיל 85.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלוני, המכהן כראש המועצה המקומית של כפר שמריהו, אמר כי "התחושה היא תחושה של אובדן. תרומתה של אמי למדינה וחברה בישראל גדולה מאוד".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח הבוקר עם פרופ' נמרוד אלוני, בנה של אלוני, וביקש להביע את צערו על מות אמו. "אני שולח את תנחומיי למשפחת אלוני", אמר לו נתניהו. "על אף המחלוקות העמוקות שהיו בינינו לאורך השנים, הערכתי את תרומתה לציבוריות הישראלית ואת נחישותה של אלוני לעמוד בנחרצות על הדברים שהיא האמינה בהם".

נשיא המדינה, שמעון פרס, שיגר אף הוא את תנחומיו למשפחתה של אלוני. "שולמית הייתה לוחמת של שלום וזכויות האזרח בישראל", אמר פרס. "היא הטביעה חותם במאבקן של נשים, של מיעוטים ושל החלשים בחברה אשר נדחקו לשוליים. היא הייתה לוחמת דמוקרטית חברתית נועזת".

"נלחמה על פניה של המדינה" (אתר הכנסת)

"נלחמה על פניה הצודקות של המדינה"

"לשולמית היה צירוף נדיר של אינטלקט חד, עוצמה אישית, דעה משל עצמה וכל זה יחד עם רגישות חברתית מרתקת", הוסיף פרס. "היא משכה אחריה ממיטב הנוער והדפה מליבה דעות קדומות. היא הייתה אישיות שהשאירה חותם בפינות שונות במפת הארץ ובדפים שונים של העגלה היהודית והישראלית, כלוחמת למען הגנת ישראל בפלמ"ח ובהגנה, כחברת כנסת וכשרה בממשלות ישראל- לכל שפנתה היא הלכה בקומה זקופה, בנפש חפצה וללא כניעה וללא ייאוש".

פרס ציין כי "היא ראתה בחיים מכלול אחד שיש לו חזיתות שונות: עת של חלוציות, עת של מלחמה ועת של שלום. עת של נטיעת שתילים ועת של עקירת עשבים שוטים".

אלוני יחד עם ח"כ זהבה גלאון (יח"צ)

שרת המשפטים ציפי לבני ספדה לאלוני ואמרה שהיא הייתה אישה לוחמת ששמה בפנינו את המראה שלא תמיד רצינו להסתכל בה: "אלוני לא חששה להיות במיעוט מחוץ לקונצנזוס החם ולזעוק את זעקתו. היא נלחמה על פניה הצודקות של המדינה באותו להט שנאבקה למען השלום".

כשעוד הייתה בפוליטיקה (רויטרס)

"אלוני הייתה פמיניסטית שהפכה לשרה השנייה בתולדות ישראל ולאחת המנהיגות הבולטות בפוליטיקה הישראלית. לא היה לה קל - לאף אחת מאיתנו זה לא קל - אך זה לא ריפה את ידיה, והיא המשיכה להתעקש על משנתה האידיאולוגית הברורה, כפי שמצופה ושנדרש מנבחרי ומנבחרות הציבור שלנו. יהיה זכרה ברוך‎".

"מנהיגה ומורת דרך"

"אני שולחת בשמי ובשם כל מרצ את תנחומיי ואהבתי למשפחתה", אמרה ראשת מרצ ח"כ זהבה גלאון. "אלוני הייתה אישה אדירה, אמיצה ופורצת דרך, לוחמת צדק חסרת פחד, והיא לעולם תישאר דמות השראה חסרת תחליף לכל ישראלי שהשוויון וזכויות האדם בליבו. אלוני עמדה על משמר זכויות האדם, והכניסה את שיח זכויות האדם לתודעה הציבורית".

יחד עם רבין ז"ל (AP)

"במו ידיה היא הפכה את ישראל למקום שטוב יותר לחיות בו", הוסיפה גלאון. "היא מעולם לא הפסיקה להילחם על הערכים בהם האמינה ועמם תמיד תהיה מזוהה: שלום, שוויון מוחלט בין כל בני האדם ללא הבדל דת, מין, גזע ומגדר וחופש מלא מכפיה וניצול".
יוסי שריד שהיה גם הוא שר מטעם מרצ, אמר כי "אלוני הייתה מנהיגה ומורה גדולה". שריד הוסיף כי "היא הייתה חד פעמית, בוודאי יחידה בדורה. אני לא בטוח שקמו לא יורשים. היא הייתה חלוצה ופורצת דרך כבר לפני עשרות רבות של שנים. היא גילתה לנו מחוזות עלומים שלא ידענו על קיומם".

אלוני שנפטרה בבית בכפר שמריהו הייתה אחת המחוקקות הבולטות בישראל, הייתה כלת פרס ישראל וכיהנה כיו"ר מרצ. היא כיהנה כחברת כנסת במשך לא פחות משבע כנסות, ונחשבת לאם זכויות האדם בחוק הישראלי ולאחת מהסמלים של השמאל הציוני. הלווייתה תתקיים ביום ראשון בשעה 16:00 בבית העלמין בכפר שמריהו.