אמה של אדל: "לא רציתי שתסבלי יותר"

אלפים משתתפים בהלוויית בת ה-4 שנפצעה אנושות מיידוי אבנים לפני כשנתיים ומתה אתמול מסיבוך של דלקת ריאות. אמה ספדה בדמעות: "כל הזמן לחשתי לך באוזן שאמא לא תעזוב אותך לעולם והנה יקרה שלי שחררתי". השר בנט: "זכית לאהבה מעם ישראל כולו"

הלוויית אדל ביטון, היום (חדשות 2)

אלפים מלווים היום (רביעי) את הילדה אדל ביטון, שהלכה אתמול לעולמה, בדרכה האחרונה. הלווייתה נערכת ביישוב יקיר שבו גדלה. מוקדם יותר הבוקר פנו בני משפחתה לציבור וביקשו ממנו להגיע בהמוניו ולחלוק לאדל כבוד אחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בילית תקופה ארוכה בבתי חולים, לא נתנו לך סיכוי לחיים, אדלי", אמרה אמה, אדווה ביטון, בדברי ההספד. "בכלל לא ראו בך ברת שיקום. כמה מלחמות ניהלנו בשבילך, אדלי יקרה שלי. לא ויתרתי לאף אחד ואת יודעת את זה".

"לוחמת שלי, בני העוולה לא הצליחו לקחת ממך את יופייך, גם לאחר הפציעה", אמרה האם. "בורא עולם, נתת לי מתנה ענקית, זכיתי בנשמה גדולה שזיכתה את עם ישראל ותמשיך לזכות גם בלכתה".

"אדל יקרה שלי, את כל עולמי", הוסיפה ביטון. "אני רוצה שתדעי שאתמול ראיתי בעינייך את סבלך, כמה את נלחמת על כל נשימה ונשימה. בלבי הרגשתי שמשהו לא טוב עומד לקרות. כשהעלו אותך למחלקת טיפול נמרץ ישבתי עם עצמי וקראתי לקדוש ברוך הוא בקריאה חד משמעית - או לחיים או למוות. לא רוצה שתסבלי ככה. רציתי רק לטובתך, מגיע לך את הטוב ביותר. אז בורא עולם הכריע והחליט, ולקח אותך אליו".

"שחררתי", הסבירה האם. "בורא עולם אמר לי 'די לשליטה, תניחי, יש מי שמנהיג את העולם, נמאס לי ממך שאת כל הזמן מתערבת לי במהלכים. אני זה שקובע'. עם כל הצער והכאב הגדול אני בטוחה שאת במקום של כבוד".

אביה של אדל, רפי ביטון, ספד לה גם הוא: "העצב והיגון יאכלו אותי. השכול אוכל בי כסרטן ואין מנחם. חוסר האונים שלא אוכל לחבק את אדל מוציא אותי מדעתי".

"בפרק חייך הקצר נתת לנו שיעור גדול"

"אדל יקרה ואהובה, בשעות קשות אלו של הלם ויגון בתוך כל הקושי אנחנו מנסים גם לראות מעט מן האור", אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שהוזמן על ידי משפחת ביטון לשאת דברי הספד. "היית נשמה גדולה כל כך בגוף קטן כל כך. בפרק חייך הקצר, מלא התהפוכות, נתת לנו שיעור גדול יחד עם הורייך. השתאינו לפעמים, הבטנו בך נאחזת בחיים".

"האמנו כולנו שתשובי למסלול חיים תקין", הוסיף אדלשטיין. "השיעור שנתת לנו בנחישות, באופטימיות אדירה, באהבה ללא תנאי, נגדע באופן כל כך לא צפוי. כל כך רצינו, קיווינו, התפללנו, ולפתע אנחנו נדרשים לתמצת את חייך מלאי התהפוכות והגבורה. אני מצדיע לכם, ההורים היקרים, על המאבק, על הפרק שלימדתם את כולנו".

"אדל הקטנה הזכירה לנו שאנחנו עם אחד ואנחנו חפצים חיים", הדגיש יו"ר הכנסת בדברי ההספד. "אנחנו, תושבי יהודה ושומרון, חלק מעם ישראל. הקו המדומה לא מפריד בין מי שנמצא בצד אחד של הקו לבין מי שנמצא בצדו האחר של הקו".

אדל ואדווה ביטון, ארכיון (חדשות 2)

"זכית לאהבה מהעם כולו, מהמשפחה ומהחברים"

"מה אומרים על קבר של ילדה בת 4 שבחצי מחייה למדה ללכת ובחצי מחייה ניסתה לחזור ללכת?", תהה יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, בדברי ההספד שלו. "מה אומרים על קבר של ילדה שבחצי מחייה למדה לצחוק ובחצי מחייה למדה לחייך?".

"זכית לאהבה מעם ישראל כולו, מהמשפחה, מהחברים", הוסיף בנט. "ביקרתי אצלך וראיתי משפחה לוחמת, אמיצה, אופטימית, לוחמת לשפיות, לוחמת לחיים. במאבק ארוך ומלא תעצומות נפש שלך, של ההורים המדהימים שלך, של האחים שלך ושל הקהילה המחבקת - קיבלת עוד שנתיים של חיים".

"אנחנו עם הנצח", קרא בנט. "חושבים שישברו את רוחנו כי שיטת עמלק היא לשבור קודם את הרוח. חושבים שאנחנו נברח מפה? עם שחוגג רצח של תינוקת הוא עם שלא ראוי למדינה. נמשיך לגדל ולבנות ולנטוע, לא בהתרסה, אלא כפי שלימדת אותנו, באהבה".

"הרגשתי שהיא הילדה של כל עם ישראל"

מוקדם יותר היום פנתה אמה של אדל, אדווה ביטון, לציבור הרחב: "אני הרגשתי לאורך כל התקופה שהיא הילדה של כל עם ישראל ואני מניחה שכולכם מרגישים זאת. אני קוראת לכולם לבוא ולתת לה את הכבוד הראוי האחרון שמגיע לה, נשמה כל כך גדולה בגוף כל כך קטן שנאבקה עד השנייה האחרונה לחיים שלה, שנלחמה. כמו ענקית, כמו לביאה, ממש נלחמה".

"אני חושבת שהכבוד הראוי לצדיקה כזאת זה להיקבר במקום היוולדה, המקום בו היא גדלה", הסבירה אמה של אדל. "המקום שנתן לנו את התמיכה הגדולה ביותר, הקהילה המקסימה פה שמחבקת אותנו ודואגת לנו שעה שעה".

"הילדה הזו צריכה להיקבר במקום שייתן לנו את הכוח גם להמשיך הלאה וגם לומר פה אמירה ברורה שהילדה הזאת נרצחה, נרצחה פה בשומרון, עשתה קידוש שם שמיים אדיר", הוסיפה ביטון.

ביטון, שנפצעה אנושות לפני כשנתיים בפיגוע של יידוי אבנים בשומרון, עברה שיקום ארוך ומוצלח בבית החולים השיקומי לוינשטיין ברעננה, ושוחררה לביתה לפני מספר חודשים. באחרונה היא אושפזה עקב סיבוך של דלקת ריאות במרכז הרפואי שניידר בפתח תקווה. אתמול היא הגיעה למצב קריטי והרופאים נאבקו על חייה, אולם כעבור שעות אחדות הם נאלצו לקבוע את מותה.