הורי הילדים שהורעלו: "התפללו למענם"

בזמן שאחיותיהם הובאו למנוחות לאחר שלא שרדו את פגיעת חומר ההדברה, נרשם שיפור קל במצבם של מיכאל ויצחק גרוס. הוריהם: "החזיקו אצבעות". ביה"ח: "הטבה בפעילות הכליות והכבד". למרות זאת, קיים חשש לחייהם

מצבם של האחים שהורעלו על ידי חומר הדברה בירושלים השתפר קלות, אך הם עדיין מצויים בסכנת חיים: בזמן שהילדות יעל ואביגיל גרוס, בנות שנה וחצי וארבע, הובאו למנוחת עולמים, נרשם שיפור קל במצבם של מיכאל (5) ויצחק (7), שני האחים שנפגעו אף הם מחומר ההדברה הרעיל. הוריהם פנו לציבור וביקשו: "התפללו למענם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אתמול בבוקר יצאנו מהבית עם ארבעה ילדים, עם שתי הבנות ושתי הבנים לכיוון שערי צדק", אמר האב שמעון. "כעת אנחנו חוזרים מההלוויה של יעל ואביגיל, הנשמות הטהורות. הן היו ילדות מתוקות, חמודות, אלוקים רצה אותן לידו. אין לנו שאלות. אנחנו אנשים מאמינים. השם נתן, השם לקח".

"אנחנו רק מבקשים מכל מי שיכול, שיתפלל ויחזיק אצבעות לרפואת הבנים ששוכבים במצב לא קל בשניידר", הוסיף בכאב. "שמותיהם חיים מיכאל שלמה בן מיכל ורפאל יצחק אייזק בן מיכל. אנחנו מאמינים שיהיה טוב, בעזרת השם. תפילות ודאי יעזרו ולא ישיבו ריקם".

מבית החולים "שניידר", שאליו הובהלו אמש הילדים כשהם מחוברים למכשיר האקמו שמנטר פעילות לב-ריאה, נמסר כי יש שיפור בפעולת הכליות ובפעילות הכבד של השניים. "אנחנו לא יודעים מה מצב הלב והמצב הנוירולוגי, אבל אני חושבת שיש בזה מגמה חיובית, ואנחנו מטפלים בהם כאילו יש להם פוטנציאל החלמה מהיר", מסרה מנהלת מכון הלב בבית החולים, ד"ר עינת בירק.

לדבריה, הרפואה מכירה מקרים בהם ילדים כבר "יצאו" ממקרים דומים - וכי היו שני מקרים כאלו הזכורים לצוות הרפואי בבית החולים. "באחד מהם הילד החלים לגמרי וללא נזק בכלל", הוסיפה ד"ר בירק.  

האחים מועברים לבית החולים (אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)

יעל ואביגיל הקטנות הובאו למנוחות: "אולי לא שמרנו על המתנות האלה כמו שצריך" 

הבוקר ליוו מאות בני אדם למנוחת עולמים את יעל ואביגיל גרוס, בנות שנה וחצי וארבע, שמתו כתוצאה משאיפת חומר ההדברה הרעיל. ההורים הכואבים ביקשו מהנוכחים במקום להתפלל לשלום שני בניהם שעדיין מאושפזים במצב קשה בבית החולים שניידר.

משתתפי הלוויה הספידו את הבנות וקראו תהילים למען שני האחים שנאבקים על חייהם בבית החולים. ההורים מיכל ושמעון מיררו בבכי. גם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת השתתף בהלוויית הבנות.

האב, שמעון גרוס, נשבר ובכה על הפודיום לפני ההספד, וציטט מתוך מדרש: "השם נתן השם לקח, יהי שם השם מבורך - כשבעל הפיקדון לוקח את הפיקדון לפני הזמן, אולי לא שמרנו על המתנות האלה שזכינו בהן".

"נשמות טהורות" (באדיבות המשפחה)

"כמעט ארבע שנים לאביגיל, ועוד חודש היה אמור להיות יום הולדת והיא לא תזכה לחגוג אותו עימנו", המשיך האב. "היא הייתה נשמה טהורה". הוא הוסיף כי הבת הקטנה, יעל, רק עכשיו התחילה לדבר. "יעל הפעוטה, אי אפשר להאמין, איזו טהורה, הן היו חברות כל כך טובות", מירר.

"איך נלקחו מאיתנו מהרגע להרגע, אפילו לא הספקנו להתפלל?", אמר בהספדו. "זה מה שנשאר מהאדם - רק גוף. נשמות טהורות". האב קרא לציבור להתפלל למען שני האחים שמאושפזים במצב קשה מאוד. "תבקשו על האחים חסדי שמיים", אמר. "הרופאים עושים את ההשתדלות אבל אנחנו רק בני אדם - אני בטוח שאם כלל הציבור יתפלל, התפילות יקרעו שערי שמיים". יחד עמו בכו רבים מהמנחמים.

מעצר המדביר הוארך

לא נפרדו גם במותן. יעל ואביגיל (אורי דייוס, חדשות 24)
הבוקר האריך בית משפט השלום בירושלים ביממה את מעצרו של המדביר, החשוד בגרימת מוות ברשלנות של הבנות הצעירות תוך שימוש רשלני בחומר רעיל. החל ממחר צפוי החשוד, שזהותו נאסרה לפרסום, לשהות במעצר בית בביתו של פרקליטו.

גם השופט יצחק שמעוני לא הצליח להישאר אדיש למקרה שאותו הגדיר "אירוע בלתי רגיל וקורע לב". הוא לא נענה לבקשת המשטרה להאריך את מעצר המדביר בחמישה ימים בנימוק שאין לו עבר פלילי והוא אינו מהווה סכנה. "הלב דואב נוכח הטרגדיה האיומה שפקדה את משפחת הפעוטות", אמר.

נציג המשטרה בדיון ציין כי קיים חשד לרשלנות בפעילותו של המדביר שהוזמן על ידי המשפחה יום קודם לפגיעה. "המדביר השתמש בחומר מסוכן במהלך ההדברה ולטענתו היה צריך לחזור ביום שישי על מנת לאטום את החדר", אמר קצין המשטרה. "החשוד אמר לבעלת הבית כי החומר אכן מסוכן, ובמידה ויריחו ריח - שיברחו מהבית".

אסון ההרעלה בירושלים - הסיקור המלא:

הלוויית האחיות שנהרגו באסון ההדברה: "אולי לא שמרנו על המתנות האלה"

"איבדנו פיות, התפללו למען הבנים"

אסון הרעל: חשש לחיי האחים - האחיות ייטמנו בצהריים

אביגיל ויעל גרוס מתו מהרעלה: "הלב נקרע"

האחים בסכנת חיים: "רעל שלא פגשנו כמותו"

האחים שנפגעו מהרעלה נלחמים על חייהם: "ליבם נחלש"

המדביר העיד על עצמו: "אני מומחה, גז הפוספין מסוכן וקטלני"

קרוב משפחה: "הילדים נבדקו אתמול"

המדביר בחקירה: "התכוונתי לאסוף את החומר ביום אחר"

"שאיפה אחת מהחומר – גזר דין מוות"

הרעלת המשפחה בי-ם: המדביר עוכב לחקירה

 "ההורים בהלם. בכו בכי קורע לב"

משפחה שלמה נפגעה מהרעלה: בת שנה וחצי ואחותה בת ה-4 - מתו