נערכים לסופה הגדולה: כבישים חסומים, ביטול אירועים ושיא בצריכת החשמל

נגמ"שים בתחנות מד"א, מאות מפלסות שלג ורכבי 4x4, אלפי מנות מזון וכוננות עליונה של חברת החשמל. גופי החירום וההצלה נערכים לסופה שתגיע מחר וצפויה להימשך בסוף השבוע. עיריית ירושלים קוראת לתושבים להקדים את הקניות המתוכננות לשבת הלבנה

נערכים לסופה הגדולה (AP)

מתכוננים לסופה הגדולה: גופי הביטחון וההצלה, הרשויות המקומיות וחברת החשמל נערכים כולם לסערה החורפית שצפויה לפקוד את הארץ החל ממחר (חמישי). שלגים עזים צפויים באזורים רבים בצפון, כשבשעות אחר הצהריים יגיע השלג גם לאזור המרכז - שם הוא צפוי להיערם לגובה של עשרות סנטימטרים ביישובים שנמצאים בגובה 400 מטר מעל פני הים. השלג צפוי להיערם גם במספר מוקדים בנגב.   

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במגן דוד אדום ערוכים להעניק טיפול רפואי לכל נפגע גם בתנאי מזג האוויר הקשים. בתחנות מד"א יוצבו נגמ"שי פינוי של צה"ל שאליהם הוצמדו חובשים ופרמדיקים, לטובת פינוי חולים ונפגעים ממקומות שבהם הגישה תהיה חסומה עקב השלג.

במד"א ערוכים לטפל בנפגעים כתוצאה מגל הקור הצפוי וממליצים להישאר במקום סגור ומחומם ככל הניתן עד שהוא יחלוף. במקרה חירום הדורש פינוי לבית החולים בתנאי שלג, יש ליצור קשר עם מד"א בקו החרום 101.

פינוי שלג בירושלים, דצמבר 2013 (פלאש 90, נטי שוחט)


עשרות אמבולנסים 4x4 של מד"א הועמדו בכוננות. שרשראות שלג כבר הורכבו על גלגלי האמבולנסים, על מנת שאלה יוכלו לעבור בבטחה, במהירות וביעילות גם במקרים של שלג הנערם על הקרקע באזורים שונים.

כונני מד"א עם אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ יוצבו בכוננות בשכונות הערים והיישובים ברחבי הארץ בהם צפוי לרדת שלג. לרכבי החירום של מד"א יצטרפו גם 125 ג'יפים מיחידת הג'יפים המיוחדת של מתנדבי מד"א אשר ירתמו לכל המשימות הנדרשות בימי הסערה הצפויים.

במד"א עובדים בשיתוף פעולה ובתיאום מלא עם הרשויות המקומיות, עם גורמי הביטחון, צה"ל, משטרת ישראל, כיבוי אש ועוד. במקרים של ניתוק דרכי הגישה לבתי החולים ובמקרה של צירים חסומים לאמבולנסים, הרשויות המקומיות יפנו בעדיפות עליונה מפלסות לפתיחת הצירים באותם מקומות, על מנת שיתאפשר פינוי חולים ונפגעים במהירות האפשרית לבתי החולים.

230 מפלסות שלג ו-400 טון מלח כבר מוכנים בירושלים  

בעיריית ירושלים משלימים את ההיערכות לקראת מזג האוויר הסוער והשלג הצפוי בבירה החל ממחר. העירייה תפעיל כ- 230 מפלסות שלג, מפזרות מלח וכלים הנדסיים לפילוס הצירים הראשיים ועשרות רכבי 4x4 להענקת סיוע לתושבים. בעירייה הצטיידו ב- 400 טונות מלח לפיזור וטיפול בשלג ובכ-1,500 שקי מלח אשר יפוזרו במנהלים הקהילתיים, בשכונות וב-500 מוסדות חינוך שונים ברחבי העיר.

גם הנגמ"שים מוכנים (חדשות 2)


בעת ירידת שלג צפויים שינויים בפעילות התחבורה הציבורית וסגירה של צירי הכניסה לעיר. העירייה ממליצה לתושבי העיר והמבקרים בה להקדים את ההגעה והיציאה מהעיר עד ליום חמישי בשעה 12:00. ניתן לקבל עדכונים שוטפים ישירות לנייד באמצעות האפליקציה של עיריית ירושלים. העירייה תקיים הערכות מצב בדבר קיום או אי קיום לימודים ותודיע על כך באמצעי התקשורת ובאמצעים נוספים.

ראש העיר, ניר ברקת הנחה את צוותי העירייה להגביר את הסיורים לאיתור דרי רחוב והעברתם ללינה זמנית במהלך ימי הסערה: "שלג בירושלים הוא חגיגה לירושלמים ואנחנו מצפים לראות את העיר הכי יפה בעולם צבועה בלבן. השלג מחייב מוכנות עירונית ואחריות אישית של כלל התושבים ואנו קוראים לכל התושבים להתכונן לקראת השלג, להקדים את ההערכות, לגלות אחריות ולהישמע להנחיות העירייה וגורמי ההצלה".

צירים מרכזיים ייחסמו עקב השלג

באגף התנועה של המשטרה ערוכים בכוחות מתוגברים למתן שירות וסיוע למשתמשי הדרך במהלך הסופה. במשטרה מבקשים להימנע מלנסוע בכבישים ואזורים בהם צפויים להיות הצפות ושיטפונות וממליצים לכל מי שלא חייב - שלא לצאת לדרכים.

צירי תנועה ייסגרו מבעוד מועד ולא תתאפשר נסיעה בהם, זאת על מנת לשמור על שלום הציבור וביטחונו. על ציבור הנהגים להיערך בהתאם ולצפות לחסימת צירים ראשיים בהם כביש 1 ו-443 לירושלים וממנה. על הנהגים להקפיד על הדלקת אורות, יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך והראות - ואין לבצע עצירות פתע ויש לשמור מרחק מהרכב שמלפנים.

חיילים בשלג בסופה הגדולה, דצמבר 2013 (פלאש 90, נתי שוחט)


יש להיות מרוכזים היטב בנהיגה ולהימנע מכל היסח דעת. חל איסור לעצור בשול הדרך אלא רק בתחנות ריענון מוסדרות. במקרה של תקלה ברכב, יש לעבור מיד מעבר למעקה הבטיחות, הרחק מהכביש, ולהתקשר למוקד 100.

עומס שיא בצריכת החשמל

בחברת החשמל נערכים לעומס שיא בצריכה לקראת סערת סוף השבוע. מנכ"ל החברה אלי גליקמן הורה על הפסקת ניתוק חייבים החל מהיום - והכריז על מצב כוננות הכולל גם את פתיחת מטה ההפעלה הארצי של החברה, זאת בנוסף לחדרי המצב שיפתחו במחוזות החברה הפרושים ברחבי הארץ.

היערכות חברת החשמל כוללת תגבור גנרטורים ורכבי שטח באזורים מרוחקים ורגישים, ניוד עובדים לתגבור באזור ירושלים והצפון, איוש מקסימלי של מוקדי השירות 103, כוננות מלאה של ציוותי עבודה לתיקונים וציוד כבד הכולל במות הרמה ומנופים ליציאה מיידית לשטח, תיאום והידוק הקשר לקראת הסופה עם רשויות מקומיות וגורמים נוספים.

נערכים לטיפול בתקלות חשמל גם בשלג (פייסבוק חברת החשמל)


בחברה הנחו את הציבור כיצד לפעול במקרה של תקלות וניתוקים: במקרה של חוטים קרועים או פגיעה במתקני חשמל, על הציבור להתרחק מהמקום ולדווח לחברת החשמל מיידית - להתקשר 103 - מרכזי השירות של חברת החשמל או למוקד 100 של משטרת ישראל.

בחברה קוראת לציבור לגלות ערנות, לחזק חפצים ואביזרים שעלולים להינתק ולהתעופף ברוח, ולפגוע בתילי החשמל. ניתן לקבל מידע על תקלות או להודיע על מפגע בטיחותי גם באתר האינטרנט, בדף הפייסבוק ובאפליקציה של חברת החשמל.