התרחיש: הסלמה במחאת מבקשי המקלט

בשבועות הקרובים יידרשו המסתננים להתייצב במתקן הכליאה חולות שבדרום. במשטרה רואים בשלב הזה נקודת רתיחה אפשרית, שעלולה להוביל לגל התפרעויות ותקיפות אלימות מצד מפגינים מיואשים

יעברו לפסים אלימים? ארכיון (אלה ידעיה)

לאחר שלושה שבועות של הפגנות רגועות יחסית, במשטרה נערכים לתרחישי קיצון במקרה של הסלמה במחאת מבקשי המקלט מאפריקה. בשבועות הקרובים יידרשו מאות מבקשי מקלט להתייצב במתקן הכליאה חולות, וגורמים במשטרה טוענים כי בידיהם מידע מודיעיני המצביע על סבירות מסוימת כי אלה שיתנגדו לפינוי או למעצר יביאו להצתת השטח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתוך כך, הורה מפקד מחוז ת"א ניצב בנצי סאו, על הכנת פקודת מבצע שמורה הכוללת נהלי פעולה ברורים בשורה של תרחישי התפרעות שונים, בהם התפרצויות אלימות, מעשי שוד, ביזה והצתות. בתרחיש שכזה יוזרמו למחוז ת"א אלפי שוטרים שיתגברו את הכוחות במוקדי ההתפרעות.

במשטרה מדגישים כי מדובר בהערכות בלבד לתרחיש בעל סבירות מימוש נמוכה, אך מסבירים כי הם מעדיפים להיות ערוכים.

נערכים להחרפת המחאות. ארכיון (חדשות 2)

1,700 אפריקנים זומנו למתקן הכליאה

אתמול (ד') קיימו לראשונה מבקשי המקלט הפגנות מאורגנת מחוץ לגבולות ישראל, כשהציבו משמרות מחאה מול נציגויות ישראל בערים ניו יורק, לוס אנג'לס, לונדון, ברלין וטורונטו, בדרישה לבטל את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות ולהסדיר את מעמדם של אלו הזכאים לכך.

בחודש החולף, הורתה רשות האוכלוסין וההגירה ל-1,700 אפריקנים להתייצב תוך 30 יום במתקן הכליאה חולות. למרות שהמתקן מוגדר "מתקן פתוח", על השוהים בו חל איסור לעבוד והם מחויבים להתייצב לשם רישום שלוש פעמים ביום. מי שייתפס מפר את התקנות הללו עלול להיאסר למשך שנה.