הסערה הגיעה: שלג ירד הלילה בצפון

230 מפלסות ערוכות בי-ם לקראת השלג שייערם משעות אחר הצהריים והלימודים יסתיימו ב-12:00. גם בכרמל, הרי המרכז ובדרום צפויים פתיתים. כבישים 1 ו-443 צפויים להיחסם. כל הפרטים על מזג האוויר הקיצוני שבדרך

הסערה הגדולה של החורף כבר כאן: המשטרה, חברת החשמל, הרשויות המקומיות וכל גופי החירום וההצלה משלימים את היערכותם לקראת מזג האוויר הקיצוני שיפקוד את אזורנו בימים הקרובים. בשיאה של המערכת החורפית צפוי שלג בהרים בצפון ובמרכז, כולל בירושלים - שם הועמדו בכוננות 230 מפלסות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך היום יוסיפו לרדת גשמים בצפון ובמרכז ובשעות הלילה צפוי שלג בחרמון ואולי אף בפסגות הגבוהות של הרי הצפון. היום צפוייה המערכת החורפית להתחזק ובהרי הצפון צפוי שלג כבר משעות הצהריים. החל משעות אחר הצהריים צפוי השלג להגיע לאזור המרכז ולהיערם גם בירושלים.

השלג צפוי להיערם בשעות אחר הצהריים בכל ההרים מגובה 600 מטר. בשעות הלילה צפוי רום ההיערמות לרדת ושלג ייערם על הקרקע גם בהרים מעל גובה 400 מטר ואולי אף למטה מכך. השלג יימשך עד יום שישי בצהריים, אז יהפוך בהדרגה לגשם ויימשך גם ביום שבת.

(רויטרס)

גם במד"א נערכים. ארכיון (דוברות מד"א)

משרד החינוך נערך לסופה

במשרד החינוך פתחו חדרי מצב במחוזות השונים ובמטה ירושלים בעקבות הסערה. במשרד אף הוחלט לבטל את כל הטיולים באזורים המועדים לשלג או שיטפונות בימים חמישי-שישי. לרשות הציבור עומד מוקד טלפוני שמספרו 1-800-250-025. ההחלטה על קיום לימודים נתונה בידי הרשויות המקומיות וחלקן כבר הודיעו על שינויים.

מרכז:

• ירושלים: הלימודים הסתיימו ב-12:00.
• גוש עציון: הלימודים במעונות היום ובגני הילדים הסתיימו ב-12:00. לא מתקיימים לימודים בבתי הספר חן נריה, שירת חנן, כרמי יהודה, ראשית, אורות עציון, ת"ת אזורי, סדנת שילוב, אוריה, נווה חנה, אולפנת ראש צורים ומעלה עמוס.
• שומרון: ביצהר, אלון מורה, איתמר, הר ברכה, רחלים, נופי נחמיה, מגדלים ותפוח הסתיימו הלימודים ב-12:45.

צפון:

• צפת: הלימודים הסתיימו ב-12:00.
• מעלות ומעלות תרשיחא: הלימודים הסתיימו ב-13:00.
• מועצה אזורית גליל עליון: הלימודים בבתי הספר פסגות ונוף הרים הסתיימו ב-12:00.
• מועצה אזורית מרום גולן: לא התקיימו לימודים בבית הספר אביטל.
• מסעדה: לא התקיימו לימודים.

הכבישים המובילים לבירה צפויים להיסגר

בחברת החשמל הושלמו כבר ההכנות לקראת מזג האוויר הסוער. מנכ"ל החברה הכריז על מצב כוננות הכולל גם את פתיחת מטה ההפעלה הארצי של החברה וחדרי מצב ברחבי הארץ. ההיערכות כוללת תגבור גנרטורים ורכבי שטח באזורים מרוחקים, תגבור עובדים בירושלים ובצפון, איוש מקסימלי של מוקד 103 וכן כוננות מלאה של הצוותים לתיקון תקלות.

בחברת החשמל הדגישו כי יכולת ייצור החשמל הנוכחית בחברה עומדת על 13,250 מגהוואט וכי הצפי לצריכת בשעות השיא של המערכת הוא כ-12 אלף מגהוואט. אף על פי כן צפויות הפסקות חשמל כתוצאה מקריסת עצים ועצמים שונים על כבלי חשמל.

גם באגף התנועה כבר נערכים בכוחות מתוגברים לקראת מזג האוויר ומבהירים כי צירי התנועה המובילים לבירה - כביש 1 וכביש 443 - צפויים להיסגר לסירוגין במהלך הסופה בהתאם לתנאי מזג האוויר. חסימת צירים צפויה גם באזור הצפון וגם בדרום ייתכנו שיבושי תנועה בעקבות שיטפונות.

עשרות אמבולנסים הועמדו בכוננות

במגן דוד אדום ערוכים להעניק טיפול רפואי לכל נפגע גם בתנאי מזג האוויר הקשים. בתחנות מד"א יוצבו נגמ"שי פינוי של צה"ל שאליהם הוצמדו חובשים ופרמדיקים, לטובת פינוי חולים ונפגעים ממקומות שבהם הגישה תהיה חסומה עקב השלג.

עשרות אמבולנסים 4x4 של מד"א הועמדו בכוננות. שרשראות שלג כבר הורכבו על גלגלי האמבולנסים, על מנת שאלה יוכלו לעבור בבטחה, במהירות וביעילות גם במקרים של שלג הנערם על הקרקע באזורים שונים.

כונני מד"א עם אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ יוצבו בכוננות בשכונות הערים והיישובים ברחבי הארץ בהם צפוי לרדת שלג. לרכבי החירום של מד"א יצטרפו גם 125 ג'יפים מיחידת הג'יפים המיוחדת של מתנדבי מד"א אשר ירתמו לכל המשימות הנדרשות בימי הסערה הצפויים.

עיריית ירושלים מתכוננת גם היא לשלג שצפוי לשתק את הבירה החל ממחר. העירייה תפעיל כ-230 מפלסות שלג, מפזרות מלח וכלים הנדסיים לפילוס הצירים הראשיים ועשרות רכבי 4X4 להענקת סיוע לתושבים. בעירייה הצטיידו ב-400 טונות מלח לפיזור וטיפול בשלג ובכ-1,500 שקי מלח אשר יפוזרו במנהלים הקהילתיים, בשכונות וב-500 מוסדות חינוך שונים ברחבי העיר.

בהכנת הידיעה השתתפו אלעד זוהר, אילנית אדלר, גיא ורון, עפר חדד ודפנה ליאל.