אבי תאומי הפונדקאות החל לשבות רעב מול בית שר הפנים

רובי ישראלי ממתין עם בן זוגו בתאילנד להנפקת הדרכונים של בניהם התאומים שנולדו לאם פונדקאית, ובצעד נואש הוא הכריז על שביתת רעב מול ביתו של שר הפנים. "אני שומע כבר חודשים הבטחות, נמאס לי מהתירוצים", זעם ישראלי. מנגד, במשרד החוץ טוענים שהמכשול הוסר וכי הנפקת הדרכונים לתינוקות תתאפשר

עילאי ועומר עדיין בתאילנד (באדיבות המשפחה)

רובי ישראלי כבר לא יודע מה לעשות. רק לפני חודש וחצי הוא הפך לאב בפעם הראשונה, כשנולדו לו בתאילנד התאומים עילאי ועומר, בעזרת אם פונדקאית. מאז שנולדו התאומים, ישראלי ובן זוגו דותן מנסים להנפיק דרכונים ישראלים לתינוקות כדי שארבעתם יוכלו לחזור ארצה. כעת, לאחר שבועות ארוכים של מאבק, הוא מכריז על שביתת רעב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

15 תינוקות נמצאים כעת בבנגקוק שבתאילנד, כולם נולדו בהליך פונדקאות, ולצידם 30 מבוגרים - הורים וקרובי משפחה. כיוון שחוק הפונדקאות אינו מוסדר בתאילנד, בישראל חוששים אם ינפיקו לתינוקות דרכונים ויאפשרו להם להגיע לישראל, הם ייחשבו לתינוקות חטופים, מה שעלול להוביל למשבר דיפלומטי.

"אני שומע כבר חודשים הבטחות", אמר רובי ישראלי לחדשות 2 Online. "כל פעם נתנו מסמך, ועוד מסמך, ועוד מסמך, ובכל פעם לא קיבלו את המסמכים שלנו. נמאס לי מהתירוצים, 'רק צריך לעשות ככה וככה', אם זה כל כך פשוט, אז שייתנו לי את הדרכון ורק אז אני אלך מפה".

ישראלי פתח בשביתת הרעב מול ביתו של שר הפנים בשעה חמש בערב, ומאז איש מטעם השר לא ביקר אותו או שוחח עמו. "הרבה זמן אנחנו מנסים לדבר עם שר הפנים, ולא מקבלים תשובה", טען ישראלי. "גם עכשיו אף אחד לא בא. אני גם לא מצפה שיבואו. אני כבר לא יודע למה לצפות. אנחנו ממתינים, אבל אני עושה את המחאה הזאת, כי אני לא מוצא עוד משהו שאני יכול לעשות".

מנגד, ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "האגף המשפטי במשרד החוץ מסר לעו"ד המייצג את אחד הזוגות כי המסמך שהוצג לנו ובו הא הפונדקאית מסכימה להוצאת הילד לצמיתות מתאילנד, מספק את דרישתנו. כן נמסר לעו"ד שברגע שהמסמך ותרגומו יאומתו כמקובל ע"י משרד החוץ המקומי, הם יוכלו לגשת עם זה לנציגות להנפקת מסמך נסיעה. נראה כי בכך הוסר המכשול ויתאפשר להנפיק דרכונים לילדים".

ההורים הטריים רובי ודותן (באדיבות המשפחה)

חברו של שר הפנים יוצא למאבק נגדו

המצב של רובי ישראלי לא פשוט. עילאי, בנו הטרי, סובל מפצע בראשו שהולך וגדל מיום ליום. הוא מאושפז בבית החולים בבנגקוק, ודותן עובר כל העת בינו לבין אחיו התאום עומר, השוכן בבית המלון. הרופאים בבית החולים התאילנדי ממליצים להטיס את עילאי לארץ אחרת, משום שלהם אין דרך לסייע לו, אך כאמור זה לא מתאפשר.

שר הפנים גדעון סער הוא חבר אישי של רובי ישראלי, ובנו של השר אף נולד באותו תאריך שבו נולדו עומר ועילאי, ובכל זאת - רובי החליט בימים האחרונים לצאת נגד השר שמשרדו הוא האחראי על הנפקת דרכונים.