שרון הובא למנוחות: "אבא אהוב, חזרת הביתה"

רה"מ המנוח אריאל שרון נקבר בגבעת הכלניות לצד רעייתו לילי. בנו גלעד ספד לו: "הפכת את הבלתי אפשרי למציאות, היית לאגדה". עמרי שרון אמר על הקבר: "הבט סביב וראה את העם הנאסף, כיצד הם מודים לך ומוקירים אותך". הרמטכ"ל גנץ: "צה"ל ימשיך להתקיים בדמותך"

דרכו האחרונה של שרון: לאחר טקס אשכבה ובו הספדים רבים בכנסת, וטקס נוסף של פורום מטכ"ל בלטרון, ראש הממשלה ה-11 שהלך לעולמו הובא למנוחות בגבעת הכלניות הסמוכה לחוות שקמים. את ארונו נשאו שמונת אלופי צה"ל. את הלווייתו העברנו במשדר מיוחד בחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך דברי ההספד שנשא בנו של שרון, גלעד, הוא התייחס למותו הטרגי של אחיו הגדול, בנו של שרון מנישואיו הראשונים, גור. "בערב ראש השנה 1967, כשעמרי היה בן שלוש ואני בן 11 חודשים, נהרג אחינו הגדול, גור, בתאונת נשק, וזה היה אירוע שהשפיע על הבית והמשפחה יותר מכל", סיפר שרון. "אין דבר עצוב ממותם של ילדים. תחושת החמצה על מה היה יכול להיות, צער געגועים, אובדן של חיים שלמים. גור היה ילד מיוחד, מנהיג טבעי בין חבריו. עובדה מדהימה היא שאבא שלי לא פגע בעצמו והמשיך לחיות. כמה סבל יכול אדם להכיל. עוצמת הכאב לא פוחתת עם השנים אלא המרווחים גדולים יותר, כך הוא ניסח זאת. היותו רגיש כל כך ואינטליגנטי להפליא היו למעשה בנסיבות ההן".

"תחושת האחריות שלו לא נעצרה רק במשפחה", הדגיש גלעד שרון. "אומרים שאי אפשר לחיות שבועיים בלי כליות. אז אומרים. אמרו גם שאי אפשר להתגבר על הטרור בשנות ה-50, עד שביצעת פעולות תגמול. אמרו שאי אפשר להכות את הטרור בעזה בראשית שנות ה-70, עד שטיפלת בו. אמרו שאי אפשר לעבור את סואץ ביום כיפור, עד שהכרעת את המלחמה. אמרו שאין ברירה ועולים מברית המועצות ישוכנו באוהלים, אבל דאגת שלא יישאר עולה אחד בלי קורת גג. אמרו שאי אפשר להתגבר על הטרור הפלסטיני, אבל החלטת על 'חומת מגן' ועשית סדר שנשמר עד היום".

הוא המשיך: "פעם אחר פעם הפכת את הבלתי אפשרי למציאות. ככה נוצר אתוס על עם, ונותרות אגדות. את המשימה מבצעים בשלמות ולא עוזבים פצועים בשדה הקרב, אלא ערכים שהנחלת לצבא כולו. את השלמת המשימה למדת כילד בעבודה קשה. את עקרון פינוי הפצועים למדת על בשרך בלטרון".

הלך לעולמו בגיל 85 (AP)

"קרוב ל-60 שנה נמצאת בחזית התרחשות האירועים בישראל, ולקחת בהם חלק פעיל ומרכזי", המשיך גלעד שרון בנאומו. "אין תחום שלא נגעת, השפעת בו והטבעת חותמך - ביטחון המדינה וצה"ל, חקלאות, תעשייה, עלייה, בנייה, יחסי החוץ ועוד ועוד. אין מקום שטביעות אצבעותייך אינן ניכרות בו בדמותם של יותר מ-100 ישובים ברמת הגליל, בנגב, בערבה. גם מי שיש בלבו עלייך בגלל אובדן הישובים בעזה, יזכור שהקמת בישראל 100 ישובים, יותר מכל אחד אחר".

גלעד שרון ונתניהו (לע"מ)

"הביטו סביב, הנוף יפה עד כאב", פנה גלעד לקהל הגדול בחוות שקמים. "במשך שנים סיירנו יחד בשדות האלו בין הכבשים לפרות. כשהייתי ילד, אתה נהגת בג'יפ וכשגדלתי נהגתי אני. סיורים ארוכים. יום שבת, חדר 10, במחלקה בתל השומר, אנחנו לידך. נכדיך מתרוצצים בחדר, השיחה עירנית וקולחת, ממש סצנה מחדר האורחים שלנו במשק, ורק גיבור המחזה שוכב ללא ניע. מוזיקה ברקע: אריק לביא ואיינשטיין. אריק ואריק שרים לאבי. אני מלטף את פניך. אבא אהוב, חזרת הביתה".

חלקת הקבר (לע"מ)

"מתגעגעים אליך ומרכינים ראש"

עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר, ספד לו: "אריאל, כך נהגתי לפנות אליך בחלק גדול מחיי הבוגרים. הייתה לי זכות לעבוד במחיצתך ולמענך. הייתה לי זכות גדולה לראות איך אתה מתייחס ברצינות ובכבוד עילאי לתפקיד ראש הממשלה של מדינת ישראל - איך אתה לומד נושא חדש, איך אתה מקבל החלטות, ובעיקר דואג לעתיד מדינת ישראל שהייתה חשובה לך כל כך", הצהיר ברגש.

לאחר מכן ציטט עמרי את השיר "החינוך של ראש השבט" מאת המשורר הצ'יליאני, זוכה פרס נובל לספרות, פבלו נרודה: "גלימותיו נצבעו ניצחונות, הוא נהג בדיוק כחיצים והיה לסכנה כאל קודר, נלחם בעצמו עד שכיבה את דמו - רק אז היה ראוי לעמו".

"הבט סביב אריאל, וראה את העם הנאסף מתגודד סביב הגבעה, כיצד הם מודים לך ומוקירים אותך על כך ששמרת עליהם והגנת עליהם. הם מתגעגעים אליך ומרכינים ראש. היית ראוי לעמך", סיכם עמרי.

הרמטכ"ל: "צה"ל ימשיך להתקיים בדמותך"

"אריק, המפקד. באתי להצדיע לך גם אני היום, כראש המטה הכללי של צה"ל", ספד גנץ, והוסיף כי בשרון היה "מיזוג מופלא של לוחם וחולם, מפקד ואיש ספר, הנטוע בנופיה של הארץ הזו ואוהב אותה אהבה שלמה. עובד האדמה שהזניק את התעשייה המתקדמת הלוחם המחוספס עם המנוי לפילהרמונית".

גנץ שיבח את פיקודו של שרון כמצביא. "ידעת לבחור את הטובים שבלוחמים, את האמיצים שבמסתערים, את דור העתיד של אלו שברבות הימים יהפכו להיות מפקדיו הבכירים וסמלי הגבורה של צה"ל, ובמנהיגותך הסוחפת לעמוד בראשם", הסביר גנץ. "אין תפיסת לחימה שלא ניתן לזהות בה את טביעות אצבעותיך כמפקד".

עמרי שרון בהספד (חדשות 2)

הרמטכ"ל תיאר את רוחו של שרון כרוח של לחימה. "זוהי הרוח אשר גרמה לכל אדם שפגש בך לרצות לשרת תחת פיקודך. הרוח שפיעמה בכל לוחם שזכה ללכת לקול צעדיך, שזכה לשמוע את קולך הבוטח והמרגיע בוקע ממכשיר הקשר גם כאשר הכול כבר נראה אבוד".

גלעד שרון ונתניהו (לע"מ)

שרון נקבר לצד רעייתו לילי, בהשתתפות הציבור הרחב, ובכירים מישראל ומהעולם. במהלך הטקס ספדו בניו של אריאל שרון, עמרי וגלעד, והרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ. הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ קרא פרק תהילים והחזן הצבאי הראשי סא"ל שי אברמסון נשא את תפילת "אל מלא רחמים".

בשל החשש מאפשרות לירי מעזה, שונתה פריסת מערכת כיפת ברזל ביממה האחרונה על מנת לאפשר כיסוי טוב יותר של האזור על ידי המערכת. בנוסף, באזור שבו תיערך ההלוויה הוצב צופר נייד שיתריע במקרה של התרעת "צבע אדום".

באזור חוות שקמים הוקמו שלושה חניונים, משם הועברו המשתתפים באמצעות אוטובוסים לאזור גבעת הכלניות. סמוך לחוות השקמים הוקם חפ"ק משותף לצה"ל, משטרת ישראל, מד"א ומשרד הביטחון.‎

ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הובא למנוחות - הסיקור המלא:

אסתר פולארד בהלוויה: "יונתן כל כך קיווה להיפרד משרון"

מכריו של שרון נפרדו: "כמו אבא"

פרס בטקס האשכבה לשרון: "היית כתף שעליה נשען ביטחונו של עמנו"

צפו: שרית חדד בשיר אחרון לשרון

זמביש ספד לשרון: "התנתקותך מאיתנו הייתה כואבת וקשה"

אזרחים נפרדים משרון: "שמים את המחלוקות בצד"