שרון ייטמן בחוות שקמים - לצד רעייתו לילי

ראש הממשלה לשעבר שהלך היום לעולמו בגיל 85 ייקבר בהלוויה ממלכתית - צבאית בהתאם לבקשת בני משפחתו. הוועדה לטקסים וסמלים תתכנס הערב לדון בסדרי ההלוויה. ארונו של שרון יוצב מחר בכנסת וביום שני הוא יובא למנוחות

חלקת הקבר בחוות השקמים (ויקיפדיה)

ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון שהלך היום לעולמו בגיל 85, ייטמן ביום שני בגבעת הכלניות שבחוות שקמים לצד רעייתו לילי. מחר יוצב ארונו של שרון ברחבת הכנסת. הערב תתכנס הוועדה לטקסים וסמלים בראשותה של השרה לימור לבנות כדי לדון בסדרי ההלוויה. לבקשת בני משפחתו, שרון ייקבר בהלוויה ממלכתית-צבאית. מנהיגים מרחבי העולם צפויים להגיע להשתתף בטקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הארון של שרון יוצב מחר בכנסת מהשעה 12:00 בצהריים עד השעה 18:00. משמר הכנסת ישמור על הארון, בעוד הציבור הרחב יוכל לעבור על פניו בכנסת. בשל הצפי לעליית אלפי אנשים לירושלים, ובשל הצפי לשינויים בהסדרי התנועה, ייפתח מחר - החל מ-07:30 ועד שעות הערב - מרכז מידע של אגף התנועה שמספרו 1-700-553100.

ביום שני בשעה 9:30 ייערך ברחבת הכנסת טקס אשכבה ממלכתי לאריאל שרון, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס. בין היתר, יגיעו לטקס מנהיגים מרחבי העולם כמו סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר.

טקס האשכבה, שיהיה בעל אופי צבאי, ייחתם כשארונו של שרון יועלה על רכבים צבאיים בליווי שישה אלופים צבאיים. הרכבים יעשו את דרכם לחוות שקמים, שם ייטמן ראש הממשלה לשעבר בשעה 14:00 בצהריים.

לאחר ההודעה על מותו, הודה בנו של ראש הממשלה לשעבר, גלעד שרון, לשורה ארוכה של רופאים ואחיות שליוו את אביו בשמונה השנים האחרונות. "הוא הלך כי הוא החליט ללכת", פתח גלעד את דבריו בהצהרה לכלי התקשורת. "אנו חבים תודה לכל אותם המוני אנשים שהתפללו לשלומו", הוסיף גלעד. 

זמן קצר לאחר ההכרזה על מותו, סיפרה האחות שטיפלה בו באופן אישי על השנים שבהן ליוותה אותו. "גם בימים האחרונים שלו, גם בשעות האחרונות שלו, הוא המשיך להילחם כמו אריה", סיפרה האחות, מרינה ליפשיץ. "בשנים הראשונות של האישפוז, כן הצלחנו לתקשר איתו לסירוגין", הוסיפה האחות. "בשנים האחרונות זה היה בעיקר תקשורת של מילוי פקודות, על ידי לחיצת יד או הרמת גבות". עם זאת, היא ציינה כי כשהראו לשרון תמונה של רעייתו המנוחה לילי, זלגה דמעה מעיניו.

שתי טרגדיות גדולות ליוו את שרון לאורך כל חייו: ב-1962 איבד בתאונת דרכים את אשתו הראשונה מרגלית. חמש שנים מאוחר יותר מת בנם, גור, בגיל 11. הוא שיחק עם נשק ישן של אביו, ממנו נפלט כדור שהרג אותו. שרון התחתן עם אחותה של מרגלית, לילי, ויחד הביאו השניים לעולם את הבנים עמרי וגלעד. לילי נפטרה בשנת 2000 מסרטן ונקברה על גבעה סמוך לבית המשפחה בחוות השקמים.

אריאל שרון הלך לעולמו (רויטרס)

השבץ השני ממנו לא התאושש

ההידרדרות במצבו הרפואי של שרון נרשמה ב-18 בדצמבר 2005. שרון, אז בן 77, עבר שבץ מוחי קל. הוא אושפז לימים ספורים, במהלכם התגלה מום מולד בלבו. ראש הממשלה דאז שוחרר - וחזר לעבודה. 

ב-4 בינואר 2006 עבר אירוע מוחי שני, חמור בהרבה מהקודם, שבעקבותיו שקע בתרדמת. האירוע המוחי של שרון אירע שבועות ספורים לאחר שפרש מהליכוד והקים את מפלגת קדימה, מפלגה שהובילה בפער משמעותי בסקרים לקראת בחירות 2006.

במשך שעות ארוכות נותח ראש הממשלה לשעבר על ידי הרופאים בבית החולים הדסה עין-כרם שפעלו לעצור דימום גדול במוחו. אך גם בסופו של הניתוח והבדיקות שעבר, מצבו המשיך להיות קשה והוא לא שב להכרה. את מקומו בראשות הממשלה תפס המשנה שלו, השר אהוד אולמרט.

לאחר חמישה חודשים של אשפוז בבית החולים הדסה, הועבר שרון לבית החולים תל השומר. שם המשיך לשכב ללא הכרה. לאורך כל תקופת אשפוזו ידע מצבו הבריאותי של שרון עליות ומורדות. בשבוע האחרון חלה הידרדרות במצבו של שרון, תפקודם של מספר איברים חיוניים בגופו ירד ומצבו הוגדר קריטי. היום, כשבני משפחתו מסביב למיטתו, מת ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון.  

אריאל שרון הלך לעולמו - סיקור מיוחד:

גלעד שרון: "אבא הלך כשהחליט ללכת"

נפרדים מאריק: "אהב את עמו ועמו אהב אותו"

מהפציעה ב-48' ועד לצליחת התעלה

אריאל שרון: תחנות חייו של מנהיג בתמונות

האחות שטיפלה בשרון: "כשראה תמונה של לילי, הוא הזיל דמעה"

בעולם מסקרים את מותו של שרון: "היה בולדוזר"

גלעד שרון: "אבא הלך כשהחליט ללכת"