יום אחרי הפיצוץ: "נשארנו בלי בית"

כשהם מסתובבים בין ההריסות, אוחזים שקיות בידיהם, אוספים שמיכות, מזון וציוד הכרחי – נאלצים דיירי הבניין ברחוב שבתאי הנגבי להתמודד עם המציאות שאחרי פיצוץ הגז. עד יום ראשון חלקם יהיו במלונות, אבל אחר כך לדבריהם עדיין אין פתרון. "אנחנו רק מבקשים שלא יישכחו אותנו", ביקש אחד הדיירים

יותר מיממה חלפה מאז פיצוץ הגז שהרעיד את ביתם, ותושבי הבניין ברחוב שבתאי הנגבי בירושלים עדיין אוספים את השברים ומתקשים להתאושש. הם מסתובבים בין ההריסות, כשהם אוחזים בשקיות מלאות בשמיכות, באוכל ובציוד הכרחי לימים הקרובים - עד שיידעו מה יעלה בגורלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עד יום חמישי יש לנו סידור של הרווחה בבית מלון בגילה ומיום ראשון אין לנו פתרונות. שר הרווחה אמר שאי אפשר לשפץ את הבניין, צריך להרוס אותו, איפה אנחנו נהיה?", תהה אחד הדיירים בבניין. "מיום ראשון אין לאף אחד פתרון ואף אחד לא מסביר לנו מה לעשות. אין תשובות".

"הלילה ישנו בלי חלונות ובלי כלום", סיפר שאול, שכן אחר בבניין. "גם אין גז לבשל. היו פה ראש העיר וסגן ראש העיר ואמרו שזאת לא בעיה שלהם".

משוטטים בין ההריסות. נזקי הפיצוץ (יוסי זילברמן, חדשות 2)

"לא יודעים איפה נגור מחר"

מרבית הדיירים לא יכולים לחזור לבתיהם. חלקם מתכננים לעבור לגור אצל משפחותיהם, אחרים בבתי המלון שהקציבה להם עיריית ירושלים בימים הקרובים - אך כולם חוששים שהזמן יעבור והם יישכחו.

"שראש העיר יבוא עכשיו וייתן לי תשובות, הוא נתן לנו בית מלון עד יום ראשון בבוקר, יופי אבל מה הלאה?", אמרה בדמעות סיגי דיירת בבניין. "שיבוא לא כשכל התקשורת פה".

סיגי נותרה בלי בית ולא יודעת מה תעשה. "אין לנו בית, אמא שלי אפילו לא מבינה את גודל האסון, היא שואלת אם ניקיתי את הבית כדי שהיא תבוא. לאיזה בית היא תבוא?", זעקה. "אני כבר בהתמוטטות עצבים מה נראה לכם שזאת הצגה?".

ההרס הרב בעקבות הפיצוץ (יונתן סינדל, פלאש 90)

"שלא יישכחו אותנו"

מאיר יורד ממדרגות הבניין ובידיו שקיות עמוסות. "אנחנו באים לקחת דברים", הוא מספר, "ביומיים הקרובים אנחנו צריכים להיות במלון. לגבי ההמשך אני מאוד מקווה או שיחזרו או שימצאו תחלופה נורמלית. יש שכנים שהבתים שלהם נהרסו".

למרות הכל, הוא לא כועס על העירייה. "חייבים להיות קצת אמיתיים ולהבין את העירייה, צריך התייחסות נורמלית כי יש זעזוע רציני מאוד בקשר למה שקרה בבניין. אבל דבר אחד אני כן מבקש - שלא יישכחו אותנו".

הערב יקיים המנהל המקומי אסיפת תושבים באחד המתנ"סים באזור בניסיון להתאגד משפטית ולפעול באופן מסודר אל מול הרשויות. מבחינת הדיירים המאבק רק מתחיל.