אזרחים נפרדים משרון: "שמים את המחלוקות בצד"

כ-20 אלף ישראלים ישראלים חלפו על פני ארונו של רה"מ לשעבר הוצב ברחבת הכנסת. היו שם חייליו הוותיקים, וגם צעירים שזוכרים אותו רק כראש ממשלה. "הוא חלק מהאתוס של הגנה על הארץ, גם אם לא הסכמנו עם דעותיו", ספדו לו

עם ישראל חולק כבוד אחרון לאריאל שרון: ארונו של ראש הממשלה לשעבר, שהלך אתמול לעולמו, הוצב בצהריים ברחבת הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין 15 ל-20 אלף אזרחים חלפו על פני הארון ונזכרו באיש שהיה מפקד, אלוף, שר הביטחון וראש ממשלת ישראל ה-11. מספר העוברים על פני הארון גדול מהצפוי, ולכן הודיעו בכנסת כי לא יעבירו את הארון ב-18:00 כמתוכנן, אלא יאפשרו לכל אזרח שמעוניין בכך לחלוף על פני ארונו של שרון.

אוהד, סטודנט מתל אביב, הגיע לחלוק כבוד אחרון לשרון למרות שלדבריו לא הסכים עם דעותיו. "הוא היה גיבור ישראל, כי האתוס הצבאי זה האתוס שתפס", אמר. "אני חושב שלא הרבה אנשים מתחברים לדעות השנויות במחלוקת שלו, אלא לשרון כמפקד בצבא".

גם אמנון, תושב ירושלים בן 76, הגיע בגלל שרון המצביא, וכשהוא נושא עמן גם זיכרון אישי משרון. "במלחמת יום הכיפורים אני נהגתי הלוך וחזור במשאית עם 40 טון תחמושת, 17 יום לא ישנתי", סיפר אמנון. "אריק אמר: 'שימו אותו באזיקים, שיילך להתפלל ולאכול שבוע, רק שלא יעשה תאונה'. אחרי שנרגע המצב הוא נתן לי לעשות הרצה על משאיות מאיטליה, ואחר כך עבדתי כנהג אוטובוס לקחת חיילים לצבא. כשהוא היה שר החקלאות הוא רצה שאהיה נהג שלו, אבל לא רציתי".

(חדשות 2)

"באתי עם שני הנכדים שלי והבן שלי שהוא איש צבא, על מנת ללמד אותם שלא כל דבר הוא מובן מאליו וחלק מהמורשת שלנו בארץ הזו הוא הגנה עליה הן במישור הצבאי והן במישור הפרלמנטרי-דמוקרטי", אמר אריה מכוכב יאיר, שגם הוא הגיע לחלוק כבוד לשרון. "אנחנו מאלה שלא הסכמנו איתו בכל, אבל ביום כזה אני מחפש את הדברים המאחדים ולא את הדברים המפלגים".

המורה מרים שלו מחטיבת הביניים על שם רבין בקריית מוצקין לקחה את תלמידיה, משלוש כיתות ט', לעבור על פני ארונו של שרון. "הגענו לירושלים וזו הייתה הזדמנות לספר לתלמידים על שרון", הסבירה.

למעלה ממאה ניידות ואופנועים של אגף התנועה פיקחו על העברת ארונו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון לרחבה החל משעות הבוקר - זאת במסגרת מבצע אבטחה רחב היקף שזכה לשם "כלניות". שוטרי אגף התנועה יצאו ב-11 אופנועים ו-3 ניידות מהרבנות הצבאית שבבסיס צריפין על מנת ללוות את ארונו של שרון לרחבת הכנסת בירושלים. במבצע נטלו חלק מאות שוטרים, אנשי צבא ושירות הביטחון הכללי.

בחוות השקמים מכינים מתחם הקבר

טקס ממלכתי לזכרו של שרון ייערך מחר בבוקר ברחבת הכנסת, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס. בין היתר, יגיעו לטקס מנהיגים מרחבי העולם כמו סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר. בטקס בכנסת יישאו דברים שני בניו של שרון והרמטכ"ל בני גנץ.

הטקס במשכן הכנסת (חדשות 2)

טקס האשכבה שייערך מחר במקום, ושיהיה בעל אופי צבאי, ייחתם כשארונו של שרון יועלה על רכבים צבאיים ולאחר מכן יישאו אותו אלופי צה"ל. הרכבים יעשו את דרכם לחוות שקמים ויעצרו בדרך באתר ההנצחה בלטרון על מנת להיפרד מפורום המטה הכללי.

בחלקת הקבר של רעייתו לילי שעל גבעת הכלניות הסמוכה לחוות השקמים מכשירים את מתחם הקבר של שרון, שיקבר לצידה. גדר הברזל שהקיפה את המתחם נעקרה על מנת לאפשר לאלפים שצפויים לפקוד את המקום להגיע ביתר קלות לקברו הטרי של שרון.