בדיקה: עלייה של 10% בסכסוכי השכנים בישראל

סכסוכי שכנים הם לרוב הוויכוחים האמוציונליים והקשים ביותר שניתן להעלות על הדעת. מגידור שטח ציבורי, גרימת רעש ועד קרבות על החנייה - מנתוני האגודה לתרבות הדיור עולה כי יש גידול משמעותי בסכסוכי השכנים בשנה האחרונה. כמה יעלה לכם להיפטר משכן מטריד, ואיך לרוב הסכסוכים מסתיימים?

אם אתם גרים בבניין דירות, קשה להימנע מוויכוח מזדמן עם השכנים - וגם דמי הוועד לעתים גורמים לויכוחים. מנתונים של האגודה לתרבות הדיור עולה כי מספר סכסוכי השכנים רק הולך ועולה, ולרוב מסתיים בנתק מוחלט בין הדיירים המסוכסכים, או אפילו למעבר דירה. למרות זאת: רוב הישראלים מרוצים מהשכנים שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש עלייה של 10% משנה שעברה בסכסוכי שכנים", אומרת עו"ד לירון בן אליהו מהאגודה לתרבות הדיור. "המקרים הבולטים הם כמובן בבניינים רבי קומות, שם יש אינטראקציה מרובה בין השכנים והרבה כסף לוועד הבית, אלה דברים שמטבע הדברים יכולים להעכיר את החיים בבית המשותף".

כ-170 אלף בתי אב, כל בית שביעי, מעורבים בסכסוכי שכנים. ב-40% מהמקרים יש נתק מוחלט בין השכנים, 17% מהמקרים מגיעים לבית המשפט ו-8% מהסכסוכים מסתיימים במעבר דירה של אחד הצדדים. "המחירים עולים גם בכל מה שקשור לוועד הבית, וזה מקומם את הדיירים. הם כועסים על שיפוצים, זה גורם לסכסוכים ומריבות", מוסיפה בן אליהו.

עם זאת, 58% מהישראלים שבעי רצון משכניהם. 30% שבעי רצון במידה חלקית, ורק 12% אינם שבעי רצון משכניהם. על פי הנתונים, ככל שהמעמד הסוציו-אקונומי עולה כך מספר סכסוכי השכנים יורדים. חלום בית צמוד קרקע לא נגיש לרוב הישראלים, ולכן יותר ישראלים נאלצים לגור במגורים משותפים מה שמביא לסכסוכים שיכולים לא רק לגרום לאי נעימות, אלא גם להביא להוצאות של אלפי שקלים.