פרס בטקס האשכבה לשרון: "היית כתף שעליה נשען ביטחונו של עמנו"

בכירים מהארץ ומהעולם הגיעו לטקס האשכבה לרה"מ לשעבר אריאל שרון. הנשיא ספד לו: "תמיד הדפת סכנות ומעולם לא דחית הכרעות". נתניהו: "שרון יירשם בתולדות ישראל כאחד המצביאים הגדולים". סגן נשיא ארה"ב ביידן: "מותו של שרון מרגיש כמו מוות של בן משפחה". הצטרפו למשדר המיוחד‎

בתום שמונה שנים של תרדמת, ראש הממשלה ה-11 של מדינת ישראל אריאל שרון ייקבר היום (ב') בטקס צבאי בחוות שיקמים, לצד רעייתו לילי. הבוקר נערך טקס אשכבה לשרון בכנסת, לצלילי שירה של נעמי שמר. כאן בחדשות 2 העברנו משדר מיוחד בו נלווה את הטקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה נתניהו הדגיש בדבריו כי שרון היה אחד מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל ולצבא ההגנה לישראל. "אריק שייך לדור המייסדים, דור הקוממיות", אמר נתניהו. "כשר וכראש ממשלה הוא עמד על זכותנו לפעול להגנתנו במרחב, כדי שנוכל לחיות כאן בביטחון - זכות שאנחנו עומדים עליה גם היום, והיא תנאי הכרחי לקיומנו ולקיומו של שלום".

הוא הוסיף: "לא תמיד הסכמתי עם אריק, ולא תמיד הוא הסכים איתי, אבל כשהייתי שר בממשלתו והוא היה שר בממשלתי עבדנו בשיתוף פעולה למען ביטחון ישראל. אריק הבין שבדברים הנוגעים לקיומנו ולביטחוננו, עלינו לעמוד איתן ואנו שומרים על עקרונות אלו".

בני משפחתו של שרון בטקס (רויטרס)

הנשיא פרס: "חייל שאינו חת מאויב"

"היית כתף שעליה נשען בטחונו של עמנו. תולדות חייך שזורים בתולדות המדינה. וחייך הקדשת לחייה. טביעות רגליך חרוטות בכל גבעה ועמק. יבולם קצרת בחרמש ועל השיבולים הגנת בחרב", ספד לו הנשיא פרס.

הוא נזכר שבראשית שנות החמישים, הוא התבקש להציג בפני דוד בן גוריון קצין צעיר שהיה אז סטודנט להיסטוריה: "נאמר לי שהוא חכם ואמיץ, בלתי שיגרתי ונועז. בעל כושר הנהגה וכושר החלטה נחוש. הוא חייל שאינו חת מאויב. ואזרח שאינו נבהל מחזון. צעיר זה, אריק שרון שמו, נולד לגדולות".

השניים נפגשו ומיד נוצרה ביניהם חברות: "דבריו כבשו לבבות. ופקודיו הלכו אחריו בעיניים עצומות. ובהיפגע אחד מהם הוא לא עזבהו עד להחלמתו המלאה. משפחות השכולות שיקיריהם נפלו בקרב הוא היה אח ומנחם. הוא ידע לספר גבורתם בשפה מרגשת ובלתי נשכחת. ישראל אהבה אותו והוא אהב את בניה ורגביה".

חולקים כבוד אחרון לשרון (עמוס בן גרשום לע"מ)
 

סגן נשיא ארה"ב: "הוא היה 'בולדוזר'"

"זהו לא רק אובדן של מנהיג - זה מרגיש כמו מוות במשפחה. רבים מעמיתיי האמריקנים חשים את אותו אובדן", פתח סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן את הספדו. "כשהנושא של ביטחון ישראל עלה, בפגישותינו הרבות, מיד הבנת איך הוא קיבל את הכינוי 'בולדוזר'. הוא היה אדם מורכב כפי ששמעתם, ששילב דעות חזקות. היה לו כוכב צפון, מצפן, שהוביל אותו, וממנו לא סטה. הכוכב שלו היה שרידותה של מדינת ישראל והעם היהודי באשר ישכון".

בנאומו האישי ומלא ההערכה שנשא הוא הוסיף כי שרון עזב אותנו מוקדם מדי: "בין אם הסכמת איתו או לא - כשהוא אמר לעשרות אלפי ישראלים לעזוב את ביתם כדי לחזק את ביטחון ישראל, אני לא יכול לחשוב על החלטה יותר קשה ומעוררת מחלוקת מזו. הוא האמין בכך והוא עשה בזה - משימה בלתי מתפשרת, קשר בלתי ניתן לשבירה לעתיד היהודים. אריק מעולם לא היה חסר ביטחון, לעולם לא נראה בספק".

"כמו מוות של בן משפחה", ביידן (David Azagury/U.S. Embassy Tel Aviv)

שליח הקוורטט וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, אמר: "שרון רצה להביא שלום למען ביטחונה של ישראל, ואת נחישותו במלחמה לקח גם לחדרי הדיונים והמשא והמתן. הוא היה תלמיד של ההיסטוריה, וגם עשה היסטוריה. הייתה לו אינטיליגנציה גבוהה, וברגע שהחליט, לא ניתן היה לשנות את דעתו והוא לא סטה מדרכו אלא הסתער. הוא יכול היה להשאיר הרס מאחוריו, אך היעד והמוטיבציה שלו היו ברורים. הוא חלם על שלום ועל סוף למלחמה". ‎הוא חתם את דבריו בעברית: "יהי זכרו ברוך".

חברו ופקודו קצ'ה: "אני חב לו את חיי"

שמעון כהנר (קצ'ה), פקודו לשעבר של שרון וחברו הקרוב, ספד לו ואמר: "יכולתי במשך שעה להיפרד מאריק ולא הייתי אומר חצי ממה שיש לי. שמונה שנים היינו שותפים לאמונה שהוא יחזור אלינו". הוא ציין כי הוא היה גנרל ענק עוד כשהיה עוד רב סרן. "הוא לא שקט עד שוידאו שמוציאים אותי משדה הקרב לאחר שנפצעתי, ואני חב לו את חייו. בלעדי העשייה שלו, לא הייתי כאן עכשיו, וזכות גדולה נפלה בחלקנו להיות פקודים שלו".‎

כלי התקשורת הבוקר בחוות שקמים (דני קושמרו)

מזכירתו האישית מרית דנון, ספדה לו בטקס הזיכרון שנערך לכבודו בכנסת, והדגישה כי זכתה להכיר את האדם שמאחורי הכותרת היבשה של ראש ממשלת ישראל: "כשדיבר על ארץ ישראל עיניו היו בורקות ודומעות, הוא היה אדם רגיש, שהתייחס בכבוד לכפופיו. לא הספקנו להגיד לו כמה אנחנו אוהבים אותו".

בתום הטקס ייצא מסע ההלוויה בשיירה צבאית לעבר חוות שקמים. בדרכו לחווה יעצור מסע ההלוויה בלטרון, שם ייערך כינוס מיוחד של פורום מטכ"ל בהשתתפות הרמטכ"ל. בשעה 14:00 תגיע השיירה לגבעת הכלניות - שם ייערך טקס הלוויה צבאי.

באזור חוות השקמים יוקמו שלושה חניונים, משם יועברו המשתתפים באמצעות אוטובוסים לאזור גבעת הכלניות. סמוך לחוות השקמים יוקם חפ"ק משותף לצה"ל, משטרת ישראל, מד"א ומשרד הביטחון.

נושאים את הארון (רויטרס)

בשעה 14:00 יחל טקס הקבורה הצבאי בחלקת הקבר ב"גבעת הכלניות". במהלך הטקס יישאו דברים בניו של אריאל שרון, עמרי וגלעד, והרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ. הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ יקרא פרק תהילים והחזן הצבאי הראשי סא"ל שי אברמסון יישא את תפילת "אל מלא רחמים".

בשל החשש מאפשרות לירי מעזה, שונתה פריסת מערכת כיפת ברזל ביממה האחרונה על מנת לאפשר כיסוי טוב יותר של האזור על ידי המערכת. בנוסף, באזור שבו תיערך ההלוויה הוצב צופר נייד שיתריע במקרה של התרעת "צבע אדום".

משרד הביטחון השלים במהלך הלילה והבוקר את ההיערכות הלוגיסטית בחווה. כחלק מההיערכות הושלמה הכנת מתחם הטקס בו נפרסו במות, מאות כיסאות לבני משפחת שרון ונכבדים מהארץ ומהעולם וכמו כן הוצבו 6 מסכי לד ענקיים בהם יוקרן הטקס לקהל הרחב. במהלך היום יפעיל משרד הביטחון עשרות אוטובוסים מהחניונים הייעודיים שהקים במכללת ספיר ובקיבוץ דורות ויחולקו כעשרת אלפים בקבוקי מים לבאים.

ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון הובא למנוחות - הסיקור המלא:

שרון הובא למנוחות: "אבא אהוב חזרת הביתה"

אסתר פולארד בהלוויה: "יונתן כל כך קיווה להיפרד משרון"

מכריו של שרון נפרדו: "כמו אבא"

צפו: שרית חדד בשיר אחרון לשרון

זמביש ספד לשרון: "התנתקותך מאיתנו הייתה כואבת וקשה"

אזרחים נפרדים משרון: "שמים את המחלוקות בצד"